https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE SON ÇEYREKTE VİTES ARTTIRDI

Okunması Gerekenler

fersu yaziEv sahibi Fenerbahçe’de yabancı sınırına bu kez takılan Antic olurken koç Obradovic ikinci maçta dinlendirdiği Datome’yi ilk beşte sahaya sürerken ikiz kulelerle de başlamayı tercih etti. Koç Çakı ise klasik beşinden vazgeçmedi ve Granger’ı kenardan getirmeyi tercih ederek Doğuş’u Dixon’a baskı için sahaya sürdü ilk beşte. Salondaki atmosfer Ömer Onan’ın bahsettiği gibi Euroleague maçları kadar olmasa da gayet güzeldi, sarı lacivertli taraftarlar galibiyete ne kadar inandıklarını ilk bölümden takımlarına da yansıttılar.
BİRİNCİ ÇEYREK
fb efes udohAnadolu Efes savunmada yine çok istekli ve enerjik başladı. Özellikle Dunston ile yardımları üst düzeyde yapan lacivert beyazlılar, hücumda da Saric’i dışarıda oynatarak Vesely-Udoh’un boyalı alandaki blok tehditini de azaltmaya çalıştı. Ayrıca Saric-Vesely eşleşmesini de yüzü dönük onu sıkça kullanarak efektif hale getirdiler.
Sarı lacivertliler ise savunmayı sertleştirip iyi kapanırken dış atışlara çare bulamadılar. Hücumda ise Dixon’nın akıllıca her topu boyalı alana Vesely’e indirmesi ve onun arzulu oyunu artı çizgiden 4/4 ile başlaması ev sahibini skorda tuttu. Bir de üstüne Dunston’a daha 3.dakika oynanırken 2.faulünü aldırmaları onlar adına önemli bir hamle oldu. Dunston’ın kenara gelmesi ile Udoh-Vesely köprüsünü rahat ve efektif kullanmaya başladı Fenerbahçe.
Granger da Doğuş’un kaldığı yerden Dixon’a çok iyi bir baskı yaptı ki bu baskıya Birkan da eşlik edince Anadolu Efes ön alanda Fenerbahçe’yi hayli zorladı. Bogdanovic yardımcı olamadı top getirme konusunda ve bunu göre koç Obradovic de hemen Sloukas-Dixon ikilisine döndü. Bu şekilde hücumu da daha iyi organize ettiler ve Tyus-Saric ikilisine karşı bu kez Udoh’u devreye sokmaya başladılar boyalı alanda. İlk çeyrekte bulunan 23 sayının 14’ü ikiz kulelere aitti Fenerbahçe adına.
Son bölümde Granger ve Furkan ile yanlış tercihler yapan, düzenden çıkan Anadolu Efes’e cezayı Fenerbahçe koşarak kesti. Dixon’ın hem bitirici hem de yaratıcı rolündeki liderliğiyle açık alanda etkili olan ve aradığı tempoyu bulan sarı lacivertliler maçın başından beri ilk defa kolay sayılar çıkardılar hızlı hücumlarla.
İKİNCİ ÇEYREK
fb efes dixonAnadolu Efes topu iyi  çevirip boş adamı buldu ilk hücumlarda ama Furkan ve Brown’dan isabetler gelmeyince ribaundları Datome ve Udoh ile rahat çeken Fenerbahçe çeyreğin sonundaki gibi yine tempolu gelerek hızlı hücumlar bulamasa da geçiş hücumları ile etkili oldular, savunma yerleşmeden  lacivert beyazlıları gafil avladılar. Tempo biraz yükselince Dixon da hemen yine ön plana çıktı hücumda. Fenerbahçe Kalinic ile bulduğu boş atışları değerlendiremeyince farkı açamadı.
Dunston’ın iki faullü olması ve koç Çakı’nın doğal olarak onu ekonomik kullanmak istemesi mecburen Brown-Saric ikilisine yönlendirdi ki bu bölümlerde çok canı yandı Anadou Efes’in. Hem Vesely’e karşı ribaundlarda zorlandılar hem de hücumda iç-dış dengesini bulamadıkları için sarı lacivertlilerin ön alanda yaptığı baskıya yenik düştüler, top kayıpları arttı. Boyalı alanı savunmada problem yaşayan  Anadolu Efes bu gerginlikle önce Granger’ın sportmenlik dışı faulü sonrasında da koç Çakı’nın aldığı teknik faul ile Fenerbahçe’nin farkı çift hanelere çıkarmasına engel olamadı.
Koç Çakı’nın Dunston’a dönmesi ile Saric üzerinden oynanan birebirler değer kazandı ve topsuz potaya akıllıca süzülen Dunston’ı beslemeye başladı Anadolu Efes. Barış’ın oyunda olması ve düşen atletizm seviyesini değerlendirdi Anadolu Efes. Ancak Fenerbahçe Vesely’den gelen duvar paslarını bu kez Melih ile isabetli bir şekilde değerlendirince farkı korudu. Koç Obradovic’in yay gerisinde istediği verimi alamadığı Kalinic yerine zamanında yaptığı Melih hamlesi kritikti.
fb efes veselyHeurtel’den beklediği performansı alamayan koç Çakı direksiyonu tamamen Granger’a emanet etti.Uruguaylı guard  organize ettiği ikili oyunlarda Dunston’ı tekrar devreye sokmayı başardı. Savunmada ise Cedi ve Birkan’ın getirdiği enerji Fenerbaheçe’nin temposunu düşürdü, pas trafiğini azalttı. Bunu gören koç Obradovic ilginç bir beşe gerçek 4 kısaya, Dixon, Sloukas, Melih, Bogdanovic ve Udoh’a dönerek hücumda kontrolü tekrar ele almak istedi tempoyu arttırarak. Ancak pas ritimlerini buna rağmen bulamadılar. Anadolu Efes de ters eşleşmeşeri özellikle Cedi ve Brown ile verimli kullanamayınca farkı azaltamadı, yine skor bulmakta zorlandı.
Fenerbahçe ilk yarıyı 43-33 önde kapatırken Vesely ve Datome’nin 3 faullü olmaları kritikti. Anadolu Efes ise ilk çeyreğin başında 2 faule ulaşan Dunston’ı 3.faulden korumayı başardı ilk yarı boyunca.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
Fenerbahçe Barış-Udoh ikilisi ile başlayınca Anadolu Efes ilk yarının sonunda olduğu gibi pota altını Dunston ile çok iyi kullandı. Kısalar da sürekli penetre ederek skor çıkarmaya başardılar. Bununla beraber sayıdan sonra yaptıkları sıkıştırmalı zone-press’e karşı Dixon top çıkarmakta hayli zorlandı. Baskıyı geçtiklerinde ise kullandıkları erken atışlarla Anadolu Efes’in ekmeğine yağ sürdüler, kontrol misafir takıma geçti. Tempoyu yükselten ve bu kez kolay sayılar bulan taraf olan Anadolu Efes  farkı 5 sayıya kadar da düşürmeyi başardı.
Fenerbahçe de karşılığı yine savunmayla verdi. Sahada kaldıkça biraz daha oyuna ısınan Barış savunmada daha akıllı hamleler yapıp yardımları zamanında getirmeye başlayınca Anadolu Efes’in dengesi bozuldu. Top kayıplarını yeniden hızlı hücumlara çeviren ve ilk yarının sessiz isimlerinden Bogdanovic’in de sahneye çıkması ile isabetleri bulan Fenerbahçe farkı tekrar çift hanelere çıkarmayı başardı.
fb efes 1Ancak koç Çakı’nın molasının ardından Saric’in çabukluğunu ve şut tehditini Barış karşısında kullanmayı hatırlayan Heurtel, Hırvat yıldıza hazırladığı iki pozisyonla takımına 5 sayı kazandırdı,sonrasında da kendi attığı 5 sayıylatakımını iyice havaya soktu. Savunmayı da bu hücum performansının getirdiği moral ile sertleştiren ve rüzgarı arkasına alan Anadolu Efes’ten tam 12-0’lık seri geldi, öne geçmeyi başardılar.
Son bölümde ise Kalinic’in Granger karşısındaki muhteşem savunması, top aldırmaması ve Heurtel’in kenarda olması ile beraber Anadolu Efes Saric’in Vesely karşısında birebir yaratıcılığına kaldı. Hırvat oyuncu penetre etmek yerine şutları tercih edince de skor gelmedi lacivert beyazlılar adına. Son topları 3 guardla, Doğuş, Heurtel ve Granger ile savunan Anadolu Efes’e karşı Datome’nin arkası dönük oyunlarından Fenerbahçe sayı çıkaramayınca maç 57-57’de kitlendi.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
Koç Çakı’nın 3 guard ile devam etmesinin cezasını kesti Fenerbahçe, Granger’ın savunması karşısında son çeyreğe İtalyan yıldız Datome’nin etkili oyunu ile başladı. Hem hücumda hem savunmada takımının neye ihtiyacı varsa sahaya koydu İtalyan yıldız. Sonrasında da Vesely’i pota altında etkili kullandılar, Çek uzunun yakaladığı tüm ters eşleşmeleri değerlendirdiler. Dunston kenardaydı ve yine Saric-Brown ikilisi oyundaydı bu bölümde. Savunmada da Doğuş’u riske eden Melih’in yardımları sayesinde Anadolu Efes’i alçak postta sürekli sıkıştıran, boyalı alanı daraltan Fenerbahçe penetreleri de engelledi ve 9-0’lık seri yakaladı.
fb efes mac sonuSertleşen Anadolu Efes savunmasına karşı Bogdanovic’in penetreleri ile sahneye çıkması işin rengini tamamen sarı lacivert yaptı maçta. Datome’den sonra o da devreye girdi. Dunston’ın oyunda olmasına rağmen çemberi korumayı başaramayan misafir takımda Cedi de savunmada beklentilerin gerisinde kalan isim oldu, çabuk yenildi birebirlerde Bogdanovic’e.
Koç Çakı’nın Dixon’nın savunmasından ödün vermemek adına Birkan ya da Doğuş’u oyunda tutması ve Granger-Heurtel ikilisini bu sebeple aynı anda sahada çok az bulundurabilmesi hücum performansını hayli düşürdü Anadolu Efes’in. Bu arada son çeyrekle beraber oyuna iyice ağrılığını koyan Datome’nin hücumda bir oyun kurucu gibi yaptığı organizasyonlarla arkadaşlarına attırdığı basketler ve kendi yaratıp bitirerek bulduğu atışlarla sağladığı katkı maçın kırılma anlarını da yaşatmış oldu bizlere bitime 2 dakika kala, fark 16 sayıya kadar çıktı.
Son bölümde 4 kısaya dönerek Heurtel,Granger, Birkan ve Furkan’ı sahada tutan Anadolu Efes’in zorlama üçlüklerine karşı Sloukas liderliğinde akıllıca hücum eden ve hata yapmayan sarı lacivertliler farkı korumayı başardılar, skorer rakiplerini 75 sayının altında tuttular.
Anadolu Efes’in Heurtel ve Granger’dan katkı alamadığı maçta 3.çeyrekle beraber Bogdanovic ve Datome liderliğinde oyuna ağırlığını koyan Fenerbahçe savunmayı da iyice sertleştirince farkı yakaladı ve kendi sahasındaki ilk maçı 84-72 kazanıp seride de 2-1 öne geçmeyi başardı.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular