https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

FEDA HUTBESİ

Okunması Gerekenler

brunoHayatı al, buzdolabı poşetinin içine sarmala, derin dondurucunun gözüne yerleştir.. Şöyle bir 25-30 sene kalsın orada. Emekli olunca dolaptan çıkardığın gibi atarsın mikrodalgaya; ne tadı, ne tuzu kalmış hayatı sarımsaklı yoğurtla soslayıp yersin. O artık soslanmadan yenmez de ondan. Afiyet olsuuun !!
Bu hayat denilen nane, tazeyken yenilmeli arkadaş, derin dondurucudan çıkma değil. Kuru kuruya da yenmez, yanında zengin bir hobi salatası olmalı ve bir somun da amaç..
Amaç Somunu’ndan elinle koparıp, Hobi Salatası’na bandıra bandıra yiyeceksin, sofrada da en fazla 10 kişi olacak, çok kalabalıkta da tadı çıkmaz..
Erol Aynacı isimli bir gezgin var, doktormuş kendisi. Şimdi ben 16 yaşımda olacaktım, bu doktor da komşumun oğlu olacaktı, hayata bambaşka bakıyor olacaktım.
Erol Aynacı adlı bu post modern derviş, motosikletiyle dünyayı geziyor, Motomacera adlı sitesinde de gördüklerini paylaşıyor, 10 saat kafa yapan Ayahuasca Otu dahil.
Bu güzel kardeşimiz, biriktir, gez, para bitince dön, sonra biraz daha çalış, ardından yine topuk şeklinde yaşıyor. Bu durum bizim transfer sezonlarına acayip benziyor..
 
rvp fernanBir sezon deli gibi transfer yap, sonra tık yok; para biriktir.. İki santrforla lig bitirmecesine, bir 10 numara almamacasına para biriktir, sonraki sezon 10 tane birden al, hoop yine para bitti, kemerleri sıkıyoruz arkadaşlar, asılın formalara, kombinelere.. 
Transfer sürekli takviyelerle, ihtiyaca ve geleceğe yönelik yapılır, bizdeki gibi olmaz.
Malum UEFA yaptırımları doğrultusunda Fenerbahçe artık daha dikkatli olmak zorunda, Feda Hutbesi‘ni okudu zaten Aziz Yıldırım. 
Ama bu durum bir fırsata dönebilir. Kombine satmak, forma satmak, sükse yapmak için değil, takır takır futbol oynamak için bir kadro kurulabilir, feda’dan FİŞŞEK Gibi bir FEDA-BAHÇE de çıkabilir..Nasıl mı  ?
Nani iyi paraya satılır, En azından Gökhan kalırsa, her şey çok kolay olurdu, Caner bir hiç uğruna gitti maalesef ama hala iyi bir takım kurulabilir. Peki nasıl ?
nani 9Gündemdeki stoper Agger ve forvet Feghouli tartışılmaz. Gerçekten müthiş oyuncular ve bonservisleri elinde. Feghouli olur,  Agger olmaz..Nedeni sonra.
Caner’in yeri dolmaz bu bütçeyle, Coentrao kiralanırsa eksikliği hissedilmez varsayımındayım.
10 numara için düşünülen Ben Arfa da bonservisi elinde bir oyuncu. Arfa çok iyi bir oyuncu ama skorer Hakim Ziyech bence daha etkili. Üstelik yaşı 23 henüz. Bonservis ücreti ödenecek tek oyuncu olarak Hakim tercih edilmeli bence.
Ben Arfa’nın tercih edilmesi halinde ise bonservisiyle bir santrfor alınabilir ki, direkt yapıştır Eren’i gitsin. Tam aradığın tipte Pivot. Kafacı, güçlü, bilekleri çalışıyor, vuruşları isabetli..Hatta Van Persie’yi de sat, Sow’u kirala.
Salih’inde döneceğini hesap edersek, adam gibi bir hoca bu kadrodan bir 8 numara çıkarır.
diego gol 1Diego, Meireles ve Nani’nin yüksek maaş ücretinden kurtulmak yerli oyuncu yatırımı için de bütçe açacaktır.
Dardanelspor’dan Ufukcan Engin ilk transferim olur benim. Şu an alırım, ilk Galatasaray maçında oynatırım, 17 yaşında, 6-8-10 oynuyor, Salih’den bile yetenekli.
Bursaspor’dan Kubilay Kanatsızkuş var listemde. 17 yaşında ince fizikli bir pivot santrfor. Çok zor bulunan cinsten. Hakan Şükür’ün kazma olmayanı ve yine Bursaspor’dan stoper Ertuğrul Ersoy. Bu yıl Rize’de kiralık olarak oynadı, çatır çatır da oynadı, daha 19 yaşında..
Ve tabii ki Elazığspor’da kiralık olarak forma giyen 21 yaşındaki Bucasporlu Çağlar Şahin Akbaba…
 
pereira 10Müthiş bir kaleci olacak, yan topları iyi, özgüvenli, çok çevik ve daha da önemlisi blokaj sorunu hiç yok. Ona her baktığımda bir Muslera görüyorum.
Son olarak Orkan Çınar, çok iyi bir sağ kanat. 20 yaşında, bonservisi Fürth/Almanya’da.
Zaten biz bu gurbetçi pazarından çok uzak kaldık..Bu seneden itibaren girmemiz lazım..
Ekici, Töre, Tünay, Jimmy, Oğuzhan, Eren, Tolgay gibi oyuncuların bir kaçı bizde olmalıydı.
Türkiye’de alt yapı hocalığı yok, bizim çocuklar üstlerine koyamayabiliyorlar ama özellikle Almanya kökenliler alt yapı olarak çok sağlam ve gelişim ihtimalleri de fazla.
Tüm bu söylediğim işler ancak bir yerli hoca ile olur, favorim Abdullah Avcı, plase Yılmaz Vural.
Pereira ile hiç bir şey olmaz, kusura bakmayın. Pereira Türkiye Ligini tanıyamadı bile..Tanıyamaz da.. Galatasaray maçında hala tanıyamadığını da gördük.. Kalırsa mahveder, ne kombine satılır, ne forma. En az %30 gelir kaybı yaşatır, devre arasını göremez..
Haaa, bu da en azından Aziz Yıldırım’ın Veda Hutbesi’ni okumasına neden olabilir belki, kayıp sezonun tek kârı olur bakarsın..
mail: bruno.monte@abcspor.com
twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular