https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE KAZANDI AMA İSTEDİĞİNİ ALAMADI !

Okunması Gerekenler

fersu yaziÜlker Arena’da yine tüm koltuklar dolmuştu, atmosfer harikaydı. Fenerbahçeli taraftarlar Final Four’a adını yazdıran takımlarını desteklemek ve adeta kutlamak için buradaydı. Sarı lacivertliler normal sezonu 1.bitirip playofflar boyunca ev sahibi avantajını eline geçirmeyi hedefliyorlardı ve bunun için bu maçta alınacak galibiyetin yanında 10 sayılık fark da kritikti, Anadolu Efes’e karşı ikili averaj üstünlüğünü de almış olacaklardı.
Cedi ve Saric ile oyuna başlayan koç Ivkovic Fenerbahçe’nin en etkili silahı Datome üzerinde istediği savunma baskısını kurmayı başardı. Ayrıca Granger ve Heurtel ile de hem tempoyu kontrol altına aldılar hem de Granger’ın Bogdanovic’e yaptığı savunma çok etkili oldu. Dunston da ilk bölümlerde Udoh’un ikili oyunlarını durdurduğu gibi boyalı alanda da getirdiği sertlik ile Fenerbahçe’nin hücum verimliliğini tamamen düşürdü. 6-0 başladı maça Efes. İlk bölümde Heurtel’in alışmadığımız şekilde Dixon’a yaptığı baskı da sarı lacivertlileri çok zorladı, top getirmekte problem yaşadılar.
obra 1Koç Obradovic’in takımının kendine gelmesi için aldığı erken mola sonrası Bogdanovic ve Dixon ile aradıkları boş üçlükleri buldular ama isabet gelmedi. Herşey yolunda giderken koç Ivkovic’in Dunston’ı kenara alarak Saric-Brown ikilisine dönmesi boyalı alan savunmasında yakaladıkları enerjiyi ve avantajı bitirdi. Efes bulduğu üç sayılık atışları da değerlendiremeyince Fenerbahçe ilk defa yarı sahayı çabuk geçerek aradığı geçiş hücumlarını buldu. Yakaladıkları bu tempo sayesinde yarı saha hücumlarında da pas ritimlerini buldular, topu iyi çevirip boş üçlükleri de değerlendirmeye başladılar ve 6-0’lık seriye 10-0 ile karşılık verdiler.
Udoh ve Datome’nin hücumda sahneye çıkması üzerine koç Ivkovic Diebler ve Dunston ikilisine döndü. Ama bu ikili de durduramadı Fenerbahçe’yi savunmada. Hücumda aradığını bulmaya başlayan Udoh, savunmada da blokları ile boyalı alanı karartmaya başladı. Savunmayı sertleştiren Fenerbahçe Anadolu  Efes’i düzenden çıkarıp zorlama birebirlere gitmelerini sağladı. Kenardan gelen Kalinic Real serisinde olduğu gibi yine savunmaya enerji getiren isim oldu.
İlk çeyrekte Fenerbahçe’nin kötü başlangıcın ardından geri gelmesini ve skoru önde tutmasını sağlayan en önemli etken ribaundlarda yakaladıkları üstünlüktü, kısalardan gelen yardım kritikti. Bunun yanında Anadolu Efes’in yay gerisinden 0/5 atması da bir diğer önemli faktördü.
İKİNCİ ÇEYREK
Heurtel maçın başındaki savunma konsantrasyonunu ortaya koyamayınca ve hücumda da aradığını bulamayınca Dixon’ın geçiş hücumlarında yakaladığı üçlükler fark yaratmaya başladı. Heurtel maçtan tamamen koptu, organizasyonda yaptığı hatalar üst üste top kayıplarını da beraberinde getirdi.
Dunston’ın kenarda olması ile beraber hücum ribaundlarında iyice etkili olan ve ikinci şans sayılarını değerlendiren Fenerbahçe bir de Sloukas liderliğinde potaya gitmeye başlayınca maçta ibreyi tamamen kendisine çevirdi.
fb efes 321Koç Ivkovic pota altına enerji getirmek ve en azından Udoh’u fiziksel olarak yormak adına Ahmet’i soktu oyuna. Ama onun da ikili oyunlarda yapılan adam değişimlerinde ağır kalması büyük dezavantaj oldu, Fenerbahçe kısaları bunu çok iyi değerlendirdi.
İçeri çok iyi kapanan ve istekli savunma yapan, ribaundalarda da savaşan Fenerbahçe, Anadolu Efes’i tamamen potadan uzaklaştırdı. Üçlükler de girmeyince Anadolu Efes kilitlendi hücumda. Udoh’un kenarda olduğu bölümlerde dahi potaya gidememeleri büyük problemdi. Granger ve Cedi’nin deliciliğini kullanamadılar.
Anadolu Efes’i ayağa kaldırmaya çalışan isim ise mücadelesi ile Cedi oldu. Saric de ona eşlik etti hücumda, Heurtel de ufak ufak kıpırdanmaya başladı organizasyon ve asistler anlamında. Fakat savunmada maçın başındaki sertliği yakalayamayan Anadolu Efes Fenerbahçe’yi durduramayınca farkı eritemedi.
Hücumda Fenerbahçe adına bu çeyrekte ön plana çıkan isim asistleri ile Sloukas oldu, tam bir maestro gibi oynadı. Yunan guardın en çok beslediği ve devreye soktuğu isim ise Antic oldu. Tecrübeli uzun hem üçlükleri ile hem de pota altındaki yüzdeli bitirişleri ile Sloukas’ın verdiği ikramları çok iyi değerlendirdi.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
Koç Ivkovic ilk periyotta yaptığı hatayı düzelterek Saric-Dunston ikilisi ile başladı ve Dunston hemen pota altında etkili oldu. Saric de Antic’in iki faulle olmasını iyi değerlendirerek 4 numarayı hem hücumda zorladı hem de ribaundlarda avantaj sağladı ki Makedon uzuna 3.faulünü de daha ilk bölümde aldırmayı başardı. Bogdanovic ve Dixon’ın üst üste bulduğu üçlükler ise Fenerbahçe’yi hücumda rahatlattı.
udohFarkın 20 sayılarda olması ile Fenerbahçe’nin özellikle pota altı savunmasındaki sertlik oldukça düştü. Bunu Heurtel organizasyonunda Saric ve Dunston’a indirdikleri toplarla çok iyi değerlendirdi Anadolu Efes, 6-0’lık seri yakaladı misafir takım. Koç Obradovic’in molası sonrası Dixon’ın üçlüğü ile cevap verdi Fenerabahçe ama savunmadaki problem devam etti.  Hücumda ise Fenerbahçe’nin imdadına yetişen yine yay gerisinden bulduğu isabetle Antic oldu, farkı korudular herşeye rağmen.
Koç Ivkovic’in Granger-Doğuş ikilisi ile savunmaya getirdiği sertlik ve bu iki guardın sürekli potaya gitmeleri Anadolu Efes’in maça tutunmasındaki temel anahtarlardan biriydi. Ama en kritik dakikalarda koç Ivkovic’in yine Saric-Brown ikilisine dönmesi savunma sertliğinin düşmesine neden oldu. Tabi Heurtel’in Granger yerine oyuna girmesiyle kısalara uygulanan baskı da bitti, Efes savunma yerine atarak farkı eritmeyi seçti.
Efes tam saha yaptığı sıkıştırmalı-tuzaklı baskı ile risk aldı. Bu baskıdan sonra çabuk dış atışlar kullanan Fenerbahçe isabetleri yakalamayınca Anadolu Efes tempoyu yükselterek hızlı hücumlar ile farkı eritti, istediğini aldı 3.çeyrek sonunda.Ayrıca Dunston ve Saric’in oyunda daha fazla kalması ile Fenerbahçe’nin ribaundlarda yakaladığı üstünlüğü de kırdı Anadolu Efes.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
Savunmadaki sertliği sürdüren ve ivmeyi ele geçiren Anadolu Efes farkı uzun bir aradan sonra ilk kez tek hanelere indirdi. Savunma odaklı geçiş hücumları misafir takımı havaya soktu, sıkıştırmalı baskıya Sloukas-Dixon ikilisi oyunda olmasına rağmen Fenerbahçe çözüm üretemedi. Hücumda basit top kayıplarını sürdürdü sarı lacivertliler. Savaşan ve geri dönüşünü sürdüren Anadolu Efes çeyrek başında farkı 4 sayıya indirdi.
Dunston’ın kenara gelmesini iyi değerlendiren sonrasında da  Sloukas ve Bogdanovic ile potaya gitmeye başlayan Fenerbahçe hücumda biraz olsun rahatladı. Kenardan dinlenerek gelen Diebler’ın üçlüğü de Anadolu Efes’i oyunda tuttu, farkı üçe indirip maça ortak oldular.
Savunmada istediğini alan koç Ivkovic Dunston-Saric ikilisine dönerek hücumda da yine pota altını efektif kullandı. Bu arada takımların üst üste kaçırdığı faul atışları maçın kaderini değiştirdi.
Doğuş’un verimli oyunu sonrası kenarda dinlenme şansı bulan Granger da oyuna girer girmez çemberi zorlayarak hücumda istediğini verdi koç Ivkovic’e. Doğuş 5 faulle kenara geldikten sonra ön sahadaki baskıya Efes Birkan ile devam etti bu kez. Dixon’ı yıpratmaya devam ettiler.
datomeSon bölümde iki koç da savunma ve hücum beşleri ile oynayarak, bol bol oyuncu değiştirerek adeta satranç mücadelesine çevirdiler maçı. Savunma sertliğini üst seviyeye çıkaran iki takım da maçı çok istedi, kemik sesleri yükseldi Ülker Arena’dan.
Ama baskıdaki sertliği ayarlayamayan ve Dixon’ı bol bol çizgiye göndermek zorunda kalan Anadolu Efes Fenerbahçe’nin farkı açmasına ve 8 sayıya çıkarmasına engel olamadı. Hücumda da Granger ve Saric’in yaptığı acele penetreler Fenerbahçe’nin ekmeğine yağ sürdü.
Fenerbahçe maç içerisinde yakaladığı 24 sayılık farkı koruyamadı, daha derin rotasyonu ile savunma sertliğini sürekli yukarıda tutan Anadolu Efes maça ortak oldu. Artık bitime 1 dakika kala takımların amacı 10 sayılık averaj üzerine kuruluydu sadece. Maçı Fenerbahçe’nin kazanması netleşmişti fakat Granger’ın bulduğu şut farkı 6 sayıya indirdi. Son hücumdan da boş dönen ev sahibi maçı kazanmasına rağmen istediği farkı bulamadı. İki takım normal sezonu aynı galibiyet sayısı ile bitirirlerse Anadolu Efes playoffta ev sahibi avantajını yakalamış oldu.
Mail: fersu77@abcspor.com
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular