https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE’DEN SON ÇEYREK OPERASYONU

Okunması Gerekenler

Fenerbahçe taraftarları artık Euroleague’de klasiklerden biri haline gelen bu maç için biletleri tam 17 gün önceden bitirdiler ve 14.500 kişi Ülker Arena koltuklarını doldurmuştu. Salonda her zamanki gibi müthiş bir atmosfer vardı ve taraftarlar galibiyete hazırdı. Olympiakos’u kaptansız, Spanoulis’siz yakalamışken burada alınacak galibiyet ve Pire’de kaybedilen maçtaki 9 farkın üstüne çıkabilmek ilk 4 yolunda çok önemliydi.

 

“Green yanarak başladı”

Temsilcimiz maça savunmada durgun başladı, özellikle Olympiakos kısaları üzerinde yeteri kadar baskıyı hissettiremedi Bogdanovic ve Dixon. Spanoulis’in yokluğunda yarı saha hücumlarında daha çabuk top kullanan ve ikili oyunlar sonrası gerek 4 numarada Printezis ile buldukları dış şutlar gerekse penetre üzerinden Green ile buldukları orta mesafeler canımızı çok yaktı ki yakaladıkları 12-5’lik serinin 9 sayısı da Amerikalı guarddan geldi ilk 3 dakika geride kalırken.

 

“Savunma direncimiz aşağıdaydı, hücum ribaundları imdadımıza yetişti”

Bogdanovic’in ve Antic’in savunmada zorlandığı dakikalarda Olympiakos boyalı alanı da ikili oyunlarla efektif kullandı, Birch Udoh kenardayken rahat hareket etti. Sarı lacivertlileri ayakta tutan ise hücum ribaundları oldu, Yunan temsilcisini kendi silahı ile vurduk. Antic, Datome, Vesely üçlüsünün aldığı hücum ribaundları ile ekstra şanslar bulduk. Bu şansları da Dixon’ın üçlükleri ile değerlendirdik ve skora ortak olduk.

 

“Antic zayıf karnımız oldu”

Fenerbahçe hücumda Datome’nin de dış şutlar ile devreye  girmesiyle rahatladı diyebiliriz. Ama koç Obradovic’in Vesely-Udoh ikilisini birlikte oynatmaması savunmada vidaları sıkmamazı engelledi. Green’in tepe ikili oyunlarında adam değişmelerinde ağır kalan Antic savunmamızın zayıf karnı oldu, kaymalarda sorun yaşadık ve topu iyi çeviren Olympiakos boş adamı bularak skora gitti. Antic’in hücumda da şutları girmeyince verimi iyice düştü.

 

“İkiz kulelerle savunmada vidaları sıktık”

Çeyreğin son bölümünde Udoh-Vesely ikilisinin boyalı alanı karartması, Green’in kenara gelmesi ile biraz daha rahatlayan Bogdanovic ve Sloukas’ın kısalar üzerindeki baskıyı arttırmaları ile aradığımız savunma odaklı hızlı hücum sayılarını bulmaya başladık. İlk 5 dakikasında 18 sayı yediğimiz çeyreğin son 5 dakikasında ise sadece 4 sayı yedik. Bogdanovic ve Datome’nin oyunun iki bölümünde de sergiledikleri arzulu mücadele maçın devamı için çok önemliydi Fenerbahçe adına.

 

“Udoh durdurdu Bogdanovic vurdu”

İkinci çeyrekle beraber Udoh  sadece boyalı alanda değil tüm sahada Olympiakos oyuncularının dünyasını kararttı, üst üste bloklar ile hem takım arkadaşlarını hem de taraftarı havaya soktu. Vesely’nin de ona eşlik etmesiyle beraber savunmada boyut atladı Fenerbahçe. Bu havadan en çok faydalanan isim de Bogdanovic oldu. Sırp skorer sazı eline aldı ve Datome’nin de kenarda olduğu dakikalarda maçı domine etti. Gerektiğinde penetre etti, gerektiğinde kaldırıp üçlüğü attı ve ters eşleşmeyi her yakaladığında Olympiakos guardlarını sırtına alarak ya sayıya gitti ya da çizgiye.

 

“Printezis çare oldu”

Temsilcimiz Sloukas’ın oyuna girmesiyle Vesely üzerinden etkili tepe ikili oyunları üretmeye başladı. Printezis fizik ve atletizm anlamında böylelikle ilk defa zorlandı savunmada. Buna karşın Olympiakos da akıllı bir şekilde topu Printezis’e indirerek alçak postta onun birebirlerinden faydalandılar. İkiz kulelerimize ve Kalinic’in fiziksel savunmasına karşı potadan iyice uzaklaşmış zorunda kalmışken bu sayılar onlara nefes aldırdı.

 

“Sert savunma Olympiakos’u yordu”

Udoh ve Vesely’nin oyunda olması ikili oyun savunmasında sürekli adam değişen Fenerbahçe’nin Olympiakos’un tüm opsiyonlarını tıkamasını sağladı. Özellikle Udoh kısa uzun farketmez tüm oyuncular karşısında müthiş bir dirençle durarak onları hataya zorladı 3 sayı çizgisinden başlattığı baskıyla. Koç Sfairopoulous ise Birch’ü oyuna alarak pota altındaki dengeyi biraz olsun sağladı, yardımlara daha temkinli gitmeye başladı uzunlarımız. Ortaya koyduğumuz sert ve fiziksel temasa dayalı bu savunma başta Printezis ve Lojeski olmak üzere tüm Olympiakos oyuncularını nefes nefese bıraktı. Young’ın da bugün kadroda olmaması Birch’ün dinlenme dakikalarını azalttı.

 

“Bogdanovic’in birebirleri nefes aldırdı”

İlk yarının son bölümünde Dixon’ın oyuna girmesiyle savunmada adam değişmelerde zorlandık, Olympiakos ters eşleşmeler bulmaya başladı. Yine Udoh’un ekstra yardımları ile bu açıkları kapattık ve ciddi bir zarar görmedik. Ama hücumda ne Dixon ne de Sloukas uzunlarımızı efektif kullanamadılar. Özellikle Birch girdikten sonra bu anlamda daha da yetersiz kaldık. Herşeye rağmen savunmada ortaya koyduğumuz istek ve direnç, hücumda da Bogdanovic’in bireysel performansı kötü başladığımız maçta soyunma odasına 6 farkla önde gitmemizi sağladı.

 

“Kırmızılar vidaları sıktılar”

Olympiakos ikinci yarıya savunmada vidaları sıkarak başladı. Temsilcimiz bu sert savunmaya karşı zorlama birebirlere gidince dinlenmiş Green ile yine yarı sahayı çabuk geçerek savunmaya yerleşmedentemsilcimizi yakalamaya başladılar. Bizim aksimize topu tempolu çeviren Yunan ekibi Dixon’ın yardımlarda sorun yaşamasını ve fiziksel dezavantajını iyi değerlendiren Papanikolaou’nun üst üste bulduğu 2 boş üçlükle farkı da ertti. 3.çeyreğin ilk 5 dakikakası geçilirken temsilcimiz sadece 2 sayı bırakabilmişti Olympiakos potasına.

 

“Hücumda durduk”

Sarı lacivertliler 3.çeyreğin ikinci bölümünde de hücumda üretmekte zorlandı. Ne savunmada sertliği arttırıp Olympiakos’u hataya zorlayabildik ne de set temposunu yükseltip ters eşleşmelerden faydalanabildik. Buna karşın Olympiakos topu iyi çevirerek son saniyede de olsa boş atışı bulup skor üretmeye devam etti. Özellikle ters tarafta şutörleri hep boş bıraktık. Savunma odaklı sayılar bulamayan ve buradan beslenemeyen temsilcimiz hücumda basit top kayıpları da yapmaya başladı. Olympiakos bu çeyrekte tempoyu iyice düşürerek taraftarı da uyuttu ve oyuna girmelerini engelledi. 3.çeyrekte sadece 7 sayı bulabildik ve Olympiakos farkı 9 sayıya kadar çıkardı.

 

“Bu kez Dixon durdurdu, vuran yine Bogdanovic oldu”

Son çeyreğe Bogdanovic’in agresif penetreleri ile başladık. Baskılı savunma yapacağımızı ve çabuk oynayacağımızı bilen Olympiakos Waters-Green-Mantzaris üçlüsü ile başladı. Ancak Sırp skorer her fırsatta bu  kısalardan birisini arkasına alarak ya da onların üzerine gidip penetre ederek fizik avantajını iyi kullandı. Savunmada baskıyı arttıran Dixon da bu enerjisini hücuma yansıttı ve Bogdanovic’in yanında bitirici olarak daha efektif oynadı. Hücumda her ne kadar paylaşımı yeteri kadar yapmasak da, birebirlere fazla odaklamış olsak da farkı eritmeyi başardık.

 

“Dixon ve Kalinic’in yaktığı savunma ateşi”

Bitime 5 dakika kala taraftarın oyuna girmesi ile beraber Dixon-Kalinic-Datome üçlüsünün yarı sahada yaptığı muhteşem baskı ve topsuz savunmalarda pas aldırmama üzerine gösterilen gayret tekrar diriltti adeta takımımızı. Udoh da kısalara eşlik edip çemberi kapatınca Olympiakoslu oyuncular artık çaresizlikten topları dışarı atmaya başladılar, Ülker Arena’dan çıkan kemik sesleri İstanbul’a yayıldı 4.çeyrekte. 7 dakika boyunca sadece 4 sayı bulabildi Yunan temsilcisi.

 

“Topu paylaştık, savunmada hata yapmadık”

Savunmada yaktığımız bu ateşi hücumda da topu paylaşarak yaşamaya başladık. Dixon ve Bogdanovic’in penetreleri sonrası dengesi bozulan Olympiakos savunmasına karşı verdiğimiz ekstra paslarla boş üçlükleri bulmaya başladık. Bu atışları yakaladığımız moral artı tarftarın müthiş desteği eşliğinde Datome ve Bogdanovic ile skora çevirmeye başladık. 11 farktan geri gelen temsilcimiz 5 farkla öne geçmeyi başardı. Maçın son bölümünde savunmada hiç hata yapmayan ve özellikle Udoh ile rakibin tüm atışlarını bozan temsilcimiz belki averaj üstünlüğünü alamadı Olympiakos’tan ama galibiyete ulaşmayıbildi.

 

“Önce durdurduk sonra vurduk”

Fenerbahçe birinci ve üçüncü çeyreklerde sorun yaşarken özellikle son çeyrekte savunmada ortaya koyduğu dirençle ve hücumda topu paylaşarak galibiyete uzandı. 3.çeyrekte 7 sayı bulabilen temsilcimiz son çeyrekte ise Olympiakos’a sadece 8 sayı şansı tanıdı. İlk 4 sıra hedefi için yoluna dolu dizgin devam eden temsilcimiz bir kez daha savunma takımı olduğunu bu alanda sergilenen mücadelenin hücum performansını da beslediğini göstermiş oldu. Koç Obradovic’in takımı önce durdurup sonra vurmayı seviyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular