https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EUROBASKET 2015 VE TÜRKİYE

Okunması Gerekenler

derya cerasiMilli Takım Nasıl Oynamalı?

Eurobasket 2015 Cumartesi günü start alıyor. Basketbolda Avrupa’nın önde gelen ülkeleri birden fazla ülkede düzenlenen şampiyonada mücadele edecek. Milli Takımımız, açık ara turnuvanın en zorlu grubunda; İtalya, Sırbistan, İspanya, Almanya ve İzlanda ile karşılaşacak. Milli Takım nasıl oynamalı, oyun planı ne olmalı; bu konuya bir göz atacağız.

Kadro Seçimi

Haziran ayının sonunda açıklanan aday kadro, bugüne kadar 13’e düşürüldü. Turnuva öncesi de 12’ye indirilecek ve asıl kadro belli olacak. Bu seçimlerde koç Ergin Ataman ve ekibinin kararlarının yanında, sakatlıklar da etkili oldu. Aday kadroya çağrılan Ömer Aşık, Can Maxim Mutaf ve Doğuş Balbay sakatlıklarından dolayı çıkarılmak zorunda kaldılar.

tur yun 1Şu anda oluşan 13 kişilik kadro şu oyuncular bulunuyor:

Bobby Dixon – Kartal Özmızraklı
Sinan Güler – Melih Mahmutoğlu
Cedi Osman – Göksenin Köksal – Furkan Korkmaz – Birkan Batuk
Ersan İlyasova – Barış Hersek
Semih Erden – Oğuz Savaş – Furkan Aldemir

Bu kadroya göre 3 numaralı pozisyondan Göksenin Köksal veya Furkan Korkmaz’ın kadrodan çıkarılacağını düşünüyorum. Doğuş Balbay’ın da sakatlığı nedeniyle kadroda kendine yer bulamaması nedeniyle, savunmada kısa oyunculara yapılacak baskı için en önemli koz Göksenin Köksal olarak görünüyor. Ancak Göksenin’in hücumda kısıtlı yeteneklere sahip olması, Furkan Korkmaz’ı bir adım öne çıkarıyor. Furkan’ın da yaz boyunca genç milli takımlarla turnuvalar oynadığını hatırlatalım.

Oyun Planı Nasıl Olmalı?

Kadroya baktığımız zaman hücum gücümüzün çok yüksek olmadığını görüyoruz. Hazırlık maçlarında da bu tablo açıkça görüldü. Bu sebeple savunma konsantrasyonunu her zaman yukarıda tutmalı, agresif olmalı ve hızlı hücumları düşünmeliyiz. Dixon her ne kadar ligde çok iyi bir performans sergilemiş, Karşıyaka’yı şampiyonluğa, kendisini de Fenerbahçe’ye taşımış olsa da; zaafları olan bir oyuncu. Hücumda ritmini bulamadığı ya da kendisinden çok daha uzun bir oyuncu tarafından savunulduğu zaman; takıma zarar verebildiği anlar da oluyor. Ritmini bulmak için daha fazla şut denemesi takımı da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Koç Ergin Ataman’ın birkaç hazırlık maçının son dakikalarını Dixon’sız oynaması, bu durumun farkında olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Ergin Ataman’ın Dixon’ın rolünü ve dakikalarını çok iyi belirlemesi gerekiyor. Hücumda, yine hazırlık maçlarında gördüğümüz bir nokta, Melih’e pozisyonlar hazırlanması ve O’nun isabetli şutları ile skor bulma girişimlerimizdi. Turnuva boyunca bu hücum planının ana planlardan biri olacağını düşünüyorum. Sinan Güler, Cedi Osman, Birkan Batuk ve kadroda yer bulursa Furkan Korkmaz’ın hücumda rolleri oldukça önemli olacak. Sinan ve Cedi’nin mutlaka potaya penetre etmesi, Birkan ve Furkan’ın ise boyalı alandan dışarı çıkarılan toplarda ceza şutlarını mutlaka yüzdeli atmaları gerekiyor. Ersan’ın hala ritmini bulmaya çalıştığını ve şut yüzdesinin düşük olduğunu düşünürsek, pota altı rotasyonunda Semih ve Furkan’ın Dixon ile oynayacakları ikili oyunlar, Barış Hersek’in orta mesafe ve dış şutları ve Oğuz Savaş’ın pivot hareketleri sayı bulmamız açısından çok kritik olacak.

tur mak 1Takımın daha fazla konsantre olması gereken alanın savunma olduğunu söylemiştik. Koç Ergin Ataman mutlaka birçok maçta tam sahaya yakın bölgede baskılı savunma deneyecektir. Boyalı alanda Ömer Aşık’ın olmayışı Semih Erden ve Furkan Aldemir’in önemini bir kat daha arttırdı. Penetre eden rakip oyunculara karşı, bu iki oyuncumuz sağlam durmalı ve çemberi iyi savunmalı. Oyuncularımızın faul problemine girmekten kendilerini sakınmaları gerekiyor. Cedi, Birkan, Sinan gibi oyuncularımız mutlaka kısa oyunculara baskı yapmaları ve kolay geçilmemeleri gerekiyor. Savunmamız iyi oldukça hücumda da daha motive ve daha isabetli oynayacağımızı düşünüyorum.

Performansı Belirleyici Olacak Oyuncular

Daha evvelki turnuvalarda Hidayet Türkoğlu, Kerem Tunçeri, Ömer Onan gibi lider ruhlu oyuncularımız ve yetenek olarak daha yukarılarda gösterebileceğimiz oyuncular vardı. Bu kadronun biraz daha düşük yaş ortalamasına sahip, daha takım görüntüsünde olacağını düşünüyorum. Bu takım olgusunu yerleştirebilirsek, başarılı olabiliriz. Ergin Ataman da takımında ortaya çıkan türlü zorluklardan fırsatlar yaratabilen, oyuncu grubuna ve rakibe göre sürprizler yapabilen bir koç. Karşıyaka ile geçen sezon harikalar yaratan ve kadrosundan maksimum verim alan Ufuk Sarıca’nın da bench’te olması, bizi başarıya götürebilecek bir diğer etken.

Bu turnuvada Milli Takımımız’da performanslarının takımı direk etkileyeceği oyuncular Dixon, Ersan ve Melih olacak bana göre. Dixon’ın hücum organizasyonlarında ana rolü üstlenecek olması, Ersan’ın potansiyelinin ne kadarını sahaya yansıtabileceği ve Melih’in şutör olarak bütün sezon gösterdiği yüksek performansı bu turnuvada ne kadar devam ettirebileceği takımın geleceğini belirleyecek.

Grubumuz Oldukça Zorlu

milliler 10Milli Takımımız’ın durumunun yanında grubumuzun da oldukça zorlu olduğunu söyleyebiliriz. 2009 ve 2011 Eurobasket Şampiyonu İspanya, Teodosic, Bjelica, Bogdanovic ve Kalinic gibi çok önemli yıldızlara sahip Sırbistan, Nowitzki gibi bir lidere ve evsahibi avantajına sahip Almanya, oluşturmaya çalıştığı genç nesli ile eski günlerine dönmeye çalışan, Hackett, Gentile, Datome, Gallinari gibi oyunculara sahip İtalya ve kapalı kutu konumundaki İzlanda’dan oluşuyor grubumuz. Türkiye’nin oynayacağı bütün maçların yakın skorlu geçeceğini, grupta İzlanda dışında her takımın birbirini yenebileceğini, bu sebeple her topun ve her sayının çok önemli olacağını düşünüyorum. Gruptan 4 takımın çıkacağını düşünürsek, sıralama önemli olmadan ilk 4’e kendimizi bir şekilde sokmamız gerekiyor. Bu doğrultuda İtalya ile ilk maçımız çok önemli olacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay yaptığı açıklamada, hedefin olimpiyat vizesi almak olduğunu söyledi. Milli Takım kadromuza, grubumuza ve diğer takımların kadrolarına bakarsak; olimpiyat elemeleri için vize almamızın başarı sayılması gerektiğini, olimpiyat vizesi almamız durumunda ise oldukça başarılı olacağımızı düşünüyorum. Umalım ki; sakatlık yaşamadan, bütün oyuncularımızdan maksimum katkı alacağımız, sonu madalya ile biten bir turnuva olsun.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular