https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE ÜLKER BİR DÖNDÜ TAM DÖNDÜ

Okunması Gerekenler

FERSUSarı lacivertli taraftarlar beklendiği gibi salonu doldurup müthiş bir atmosfer oluşturmuştu. Gerek Maccabi’li oyuncular gerek koç Goodes’ın zorlanacağını bir ortam yarattılar. Maça klasik diyebileceğimiz bir beşle başladı temsilcimiz; Zisis-Goudelock-Bogdanovic-Bjelica-Oğuz. Maccabi’de ise koç Goodes savunmada Goudelock’a da önlem almak adına Ohayon-Pargo-Smith-Randle-Sofo ile başladı.

“Maccabi istediğini yaparak başladı”

Maccabi maçın ilk bölümlerinde tempo kaynaklı sayılar bulamayınca bolbol Sofo’ya top indirdi, temsilcimiz ise tepe ikili oyunlarını ya da Goudelock ve Bogdanovic’in forvetten oynadığı birebirleri kullanmaya çalıştı. Ancak birebirlerin olumsuz sonuçlanması ve fazla zorlamaya başlamamız Maccabi’nin ekmeğine yağ sürdü ve basit top kayıplarıyla kolay sayılar bulmalarını sağladık. Özellikle Ohayon’un Goudelock üzerinde uyguladığı sert savunma hücum dengemizi çok bozdu ilk bölümlerde. Buldukları bu sayılar savunmamızın da dengesini oturtmamıza engel oldu ve 11-2’lik bir seri ile başladılar maça. Ayrıca Oğuz ve Bjelica ile bu bölümde potamızı da savunamadık, penetrelere çok izin verdik.

fb maccabi vesely“Vesely ve Bjelica”

Vesely’nin kenardan getirdiği enerji ile hem savunmamız toparlandı, özellikle Sofo karşısında top aldırmadan pas kanallarına girerek yaptığı savunma ile hem de Bjelica hücumda devreye girmeye başladı. Bjelica-Vesely köprüsünü kullanmaya başladık, pas ritmimizi tekrar devreye aldık, hücumda rahatladık.

Big Sofo’nun kenara gelip Randle-Tyus ikilisine dönmeleriyle onlar da Bjelica-Vesely ikilisine karşılık vermeye başladılar, Randle her fırsatta açık alanda yaptığı koşularla canımızı çok sıktı, takip etmekte zorlandık.

fb maccabi 4“Pargo alev aldı”

Pargo da birebirlerde iyice etkili olmaya başladı. Vesely’nin blok tehditine rağmen sürekli potamıza atak yaparak dengemizi çok bozdu. Ne Zisis ne de Bogdanovic onun karşısında duramadı, maça çok konsantre başladı Amerikalı oyuncu. Gözler savunmada Hickman’ın eksikliğini çok aradı…

İkinci periyotun ikinci kısmında ise Vesely ile beraber koşarak oynamaya başlayan temsilcimiz Maccabi’yi kendi silahı ile vurmaya başladı ve farkı da 3 sayıya kadar indirmeyi başardık. Ancak faul problemine girmemesi adına Vesely’i kenara almak zorunda kaldı koç Obradovic ki bu dönemde de Melih-Bogdanovic-Goudelock-Emir ile 4 kısaya döndü ve tempo yapmaya başladık. Ama zaten hücum ribaundlarında etkili olan Maccabi bu beşin cezasını keserek ikinci şans sayıları ile maça tutundu.

“Maccabi savunmada iyi çalıştı”

fb maccabi gouİsrail temsilcisi aslında ilk yarıda savunmada istediğini yaptı; Goudelock ve Bogdanovic’e az top kullandırdılar ki iki skorerimiz kullandıkları toplarda da çok zorlama yaptılar. Ama buna karşın alışık olmadığımız şekilde Zisis ve Emir fazla top kullanmak zorunda kaldı. Melih’ten ise hiç katkı alamadık.

İkinci yarıda her pasa el sokup ritmimizi bulmamızı engellediler hücumda. Pargo yine penetreleri ile savunmamızın dengesini bozup 3 sayı çizgisi gerisinden Ohayon ve Smith’i bularak efektif kullanmaya başladı. Ayrıca Zisis’in kenarda olduğu dönemlerde yaptıkları sıkıştırmalı süpriz tam saha baskı ile canımızı çok sıktılar. Neyseki Bjelica-Vesely köprüsü çalışmaya devam etti ancak savunmada stabil kalamadığımız için farkın 7 sayıya çıkmasına yine engel olamadık. Vesely hücumda çok katkı verdi fakat potamızı hiç savunamadı maalesef bu dönemde.

fb maccabi 2“Yine hücum ribaundları”

Savunma ribaundlarında da yine konsantrasyonumuzu kaybedince hücum ribaundlarında potamızda çok etkili oldular, farkı bir tülü çift hanelerin altına indiremedik 3.periyotta. Smith gibi önemli bir oyuncunun 5 sayıda kaldığı ilk 3 periyotta istediğimizi alamadık.

“Geri dönüşün mimarları: Emir, Zoric, Kenan”

Emir’in skor ve organizasyon anlamında 3.çeyreğin son bölümünde oyuna girmesi ve Kenan’ın yorulan Pargo üzerindeki baskısının etkili olmasıyla farkı tekrar 1 sayıya kadar indirdik 11-2’lik seriyle. Zoric’in de pota altında aktif ve istekli savunması bu geri dönüşte çok etkiliydi. Bu dönemde Randle’ın da daha son periyota girmeden 4 faul alması çok önemli bir avantajdı bizim için.

fb maccabi 3Savunmayı sertleştiren temsilcimiz 3.periyotun bitimine 10 saniye kala ilk kez öne geçti ve son çeyreğe de 59-58 önde girdik. Savunması ile geri dönüşte önemli iş yapan kenan son periyota da çok kritik bir 3 sayı isabeti ile başladı ve seriye devam ettik 14-2 ile.

“Goudelock kıpırdandı”

Koç Goodes ise uzunca bir süre dinlendirdiği Sofo’yu doğru zamanda oyuna sokarak pota altına indirilen toplarla bitime 8,5 dakika kala faul hakkımızın dolmasını sağladı ki Haynes’in de devreye girmesine izin verdik. Son bölümde Bogdanovic’in bir türlü oyuna girememesi ve Emir’in tekrar geri plana düşmesi işimizi zorlaştırdı, yine ritmimizi kaybettik. Goudelock’ın hareketlendiğini gören koç Goodes hemen Ohayon’u yine onun üzerine sürdü, İsrailli oyuncu yine Goudelock’a nefes aldırmadı.

İki takım da hücumda tıkanırken Vesely oyuna girerek hücum ribaundları ile etkili oldu, Goudelock da Ohayon’u uyuttuktan sonra bulduğu penetre ile en büyük farkı yaklamamızı sağladı 9 sayı ile, maçın kırılma anlarından biriydi.

fb maccabi 1“Maccabi yoruldu”

Faul hakkımızın erken dolmasına rağmen yorulan Smith, Pargo ve Randle potaya gidemedikleri için bu avantajı kullanamadılar. Bitime 2,5 dakika kala vesely’nin aldığı hücum ribaundu sonrası Emir’in birebir üzerinden bulduğu orta mesafe isabetle hançeri saplamış olduk.

“Vesely fişi çekti”

Son bölümde Vesely’nin bol bol Maccabi potasına yaptığı hava harekatlarını izledik. Tyus ve Randle gibi iki atletik oyuncuya rağmen müthiş bir mücadele gösterdi Çek oyuncu, maça damgasını vurdu ki bunu yaparken de “4 faulü” vardı. Koç Obradovic de oyuncusunu 20 saniye kala kenara alarak alkışlattı.

Goudelock ve Bogdanovic’in etkisiz kaldığı bir maçta 54-43’ten müthiş bir geri dönüşe imza atarak 80-72 ile bu kritik maçı kazanmayı başardık. Top 8’de olduğumuzu, mücadelenin ve kalitenin bir kademe daha artacağını iki takım da hissettirdi bizlere ve Perşembe günü ikinci maçta da çok keyifli bir basketbol izleyeceğimizin sinyallerini verdiler.

FERSU DENİZ YAHYABEYOĞLU

Mail: fersu77@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular