https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FUTBOL:AMATÖR KÜME, SEVİNÇ:ŞAMPİYONLAR LİGİ

Okunması Gerekenler

TOLGA AYKUTDün akşam yeni sezonun ilk maçı olan Türkiye ligi Süper Kupa maçı oynandı ve penaltılarla GS ya karşı 3-2 üstünlük kuran Fenerbahçe kupayı müzesine götüren taraf oldu. Uzun süredir bu kadar kısır ve berbat bir maç izlememiştim. Her iki takım da birbirinden kötüydü, daha az kötü olan kupayı götürdü.

fb gs 30Sezon başı olduğu için takımlar hazır değildi diyebilirsiniz ama bu düşünce bana bişi ifade etmez. Takımların hazır olmayacağı düşünülüyorsa, neden Süper Kupa gibi önemli bir kupa sezon başı oynanıyor o zaman? Geride bırakılan sezonun son maçı olarak da oynanabilir. Demek ki, takımlar sezon başı demeyecekler ve hazır olacaklar. Sonuç olarak GS-FB maçlarında her iki takımın da oyuna dikkatli başlaması, hele Süper Kupa gibi tek maç üzerinden oynanan ve hatanın affının olmadığı maçlarda kısır bir futbol olabilir ama bu maç bunların çok ötesindeydi.

Bir kere izledik ki, her iki takımda lige hazır değil ve Avrupa takımlarına kıyasla amatör küme izlenimi veriyorlar. 120 dakika boyunca vasat bir kaç gol denemesinden sonra 10 penaltıdan sadece 5’inin gol olması da başka bir içler acısı görüntüydü. Penaltı gibi gol olma olaslığı çok yüksek bir pozisyonun %50 oranına indirgenmesi takımların hem ciddiyetsiz hem de beceriksiz olduğunun en büyük göstergesi. Diyeceksiniz ki kaleciler hiç mi iyi değildi, o kaçan penaltılarda kalecilerin hiç mi başarısı yok? Tabii ki var ama hiç bir penaltı köşeye bile atılmadı ki. Kaleciler nerdeyse kucaklarına atılan topları çeldiler. Ben bir şeyi anlamıyorum, bir takım hiç mi penaltı çalışmaz? Futbolcular antreman sonrası hiç mi boş kaleyi karşılarına alıp çerçevenin 4 köşesine şut çekmezler? Bu kadar mı bir iş savsatılır?

fb gs40Her neyse sezonun ilk maçı olan bu maç, bize gösterdi ki; Türk takımlarının başarısız, beceriksiz ve kompleksli futbolları bu seneye de damgasını vuracak ve lig bu sene de kalitesiz geçecek. Volkan, Melo gibi tipler bu sene de Hacivat ve Karagöz gibi beyhude kavgalar edecekler. Bu sene de medya, futbolu dünyanın en önemli olayıymış gibi pompalayarak eğitimsiz kitleleri sömürmeye çalışacak ve bu sene de taraftar malesef adam yerine konmayacak. Futbolumuz her sene daha da kötüye gidiyor, bunun en büyük göstergesi de, Türkiye’nin en büyük iki takımının forma sponsoru bile bulamaması!!!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

tolga.aykut@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular