https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROBASKET WOMEN 2. TUR 4. GÜN

Okunması Gerekenler

efeF Grubu:

 

Litvanya 83-64 Hırvatistan: E Grubu’nun dünkü maçlarında puan tablosunu karıştıran etken tüm favorilerin kaybetmesiydi; bugün F Grubu’nda ortalığı karıştıran hadise ise favorilerin tümünün maçlarını kazanması oldu. Litvanya ve Slovak Cumhuriyeti F Grubu’ndaki ilk maçlarında sürpriz yaparak zaten hesapları alt üst etmişlerdi, artık fark yaratacak ivmeyi bu iki ekibin yeni galibiyetleri yaratacaktı. Hatta bu uğurda Sırbistan’ı bile eser miktarda tedirgin ediyorlardı. Zira Litvanya bugün grup sonuncusu olması en muhtemel ekiple, yani Hırvatistan ile karşılaşırken, Slovaklar da Sırplar’a yaptıkları sürprizin bir benzeri için, Litvanya’dan ağır bir darbe alan Ruslar ile karşılaşacaktı. Litvanya üzerine düşeni yapıp, 19 sayılık bir farkla maçı kazandı, gruptan yükselme işini Sırbistan ile oynayacağı “kader maçı”na bıraktı.

 

İlk periyot sonunda Hırvatlar’a 30-12’lik bir fark atan Litvanya, gün geçtikçe formuna kavuşan Petronyte ve Kuktiene sayesinde maçın kalan bölümlerinin hiçbirinde skor üstünlüğünü rakibe vermeyerek kolay bir galibiyet elde etti. Hırvatlar’ın bu maçla birlikte grup sonuncusu olması ve elenmesi kesinleşirken, Litvanya da ilk 4 umudunu son maça, yani Sırbistan karşılaşmasına taşıdı. Bir an bile rehavete kapılmayan Litvanya’da ilk kez 8/12 gibi gerçekten muteber bir yüzdeyle oynayan Petronyte 18 sayı 5 ribaunt 3 asist 2 blok üretirken, Kuktiene 14 sayı 3 ribaunt 3 asist, benchten gelen bir diğer oyuncu olan Gutkauskaite 13 sayı 3 ribaunt 4 asist, Linkeviciene 10 sayı 10 ribaunt 5 asist, Solopova 8 sayı 4 ribaunt, Nacickaite 2/14 gibi akıl almaz bir yüzdeyle 7 sayı 7 ribaunt 6 asist 2 top çalma, Okockyte 1/6 isabetle 2 sayı 3 asist, günün sürprizi Grigalauskyte 5 sayı 6 ribaunt 2 asist 2 blok, Siksniute de 4 sayı 3 ribaunt ile mücadele etti. Hırvatistan cephesinde ise Ivezic yine sakatlığı sebebiyle oynamazken, Sliskovic 17 sayı 6 ribaunt 4 asist, Mazic 13 sayı 6 ribaunt, Begic 9 sayı 2 ribaunt, Ciglar 8 sayı 5 ribaunt 6 asist, Dzankic 7 sayı 8 ribaunt 2 asist, Tikvic 4 sayı 5 ribaunt, Ivankovic de 4 sayı 3 ribaunt ile müsabakayı bitirdi.

 

 

Rusya 75-61 Slovak Cumhuriyeti: Litvanya üzerine düşeni yapsa da, Slovaklar’ın onlara eşlik edememesi, işte bu gruptaki tüm puan cetvelini birbirine karıştırdı. Ruslar kolay lokma değillerdi, Slovaklar da nicedir imkansızı başarabiliyorlardı; fakat Rusya’nın ikinci bir Litvanya vakası yaşamamaya kararlılığı, maçın anahtar noktası oldu. Esasen ilk çeyrek 23-23 berabere, ikinci çeyrek de sadece beş sayı farkla (41-36) Rusya üstünlüğüyle noktalanınca, Slovaklar yine herkese “Acaba?” dedirttiler. Hatta ikinci periyot başında girdikleri skor üretme bunalımından Balintova ve Kissova sayesinde periyot bitimine doğru kurtulup ivme de kazanmışlardı. Gelgelelim, gün, Rusya’dan sürpriz bir ismin, yani genç Vadeeva’nın günüydü. Maçı 9/15 saha içi isabetle tam 22 sayı ve 7 ribaunt ile tamamlayan 18 yaşındaki Vadeeva, benchten gelip, pivot pozisyonunda Rusya’nın Osipova’dan beklediği (ve görmeye alıştığı) katkıyı katlayarak sağlamış oldu takımına ve rakibi de ikinci yarıda boyalı alandan uzun süre felce uğrattı. Belyakova’nın vites büyütmesi ve Kirilova’nın da nihayet istikrarlı skor üretebilmesi sayesinde, maçın favorisi Rusya, ikinci yarının başından oyunun son dakikalarına kadar hiç sıkıntı yaşamadı. Slovakya ise, Zirkova (1/8 isabetle 2 sayı 5 asist) ve Toliver’ın (2/10 isabetle 4 sayı 3 ribaunt 5 asist) sürekli karavana atması sebebiyle, en önemli ve en patlayıcı skorerinden faydalanamayıp hücumda çok zorlandığı maçı tam 14 sayılık bir farkla kaybetti. Gerçi maç sonuna doğru Hruscakova ile bir atılım yapmaya çalıştı, fakat fark, kapanacak raddeyi çoktan geçmişti.

 

Rusların gruptan çıkmayı garantileyip rahat bir nefes aldıkları bu maçta Vadeeva’nın dışında Belyakova 17 sayı 2 ribaunt 3 asist, 3/12 isabetle pota döven Prince 11 sayı 5 ribaunt 6 asist 4 top kaybı 2 top çalma, Kirilova 10 sayı 3 asist, pota altı savunmasında ikinci yarı itibariyle devleşen Vieru 3/10’luk bir saha içi yüzdesiyle 8 sayı 9 ribaunt 2 asist 4 blok, 2/9 gibi feci bir isabet yüzdesine karşın Vadeeva’ya tonla asist yaparak Rusya’yı galibiyete taşıyan Osipova 4 sayı 9 ribaunt 7 asist, bu maçta benchten gelen nadir isimlerden biri olan Namok da 3 sayı 4 ribaunt ile mücadele etti. Son maçını Hırvatistan ile yapacağı için, şu 2 günü Sırplar’a nazaran çok daha rahat yaşayacak olan Slovak Cumhuriyeti’nde ise Zirkova ve Toliver’ın söndüğü bu maçta Hruscakova 15 sayı 5 ribaunt, Balintova 15 sayı 5 ribaunt 2 asist, Vynuchalova 6 sayı 3 ribaunt, ilk yarıda rakibe pota altını dar eden Kissova – Jurcenkova ikilisinden Kissova 11 sayı 4 ribaunt 2 blok, Jurcenkova da 6 sayı 4 ribaunt 2 asist 3 blok kaydetti.

 

 

Sırbistan 80-91 İspanya: Sırbistan eğer Slovaklar’ın bu gruptaki nahoş şakalarına maruz kalmasaydı, İspanya karşısına bu kadar diken üzerinde çıkmayacaktı, orası kesin. Fakat artık “kazansalar iyi olur”du. İlk çeyrekte Petrovic ve Milovanovic ile İspanya’ya üstünlük sağlasalar bile, Alba Torrens’in ikinci çeyrekte kendine gelmesi yüzünden ilk yarıyı 6 sayı geride (40-46) geride noktaladılar. Pota altında Ndour’a ve Nicholls’a bir cevap verememek Sırplar’ı çılgına çevirmekteydi, Torrens de yine durdurulamaz bir günündeymiş gibi görünüyordu. Üçüncü çeyrekte farkı kapatmak için “Kraliçe Arı” Milica Dabovic ve Jovanovic ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar ve kısaların bu azmiyle Sırplar son çeyreğe 1 sayı önde girdiler.

 

Gelgelelim, maç sonunu oynamak, turnuvanın artık iyiden iyiye tek favorisi olduğunu ispatlayan İspanyollar’ın en mühim meziyetiydi ve Sırbistan’da devreye girip yıldızlaşan Ana Dabovic – Tamara Radocaj ikilisine karşı Xargay – Cruz – Nicholls üçlüsünü ihya eden çok yönlü hücumlar sayesinde Sırplar’ı maçın son 3 dakikasında teslim aldılar. Torrens’in gerçekten de eksiksiz oynadığı akşamda, Nicholls’un turnikesinden sonra ansızın Sırp potasına bir üçlük yollayıp skoru aniden 78-87’ye getirişi, 4. çeyreğin sonunda İspanya’nın üstünlüğünü tescilledi. Milli takımda uzun süredir en verimli maçını geçiren Nicholls ve Cruz’un hem hücumda hem de savunmadaki inatları sonuç verdi ve İspanya, 37 dakikası başa baş giden maçı bir anda 11 sayıyla kopartıp kazanmış oldu. İspanya’da Torrens 25 sayı 8 ribaunt 5 asist, Nicholls 20 sayı 4 ribaunt, Ndour 15 sayı 12 ribaunt 2 blok, Cruz 15 sayı 2 ribaunt 3 asist, Xargay 9 sayı 2 ribaunt 3 asist üretirken, rakibinden 7 top fazla kaybeden ve pota altından maç boyunca büyük sıkıntı yaşayan Sırbistan’da Petrovic 17 sayı 8 ribaunt, Milovanovic 13 sayı 3 ribaunt, Jovanovic 12 sayı 2 asist, son periyotta açılan Ana Dabovic 10 sayı 4 ribaunt 3 asist, Radocaj 9 sayı 2 asist, Milica Dabovic 7 sayı 2 ribaunt 2 asist, iyiden iyiye formdan düşen Page ise 4 sayı 3 ribaunt 2 asist ile oynadı. Favoriye kazanma imkanı veren Sırbistan, böylelikle grupta ilk 4’e girme ümidini iki şeye bağlar hale geldi; son maçta Litvanya’yı yenmek ve Slovaklar’ın bir şekilde Hırvatlar’a kaybetmesini ummak.

 

Yazarın diğer yazılarını görmek için tıklayın

 

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular