https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

GENÇLER YİNE TARİH YAZDI, U-18 ŞAMPİYON!

Okunması Gerekenler

Konya’da düzenlenen U18 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye final maçında Sırbistan’ı 85-68 ile yenerek şampiyon oldu.

Maçın Hikayesi…  Türkiye maça artık klasikleştiği gibi ilk beşte bir değişiklik yaparak başladı. İlk beş Berk-Doğuş-Okben-Ege-Egemen şeklinde oluştu. Türkiye maça müthiş başladı, ilk altı dakikada Doğuş I.Djokovic’i müthiş savundu ve Sırbistan dengeli hücum edemedi. Topu iyi çeviren ve dış şutlarda da başarılı olan Türkiye altıncı dakikada 14-3’ü yakaladı. İkinci çeyreğe Sırbistan iyi başladı ama Tolga Geçim’in etkili olmasıyla Türkiye tekrar farkı açtı, ilk devrenin sonunda ise Berk’in kenarda olması ve pota altında da Egemen-Ayberk’in ikisinin de kenarda olması Sırbistan’ın işine geldi, devre 36-28 bitti.

İkinci yarıya Türkiye ilk beşte Doğuş-Ege yerine Tolga-Furkan’la başladı.  İlk dakikalarda iki takım da karşılıklı seriler yakaladı ve Sırbistan en fazla 8 sayıya kadar yaklaşabildi. Çeyreğin ortalarından itibaren Egemen Güven’in oyuna ağırlığını koyması, sonrasında da Furkan Korkmaz’ın kontrolden çıkmasıyla fark 27.dakikada 20 sayının üstüne çıktı: 64-41. Kalan dakikalarda da farkın erimesine müsaade etmedik ve maçı 17 sayı farkla kazanarak kupanın sahibi olduk.

turkiye3Bireysel Performanslar…  Maçın en iyi oyuncusu kenardan gelen Tolga Geçim oldu.

 Tolga Geçim: Tolga süre almaya başladığı ikinci çeyrekte ve özellikle farkın açılmaya başladığı üçüncü çeyrekte yıldızlaştı. Tolga maçı 18s-4r-6a ile tamamladı.

Okben Ulubay: Okben skorer bir oyuncunun bir final maçını nasıl oynaması gerektiğini ilk yarı performansıyla gösterdi. 10’u ilk yarıda olmak üzere toplam 14s-5r-4a-3b ile oynadı ama şut yüzdesinin istenilen seviyede olmadığını not edeyim.

Furkan Korkmaz: Furkan maça ilk beşte başlamadı, ilk yarıda çok etkili olamasa da ikinci yarıya ilk beşte başladı ve üçüncü çeyreğin ortalarında maçı koparan isim oldu. Furkan maçı 11s-4r-3a ile tamamladı.

Egemen Güven: Turnuvanın genelinde çok iyi bir performans sergileyen Egemen bu kez alışılagelmişin aksine kötü bir ilk çeyrek geçirdi. Maçı 12s-2r-3b ile tamamladı.

Berk Uğurlu: Berk maçın başından itibaren ipleri elinde tuttu. İlk bölümde fark açılırken oyunu çok iyi kurdu, ikinci çeyreğin ortalarında da sorumluluk aldı ve Sırbistan’ın farkı kapatmasını engelledi. Maçı 5s-2r-7a-2tç ile tamamladı.

Ayberk Olmaz: Ayberk turnuvadaki en iyi maçını bugüne saklamış diyebiliriz. İlk çeyreğin ikinci bölümünde oyuna girdi ve hem savunmada hem de hücumda etkili oldu. Maçın kalan bölümünde fazla süre alamadı, toplam 6s-4r-2b ile oynadı.

Doğuş Özdemiroğlu: Maça ilk beşte başlayan Doğuş, elde ettiği şansı çok iyi değerlendirdi. İlk bölümde müthiş savunma yaparak Sırbistan’ın dengesini bozdu.

SAMPIYON2GENEL YORUM..  Turnuvada şampiyon olmak çok önemli ama daha da önemlisi son iki maçta yendiğimiz rakipler oldu. Yarı finalde turnuvanın en formda takımı Hırvatistan’ı ve finalde daha önce iki kez ‘hem de farklı bir şekilde’ yenildiğimiz Sırbistan’ı yenerek kupayı aldık. İlk turda da oldukça zorlu bir maçta Yunanistan’ı yenmiştik. İstatistiklere göre en iyi takım olmasak da maçlar ilerledikçe daha iyi oynadık ve turnuvanın en iyi takımlarını birer birer yenerek hakettiğimiz bir şampiyonluk kazandık.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular