FİGEN CİVAN: ALİ KOÇ TEK BAŞINA YÜRÜYEMEYECEK

KAAN

Spor camiasında çok sevdiğim isimlerin zirvesinde yer alan sevgili Figen Civan ile bu akşam tele konferans sistemiyle bir röportaj gerçekleştirdik. Fenerbahçe’de yaşanan olağan durumları konuştuğumuz bu röportajımıza gelin şimdi yakından bakalım:

Fenerbahçe’de gündem hiç şüphesiz Sayın Ali Koç’un başkanlık adayını açıklamasaydı. Sizce Ali Koç neden daha genel kurula 1,5 yıl varken böyle bir düşüncesini açıklama ihtiyacı hissetti?

Taraftarın çok baskısı olduğu için, Ali Koç’a çok fazla başkanlıkla ilgili soru geldiği için en sonunda bu konuyla ilgili açıklama yapma ihtiyacı hissetti. Zaten Aziz Yıldırım ile Ali Koç’un aralarının da çok iyi olmadığını da biliyoruz, duyuyoruz uzun zamandan beridir araları  zaten kötü. Herhalde Ali Koç bunu düşünüyordu, istiyordu açıklamasında da bir sakınca görmedi.

Sayın Koç bu başkanlık sürecini açıklarken artık Aziz Yıldırım’ın beni hedef göstermesine gerek yok şeklinde mi yorumlamak gerekiyor?

Tabii. Ali Koç tek başına yürüyeceğim ve gideceğim sinyali verdi bu açıklamasıyla.

Peki, gidebilecek mi?

Gidemeyecek… Şöyle bir şey var; içerideki mevcut başkanları göndermek pek mümkün değil aday oldukları sürece. Çünkü onlar başkan oldukları sürece içeride oy kullanan potansiyeli daha da artırırlar. Bunun içinde genelde hep kendi çevrelerinden emin oldukları insanları üye yaparlar kongre üyesi. Sonuçta o isimler oy kullanıyor. Dolayısıyla da Aziz Yıldırım’ın karşısına bu şekilde çıkmak çokta kolay değil. Aziz Yıldırım eğer aday olmazsa o zaman diğer adaylara göre bunu tekrar değerlendiririz.

Fenerbahçe Kongre üyelerinin yaklaşık 7.000 ve üstü Aziz Yıldırım destekçisi. Bu taban başka yöne doğru kayar veya destekleyeceği ismi değiştirebilirler mi?

Değiştirebilirler elbette ki bunun bazen ters teptiğini söylemek lazım. Sonuç itibarıyla onlar Aziz Yıldırım’a oy veriyorlar. Bir başkasını destekliyorum demeleri olumluda olabilir olumsuzda olabilir.

Aziz Yıldırım ile Ali Koç’un arasını açan olaylar nedir var mı bir bilginiz?

Aziz Yıldırım ile aranızın açık olması için kulüp başkanı olma potansiyelinizin olması, taraftarların sizi çok fazla sevmesi bunlar ikili arasının açılması noktasında yeterli şeyler. Ali Koç’a başkanlıkla ilgili sorular sorulduğunda Aziz Yıldırım ile araları iyiydi. Ali Koç hiçbir zaman böyle bir şey düşünmüyorum demedi ailevi meselelerini ön plana koydu özel konuşmalarında kendisine ‘Başkan olmalısınız’ dendiğinde ‘Gerçekten mi veya öylemi düşünüyorsunuz? Değip bir gülümse yaptığını biliyoruz.

Sayın Koç bundan sonra Aziz Yıldırım’dan gelebilecek herhangi bir reaksiyona aynı oranda karşılık verir mi?

Ali Koç kesinlikle karşılık verecektir. Ben susacağını zannetmiyorum. O da sonuçta Ali Koç hem nihayetinde.

Geçtiğimiz günlerde Aziz Yıldırım’ın genel kurulda yapmış olduğu konuşmalar gündeme bomba gibi düştü. Üsluba alışkınız ancak bu biraz daha farklıydı. Neler söylersiniz bu söylemlerle ilgili?

Evet, biraz ters geldi. Aziz Yıldırım’ın üslubu zaten çok değişmiyor hep aynı üslup ama futboldaki başarısızlığınızı medyaya atamazsınız. Medyayı elbette eleştirebilirsiniz bazı konularda ancak futboldaki başarısızlığı medyaya atamazsınız. Öyle bir dünya yok. O zaman basketboldaki başarınızı da medyaya atfedin o zaman bu ona benzer.

Basketbol yapısı ile Futbol yapısı arasında sizce ne gibi fark var?

Sadece tek bir fark var; Aziz Yıldırım futbolcuların kafasıyla hareket etti bir dönem bunun bütün zararını halen çekmeye devam ediyor.

Aziz Yıldırım’ın kurmayları (Mahmut Uslu – Şekip Mosturoğlu vs) tarafından yönlendiriliyor hatta bu yönlendirmenin yanlış olduğunu söyleyenler medya üzerinde çokça fazla. Sayın Yıldırım gerçekten yönlendiriyor mu?

Aziz Yıldırım asla Mahmut Uslu’yu falan dinlemez, Aziz Yıldırım hiç kimseyi dinlemez. Aziz Yıldırım’ın birinin yanlış yönlendirmesiyle ilgi şeyler söz konusu olamaz. Yıldırım kendisinden başka hiç kimseyi dinlemez.

Dick Advocaat ’ın performansını nasıl buluyorsunuz? Konyaspor deplasmanında ve içeride Karabükspor galibiyetleriyle biraz nefes aldı diyebilir miyiz?

Bence diyemeyiz. Karabükspor karşısında alınan 5-0’lık galibiyet kimseyi yanıltmasın. Takıma ivme kazandırdı, moral topladı bunları kabul ediyorum ama kesinlikle kimseyi yanıltmasın. Çünkü ortada süper bir futbol yok. Takıma kazanma isteği gelmiş bu avantaj ancak takım içerisinde çok bölünmeler var ve takım arkadaşlığı yok. Dick Advocaat ‘ın sürekli futbolcular üzerinden bir takım eleştirilerde bulunması tam bir fiyasko… Ben kafama göre takılırım benden daha iyisini bulursanız beni gönderin gibi açıklamalar hiç girmiyorum zaten. O yüzden Fenerbahçe çok umut vermiyor bana.

Dick Advocaat ile devam edilmeli mi?

Şu saatten sonra devam etsinler herkese tazminat ödemekten yorulduk.

Aykut Kocaman ismi gündemi meşgul ediyor. Sizce bunun gerçekliği var mı?

Bu konuya Aziz Yıldırım noktayı koydu ben olduğum sürece kulüpten içeri giremez dedi.

Milli maç sonrası dev derbiyle karşı karşıya gelecek olan Fenerbahçe ve Galatasaray’ın şanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ligin ilk zamanlarında çok umutlu değildim Fenerbahçe’den ama ben Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı ‘yakacağını’ düşünüyorum. Galatasaray’da çok iyi değil. Podolski – Sneijder ortalıkla yok, Selçuk İnan malum. Bu derbide umarım Fenerbahçe taraftarı stadı doldurur.

Spor Toto Süper Ligde 9 Haftalık periyot itibarıyla sizin dikkatinizi çeken takım hiç şüphesiz Başakşehir. Bunu da çok sıklıkla belirttiniz. Başakşehir’i bu kadar farklı pozisyonuna getiren etkenler nelerdir? Ve Ligin 10. Haftasında oynanacak Galatasaray – Başakşehir maçı nasıl sonuçlanır?

Öncelikli olarak Başakşehir bir şampiyonluk yaşamalı. Şuanda inanılmaz iyi gidiyorlar. Sistemliler, uzun zamandır ektikleri tohumların karşılığını alıyorlar. İkinci soruna gelecek olursam da ben Başakşehir ’in galibiyetiyle sonuçlanacağını düşünüyorum bu karşılaşmanın…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: kaan.ilhan@abcspor.com
Twitter: @kaanilhan_