GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ

Okunması Gerekenler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı...

1907 yılında Meksika’da dünyaya geliyor, 6 yaşında çocuk felci geçiriyor ve protez bir bacakla yaşamak zorunda kalıyor, bu sebeple de kendisine “Tahta Bacak Frida” lakabını takıyor arkadaşları.

 

18 yaşında geçirdiği tren kazası ise hayatını daha da alt üst ediyor, uzunca bir dönem yatağa çakılıp kalıyor, zor ve meşakkatli bir tedavi sürecinin içinde buluyor kendini ki; ölene kadar da devam ediyor bu süreç..

 

Yatağa çakılı kaldığı dönemde kendisine hediye edilen boya ve fırçalar O’nu dünyanın en meşhur kadın ressamı yapıyor..

Aynaya bakarak çizdiği öz-portreleri Frida Kahlo’nun en meşhur eserleridir ki; benim de çok ilgimi çeker bu tablolar..

 

Aynaya bakarak portre çizmek zorunda kalan bir kadın, portrelerinde ruh haletini mükemmel yansıtan bir usta..

 

Sanki aynaya bakarak futbol oynatan bir hoca, ruh haletini sahaya mükemmel yansıtan bir futbol adamı..

 

Aykut Kahloman..

 

Mimikler sabit, takımı gol attığında verdiği tepki sıfır denilecek kadar az, takımı gol yediğinde ise yedek kulübesinde kukumav kuşu gibi düşünen bir lider..

 

Sürekli tekrarladığı klişe cümleleri ve sıkıcı maç sonu değerlendirmeleri ayrı bir alem:

 

– işin açıkçası topa sahip olma konusundaki kararlılığımızı sahaya yansıttığımız bir 45 dakika oldu, açıkçası bu bölümden sonraki süreçte yemiş olduğumuz gol açıkçası hücum bölgesindeki sorunlarımızı daha da büyüten bir maça evrildi.. Açıkça söylemek gerekirse bu futbol ikliminde oyuncularımızın sahaya yansıtmış olduğu performans………

 

Bu kadar sıkıcı bir karakterin oynatmaya çalıştığı şey de bir o kadar sıkıcı oluyor haliyle..

 

Açıkçası Aykut Kocaman değişti diyenleri yanıltan 11 haftalık bir süreç oldu, İki ön libero konusundaki kararlılığı test ettik ve hücum bölgesindeki sorunları daha da büyüten bir 11 hafta olduğunu gözlemledik ve bu futbol ikliminde bir an evvel istifa edip Fenerbahçe’ye son bir şans vermesini temenni ediyorum kendi adıma.. “Gereğini yapacağım” diye defalarca söylese de, istifa ediyorum diyemedi nihayetinde.. Önceden de böyle durumlar olmuştu, istifa sinyali verip vazgeçmişti zira..

 

 

– Sıkıcı-mıkıcı, n’apalım..? Şampiyon olalım da, böyle olalım..!

Bu da bir fikirdi ama gördük ki; Konya’da geçirdiği yıllar Aykut Kocaman’a hiç bir şey katmamıș hatta köreltmiş. Tipik bir Anadolu takımı hocası olmuş.. Golü at, üstüne yat..!!

 

Öte yandan da bazı gerçekler var, Fenerbahçe eskisine nazaran çok daha kalitesiz bir kadro ile mücadele ediyor. Aykut Kocaman’la şampiyon olmuş kadro, Aykut Kocaman’a rağmen şampiyon olmuş bir kadroydu..Bundan çok daha farklı bir kadroydu.. Lugano, Santos, Niang, Gökhan Gönül, Alex vs vs..

 

O kadro kalitesi bugün bu hallere düştüyse ve bu kadroyla idare etsin diye takımın başında Aykut Kocaman varsa işte orada çok büyük bir yönetim zafiyeti var demektir..

 

Önceki hafta Kadıköy’de oynanan Kayserispor maçının 90+4. dakikasında skoru korumak maksadıyla Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman Fenerbahçe futbol takımının sol beki Hasan Ali’yi oyundan alarak yerine İsmail Köybașı’na görev verdi.. İşte size 10 haftanın özeti..

Kendi sahanda skoru korumak için taktik değişiklik yapıyorsun, Kime karşı? Kayserispor’a..! Fenerbahçe’nin sol beki kim, Hasan Ali?? Yerine giren kim, İsmail Köybașı..? Kaliteye bak?

Sonraki hafta oynanan Osmanlıspor maçı.. Lig sonuncusu bu takım. Maçın 85.dakikasinda zaman çalmak maksadıyla ağır hareket ettiği gerekçesiyle hakem kaleci Volkan’a sarı kart gösteriyor.. Fenerbahçe skoru yine koruyamıyor.. Yine koruyamıyor, suni tabir edilen puan farkı 9 oluyor birden..

Hoca ve kadro bu durumda..

 

Aykut Kocaman ismi dedikodu olarak medyaya ilk düştüğünde “Ex’ten Next Olmaz” başlıklı bir yazı kaleme almıştım… Bak nasıl bildim diye söylemiyorum bunu, milyonlar benimle aynı fikirdeydi.. Olaya 3 Temmuz büyüsüyle bakan duygusal iyimserlerse Aykut Kocaman ismine destek verdi o dönem..

O zaman da dedim, bir camiada bir hocaya bu kadar tepki varsa o iş zaten olmaz, olmadı da..

ille bir Ex’i tekrar takımın başına getireceksiniz Daum orada demiştim. Neden böyle demiştim, Aykut Kocaman’ın futbol anlayışı ile Fenerbahçe taraftarının beklentisi örtüșmez.. Fenerbahçe taraftarının hayallerine Aykut Kocaman yanıt veremez.. Aykut Kocaman Fenerbahçe’ye ilk hoca olduğunda elinde oturmuş bir kadro vardı ayrıca.. Daum’un takımıydı.. O kadroya rötușlar yaparak takımı bir noktaya getirdi, sıfırdan bu çaptaki bir kadroyu kuramaz, böyle bir tecrübesi yok.. Haklı çıkmak meselesi değil, profesyonel kulüpler bu kadar bariz hatalar yapmamalı..

 

Fenerbahçe camiasının ihtiyacı şampiyonluk da değil ayrıca.. Heyecan lazım.. Tribünlerin dolması lazım.. Umut lazım.. İnanç lazım.. Fenerbahçe’nin en büyük farkı taraftarıdır, taraftarın gücünün nerelere yeteceğini kestiremezsiniz..

Aykut Kocaman bence bunu gördü, 23 haftada köprünün altından daha çok su akar, ben bu heyecanı camiaya geçiremem dedi ve bırakma kararı aldı, takımına son bir şans vermek istedi.. Vazgeçirmezlerse sağlıklı bir karar.. Hakikaten de  kadro kalitesi Fenerbahçe’ye göre belirgin bir şekilde önde olan Beşiktaş da öyle aman aman top falan oynamıyor.. Şişirilmiş balon Galatasaray da ona keza.. Giuliano ve Dirar’ın oynadığı mevkilere yapılacak iki transfer çok şeyi de değiştirir..

Umuyorum ki; Aykut Kocaman vermiş olduğu bu sağlıklı karardan dönmez.. Kendisi iyi bir insan olabilir, iyi bir antrenör de olabilir ama Fenerbahçe O’nun stiline uygun bir kulüp değil..

 

Diyelim ki; Aykut Kocaman istifa etti.. Sorunlar bitecek mi? Diyelim ki; Aykut Kocaman’dan boşalan koltuğa da Mourinho oturdu.. Fenerbahçe kurtulacak mı?

 

Aziz Yıldırım o koltukta oturduğu sürece Fenerbahçe’de sorun bitmez..Kulüpten içeri giremez dediği Aykut’u tekrar takıma hoca yaptı çaresizlikten.. Ne oldu? Yine olmadı.. Başka bir hoca getirse olacak mı? Hadi bi kere şampiyon oldu yine.. Devamı gelecek mi? Gelmez..!! Neden? Koskoca kulüp bir iki kişinin futbol aklı ve bir başkanın egosuyla idare edilemez.. Aziz Yıldırım’ın o görkemli yıllarında kulübe hizmet veren yöneticilerden kim var bugün? Tek adam dönemi bitti çoktan. 10 senedir Şampiyonlar liginde yok Fenerbahçe.. Zico ve Brezilyalılar sayesinde çeyrek final gördü, son şampiyonluğu da Ersun Yanal sayesinde, gördü, bir öncekini de Alex sayesinde.. Hem de Aykut’a rağmen..

 

Geç kalmış olsa da, Aykut Kocaman gerekeni yapacağım dedi.. Vardar faciasında gereğini yapmalıydı.. Yetmez.. Gereğini yapması gereken asıl kişi Aziz Yıldırım’ın ta kendisi..

Camia gereğini çoktan düşündü, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

*MİA SAN HÖNESS

18 yaşındaki Uli Höness 1970 yılında doğduğu şehrin takımı 1846 Ulm'dan Bayern Münih' e transfer olur. Bir temmuz sabahı,...

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS”

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN “RANGERS” Çocukluğumda ilgi ile takip ettiğim bir takım idi Glasgow Rangers. Şimdiki adı ile “Rangers”. Tugay Kerimoğlu transfer olunca daha da...

TERLİKLİ DAMAT

Aslında Fenerbahçe doğru transfer dokunuşları yaptı sezon öncesi. Kangrenleşen sol bek sorununu iki tane iyi isimle çözdü. Stoper sıkıntısı Jailson, Gustavo ve Ozan ile...

ERROR BULUT

ERROR BULUT Yüz güzelliği mi iç güzelliği mi meselesiyle uzaktan- yakından bir alakası yok ama "boyu mu, işlevi mi" meselesini çok andıran bir sorunsal daha...

AYAN, PİNHAN VESAİRE

AYAN, PİNHAN VESAİRE “Reklam, talep yaratma sanatıdır.” American Marketing Association (AMA) reklamı bu sözlerle tanımlar. Reklam ve genel olarak pazarlamayı ele aldığınızda en kısa ve en efektif...

Benzer Konular