https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇARE OYUNCU SENDİKASI

Okunması Gerekenler

ÇARE OYUNCU SENDİKASI

ULEB – FIBA kavgasının kazanı bugün itibariyle büyük oranda belli oldu. Savaşın kazananı ULEB. Euroleague şampiyonu Fenerbahçe Doğuş oyuncuları bugün yaptığı yazılı açıklamada Milli Takım’da yer alamayacaklarını, kontratı olan kulüplerde yer alacaklarını söylediler. Fenerbahçeli basketbolcular resmi açıklamanın öncüsü olsa da, tüm kulüplerde durum hemen hemen aynı olacak gibi. Pekala buna nasıl bir çözüm bulunabilir, gelin birlikte çözüm arayışına çıkalım.

OYUNCU SENDİKASI

Biliyorsunuz, NBA’de bir oyuncu sendikası var. Basketbolcuların hakkını gözetiyor. Oyunculara ödenmeyen ücretlerden tutun, yoğun maç temposuna kadar. Ve bu sendika oldukça etkili. 2011 yılında NBA oyuncularının sıkıntısı sonucunda, NBA maçlara ara vermişti. Lokavt dönemine sendika sebep oldu. Oyuncuların istediği şartlar sağlandıktan sonra lig başladı.

Avrupa’da böyle bir sendika bulunmuyor. Öğlen saatlerinde Fenerbahçe kaptanı Melih’in yaptığı açıklamada ”biz oyuncular çok zor durumda kalıyoruz ” demişti.

Obradovic de en zor karar oyuncuların, onlar çok zor durumda kalıyor ama ben onları özgür bırakıyorum demişti.

Bu oyuncuların hakkını koruyan, ikilemlerden koruyacak bir sendika şart.
Başına ise mesela Spanoulis gibi saygı duyulan, sözü geçen aktif bir basketbol geçip. Gerek federasyonlarla, gerek FIBA ile, gerek ULEB ile Avukat gibi çalışarak, çalışkan bir ekiple arabuluculuk yaparsa oyuncular bu işin altından kalkacak, hem FIBA hem de ULEB dolayısıyla basketbol kazanmış olacaktır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yunus.aydin@abcspor.com

twitter: @yunusaydincom

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular