https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FENERBAHÇE ATARAK KAZANDI !

Okunması Gerekenler

fersu yazi

Sadece ülkemizde değil tüm Avrupa’da merakla beklenen yarı final serisi bu maçla beraber start aldı. Bir tarafta Euroleague finalisti diğer tarafta Eurocup şampiyonu. İki takımın da son yıllarda kendi sahalarında maç kaybetmediklerini düşündüğümüzde elbette maçın favorisi kağıt üstünde de daha iyi bir kadroya sahip olan Fenerbahçe’ydi. Maçı ilk dakikalarında trafiğin de etkisiyle Ülker Arena istenen seviyede bir dolulukta değildi ama çok geçmeden Fenerbahçe taraftarı bu sezon alışılageldiği şekilde yerini aldı.

BİRİNCİ ÇEYREK
fb gs 1Fenerbahçe’nin ilk dakikalarda Dixon ve Bogdanovic ile ön alanda yaptığı baskıya karşı Galatasaray kısaları hayli zorlandı ki Bogdanovic’in Sinan’dan çaldığı top sonrası bu baskıyı skora çevirmiş oldular. Bunun dışında takımlar hücumda beklediğimiz gibi başladılar, Fenerbahçe Vesely-Micov eşleşmesini pota altında kullanarak Galatasaray da Lasme’ye hazırlanan sette onun bulduğu orta mesafe isabetle skor buldu.
Takımların hücumdaki diğer opsiyonları ise McCollum ve Dixon’ın karşılıklı oynadığı birebirler olurken bu düellodan üstün çıkan taraf Fenerbahçe oldu. Gönderdiği iki üçlükle Fenerbahçe’ye ritim kazandıran isim oldu Dixon. Ona karşılık ise Micov ve Schilb’in şutları ile geldi sarı kırmızılılar adına. Takımların savunmadaki sertliği beklentilerin çok uzağındaydı, rahat skor bulundu ilk bölümde.
Galatasaray özellikle Micov’un uzunlarla eşleşmelerini çok iyi kullandı, hem penetrelerle hem de orta mesafe atışlarla. Ancak Fenerbahçe de Micov’a karşı Vesely’nin fizik üstünlüğünü efektif kullandı ve sürekli Çek uzuna topu indirerek bu eşleşmeyi onlar da cezalandırdılar. Udoh-Vesely arasında kurulan pas köprüsüne çare bulamadı sarı kırmızılılar.
Fenerbahçe hücumda uzunlarını iyi kullanırken ikiz kuleler savunmada boyalı alanı her zamanki gibi karartaramadı. Gerek Sinan gerekse McCollum potaya rahat giderek skor buldular. Ama hücumda Datome ve kenardan gelen Sloukas’ın da devreye girmesi Fenerbahçe’nin elini iyice rahatlattı, sarı lacivertliler atarak skorda önde kaldı. Galatasaray ise özellikle çeyreğin ikinci bölümünde McCollum’un bireysel gayretiyle maçın içinde kalmayı başardı.
İKİNCİ ÇEYREK
fb gs 2Vesely’nin kenarda olmasını iyi değerlendiren Lasme, hücum ribaundlarında etkili olmaya başladı. Ancak Lasme’nin aynı savunma pozisyonunda üst üste iki tane yaptığı basit faul Galatasaray’a pahalıya mal oldu ve Gabonlu uzun 3 faulle kenara geldi henüz çeyreğin başında.
Çeyreğin ilk 3 dakikası geride kalırken Göksenin ile Antic arasında yaşanan gerginlik Fenerbahçe seyircisini iyice ateşledi, salon Euroleague maçlarındaki atmosfere döndü. Fenerbahçe aradığı tempoyu da yakaladı. İlk çeyreğin en etkili isimlerinden Dixon’nın kenarda olması hücumda sarı lacivertlileri zorlar mı derken kenardan gelen kaptan Melih üst üste bulduğu 5 sayıyla önemli bir katkı verdi.
Göksenin’e yapılan kötü tezahürat sonrasında anons yapılmasını isteyen koç Ataman’a teknik faul verildi ve bu olay da Galatasaray’ı ateşledi. Micov’un üçlüğü ve ardından Sinan’dan gelen bir asist bir üçlükle farkı 2 sayıya indirdi sarı kırmızılılar. Ancak Melih durmadı, atmaya attırmaya devam etti, 3 dakikada 12 sayı 2 asiste ulaştı ve Fenerbahçe’nin tekrar farkı açmasını sağladı.
İlk çeyreğin aksine savunmayı iyice sertleştiren ve boyalı alanda Vesely-Antic ikilisi ile yardımları daha doğru yapan Fenerbahçe, Galatasaray’ın hücumda dengesini tamamen bozdu. Alçak postta bir silahı bulunmayan Galatasaray bu savunmaya karşı penetre-pası da oynayamayınca çaresiz kaldı. Dengesiz atışlar sonrası alınan net ribaundlar ya da çalınan toplarla açık alanda istediği tempoya ulaşan Fenerbahçe Dixon ve Vesely ile skor üretmeye devam etti. Savunmadan gelen enerji Fenerbahçe’nin farkı iyice açmasını sağladı.
Koç Ataman 3 faullü Lasme’yi riske edemedi, sahaya süremedi fakat en azından savunmada pota altını kapatabilmek adına önce Ege’yi sonra da Dusan’ı denedi. Ancak tepeden oynanan ikili oyunlarda Vesely çabuk ayakları ile potaya rahatça gidip alley-ooplar ya da kolay atışlarla pozisyonları bitirdi. İki oyuncu da hayli ağır kaldı savunmada. Pota altını istediği gibi kullanan, ribaundları domine eden ve rahat sayılar bulmaya devam eden Fenerbahçe maçtaki en büyük farkı da yakaladı ve ilk yarıyı tam 17 sayı farkla önde kapattı.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
fb gs 3Koç Ataman ikinci yarıya Lasme-Davis ikilisi ile başladı. Hücumda sabreden ve topu iyi çeviren sarı kırmızılılar alçak postu efektif kullandılar. Ayrıca bu ikili savunmada daakıllıca yardımlaşarak Vesely’i potadan uzaklaştırmayı başardı. Koç Obradovic’in fark 14 iken aldığı mola da işe yaramadı, 12-4’lik seri ile farkı 9 sayıya indirmeyi başardılar.
Lasme-Davis ikilisinin çabuk yorulması ve savunmada çeyrek başındaki sertliği gösterememeleri, ardındanDatome ve Antic’ten gelen üst üste üçlükler sayesinde Fenerbahçe hücumdaki kısır döngüden çabuk kurtuldu. Ancak sarı lacivertliler McCollum’ın potaya giden uzunları beslemesine engel olamayınca farkı da tekrar açamadılar. Galatasaray maça tutunmaya çalışırken ve hamle yapmışken Lasme’nin çeyreğin son iki dakikasında aldığı 4.faul ve kenara gelmesi sarı kırmızılıların yakaladığı ivmeyi düşürdü.
Bu noktada Fenerbahçe Antic’i Davis’in karşısında bırakarak sarı kırmızılılara hücumda avantaj sağlamış oldu, tecrübeli uzun yüzü dönük birebirlerle etkili olurken Antic de işin hücum tarafında en iyi bildiği şeyi yaptı ve son topta gönderdiği üçlükle takımını tekrar rahatlattı, farkın tek hanelere inmesini engelledi.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
Schilb ve Göksenin ilk bölümlerde pes etmeyen ve enerjileri ile hücumda Galatasaray’ı ayakta tutan isimler oldular. Fenerbahçe ise pota altında bu kez Udoh ile rahat skor buldu, savunmalar yine sertlikten uzaktı iki takım adına da. Özellikle Galatasaray Ege-Davis ikilisi ile neredeyse boyalı alanı hiç kapatamadı.
McCollum tekrar sahneye çıkarak bulduğu kritik üçlükle takımını tekrar ateşledi, farkı 10 sayıya indirdi bitime 7 dakika kala. Bununla beraber koç Obradovic’in Antic’i sahada tutmasını Davis’in birebirleri ile cezalandırmaya devam etti sarı kırmızılılar, skor çıkmasa da faul almayı başardılar. Onun birebirlerine tersten yardım getiren Fenerbahçe bu kez Göksenin başta olmak üzere Galatasaray’ın kısalarının ribaundlara girmesini engelleyemedi. Ve o Davis’in üst üste bulduğu 5 sayıyla da farkı uzun bir aradan sonra ilk kez 8 sayıya indirdi sarı kırmızılılar.
fb gs 7Son 4 dakikaya girilirken Udoh-Vesely ikilisine dönen koç Obradovic pota altında hücumda istediği rahatlığı yakaladı ancak boyalı alanı savunmada onlar da ilaç olamadılar. Hem Lasme hem de Micov potaya giderek skor bulmaya başladılar, hücum ribaundlarında da etkili oldular. Tabi aynı etkinlik Fenerbahçe için de sahnedeydi. Datome ve Vesely Galatasaray potası altında ribaundları toplarken İtalyan forvetin bulduğu altın değerindeki üçlük de farkın tekrar çift hanelere çıkmasını sağladı. Bu kritik bölümde Sloukasda karşısında 4 faullü Schilb’i görünce akıllıca birebirini oynadı ve bulduğu orta mesafe isabeti ile takımını iyice rahatlattı hücumda.
Bitime 50 saniye kala fark 12 sayıydı ve Galatasaray zorda olsa topu Micov’a indirdi ama Sırp forvetin arkasından akıllıca hamle yapan Datome çok kritik bir top çalarak maça da noktayı koymuş oldu. Maçın genelinde fazla ortalarda görünmeyen İtalyan yıldız son bölümde arkadaşlarının tehlike anında camı kırmaları ile sahneye çıktı ve görevini hakkıyla yerine getirmiş oldu. Son pozisyonda Sloukas’ın şık asistini geri çevirmeyen Udoh da farkı 14 sayıya çıkardı ve maçın skorunu tayin etti. Böylece iki ezeli rakip arasında yıllardır süre gelen evinde kazanma geleneği de devam etmiş oldu. Cuma günü serinin ikinci maçında yine zevkli bir mücadele bizi bekliyor olacak.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular