https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE’DEN TOP16’YA MESAJ

Okunması Gerekenler

fersu yaziTemsilcimiz daha önceden hem Top16 biletini kapmış hem de liderliği garantilemişti ama bu sezon Euroleague’in en istikrarlı ve güçlü takımlarından biri olan Khimki karşısında hem de deplasmanda diri kalıp sezonun geri kalanı için tempolarını devam ettirmek istediler. Khimki adına ise rakibinin aksine bu maç prestijden çok daha fazla şey ifade ediyordu çünkü gruptaki sıralamalarını etkileyecekti.Maç beklediğimiz gibi yüksek tempoda başladı. Sarı lacivertliler Davis’in yokluğunu da değerlendirerek pota altını kullanarak başladı maça. Khimki ise tam tersine sahaya iyi yerleşerek topu iyi çevirerek yay gerisinden etkili olmaya çalıştı.
“Rice müthiş başladı”
FB KHIMKI 4İlk periyotta Rice-Dixon eşleşmesinden çok iyi faydalandılar. Tecrübeli skorer Dixon’ın savunmadaki düşük konsantrasyonunun cezasını net bir şekilde kesti ilk periyotta. Hem bulduğu üçlüklerle hem de sürekli potaya yaptığı ataklarla savunma dengemizi alt üst etti, Vesely ve Udoh’un caydırıcılığı bile onu durduramadı. Rice üzerinde baskı ile başlamamamız ve onu rahatsız edecek,yıpratacak şekilde bir savunmayı ortayaya koyamamamız canımzıı yaktı.
“Boyalı alan”
Ama pota altında boyalı alanı doldurabilecek bir uzunlarının olmaması nedeniyle Udoh ve Vesely üzerinden oynadığımız ikili oyunları durdurmakta zorlandılar. Dixon savunmanın aksine hücumda takımını iyi yönetti ve skor tehditinin yanında tepe ikili oyunlarını da verimli kullandı.
“Shved attıkça attı”
İkinci periyotla beraber ilk periyotun sonunda sahne almaya başlayan Shved iyice aktif olmaya başladı. 3 sayı savunmasında yaşadığımız problem devam etti, Rice kenardayken Khimki’nin en önemli hücum silahını kontrol altında tutmayı başaramadık.
“Basit top kayıpları”
İlk periyotun aksine hücumda yanlış tercihler yapan ve topu pota altına indirmeyi unutan Fenerbahçe hücum ribaundlarında da Khimki’ye fırsatlar vermeye başlayınca rakibinin istediği tempoyu ve açık alanı bulmasına da engel olamadı.Topu pota altına indirmediğimiz ve iç dış dengesini kuramadığımız her top potamıza bir hızlı hücum olarak geri geldi.
“Bogdanovic ateşi yaktı”
FB KHIMKI 3Koç Obradovic Rice’ın oyuna girmesiyle bu kez Bogdanovic’i onun karşısına koyarak savunmada takımının ateşi yakmasını sağladı. Sırp oyuncunun baskısı altında çok zorlanan Rice hücumdaki ritmini ve etkinliğini kaybetti. Bununla beraber Bogdanovic’in bu çabasını ve hırsını gören takım arkadaşları da başta Vesely ve Udoh olmak üzere savunmada sertlik dozajını bir kademe daha arttırdılar.
“Udoh-Vesely aynı anda fazla geldi”
Udoh’un ikili oyunlarda rakip guardların karşısına tepeye kadar çıkması ve Vesely’nin ters taraftan getirdiği yardımlar Khimki’nin elini kolunu bağladı. Hücumda da Vesely-Udoh köprüsüne çare bulamadılar. Özellikle Vesely atletizmi ile Todorovic ve Augustine karşısında bulduğu boş alanları çok iyi değerlendirdi, Davis’i çok aradı Khimki savunması. İlk periyotun aksine bu kez de biz hücum ribaundlarını domine ettik.
“Dixon ritmini buldu”
3. periyodla beraber Dixon tekrar ritmini buldu ve şutları ile hücumda temsilcimizi yine rahatlatan isim oldu. Hücumda yakaladığı bu enerjiyi savunmaya da enjekte eden Dixon, bu kez Rice karşısında daha etkili bir performans gösterdi.Ancak periyotun ikinci bölümüyle birlikte yorulan Dixon, yine Rice’ın sahne almasına engel olamadı.
“Hücum ribaundları”
Udoh ve Vesely’nin çemberi kararttığı dönemlerin avantajını çok iyi kullanamadık. Bu bölümde Khimki’nin basit toplarına biz de eşlik edince çok kısır bir 3. periyod oynandı. Udoh’un kenara gelmesiyle beraber yine hücum ribaundlarında üstünlüğü ele alan Khimki potamıza sürekli atak ederek yine savunma dengemizi bozmayı başardı.
“Datome etkisizdi”
Dixon ve Bogdanovic’in kenarda olduğu Sloukas-Hickman ikilisinin oyunda olduğu son bölümde ise hücumda yaratıcılık konusunda ciddi sorunlar yaşadık. Datome de atletik forvet Honeycutt karşısında çok zorlandı,İtalyan şutörün sahne almasını engellediler maç genelinde.
“Antic yetersiz kaldı”
4. periyodda savunmayı toparlayan isim yine Bogdanovic oldu. Ancak Sloukas’ın omuz sakatlığından sonra ritmini bulamadığını bu maçta bir kez daha gördük. Bunun yanında Antic de savunmada çok zorlandı, Todorovic-Augustine ikilisi Udoh kenardayken etkili olmaya başladı, hücum ribaundları yine Khimki’nin en büyük silahıydı. Bu ikiliye karşı topu da pota altına indirmekte zorlanan temsilcimiz top kayıpları ile ön plana çıkmaya başladı.
“Dixon sazı eline aldı”
FB KHIMKI 2Shved’i devreye sokmayı başaran Khimki karşısında Bogdanovic Rice’ın karşısındaki etkinliği Rus oyuncu karşısında gösteremedi.Ancak Dixon’ın sazı eline alması ve üstüste bulduğu sayılarla 6-0’lık seri yakalayıp maça ortak olmayı başardık.
“Bogdanovic noktayı koydu”
Son bölümde Khimki’nin sıkıştırmallı baskısı karşısında basit top kayıpları yapmış olsak da Dixon’ın getirdiği top, Vesely’den Udoh’a giden extra pas, çzigiden gelen 1/2 ama sonrasında Bogdanovic’in yaptığı kritik tip ile 70-68 öne geçtik. Shved’in son hücumda kenardan çıkarırken topu Udoh’a göndermesi ile de maçı kazanarak normal sezona galibiyetle veda etmiş olduk.
“Durmak yok yola devam”
Sarı lacivertliler son haftalarda oynadığı olumlu basketbolla ve en önemlisi takım oyunuyla göz doldururken bu galibiyetle de Top 16’daki rakiplerine önemli bir mesaj vermiş oldu. Koç Obradovic’in yeni Fenerbahçe’si tıpkı geçen sene olduğu gibi sezon içerisinde kendisini geliştirmeye ve büyümeye devam ediyor.
Mail: fersu77@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular