Futbol dendiğinde aklımıza gelen ilk ülke İngiltere, Britanya ve efsane kaleciler dediğimizde de  Peter Shilton, Gordon Banks ve Roy Clemence gibi isimler gelir.

Bir de birçok kulüpte forma giymiş olmasına, milli takımda çok az forma giymesine rağmen Manchester efsanesi olarak bilinen Alex Stepney.. 12 yıl Kırmızı Şeytanların formasını giyen kaleci, bütün Ada ahalisi tarafından iki şeyle hatırlanır; İlki Benfica Avrupa Kupası maçında yaptığı inanılmaz kurtarış ve sonrasında ölümsüz efsane Eusebio’nun kendisini alkışlaması, ikinci olay da 1975-76 sezonu ve Birmingham City deplasmanı..

STEPNEY2Takım arkadaşlarını adeta bir antrenör gibi uyarıp bağırması tüm tribünlerden duyulan ve herkesce alışkanlık haline gelmiş bu davranışı, bu karşılaşmada TARİHE GEÇECEK bir sakatlığının da nedeni olmuştur!

O kadar çok bağırıp, defans oyuncularını uyarayım derken o kadar çok yırtınmıştır ki, maçta çenesi çıkmış, EVET ŞAKA DEĞİL! Çenesi çıkmış ve Guiness’lik bir sakatlık yaşamıştır..

Bağırmaları bir işe yaramayıp maçı 2-0 kaybettikleri gibi, düşük çene Stepney olarak da hem karikatürlere hem de aradan yaklaşık 40 sene geçmesine rağmen bizlere malzeme olmuştur.

ABCSPOR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz