https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EMRE TİLEV İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimEMRE TİLEV İLE DOBRA DOBRA

Çok sevdiğim ve çok saygı duyduğum isimlerin başında gelen sevgili Emre Tilev ile geçtiğimiz Pazar günü takımlarımıza ve lige dair çok önemli bir röportaj gerçekleştirdik.

Emre abime her zaman ki gibi ilgisinden, her zaman ki gibi misafirperverliğinden ötürü çok teşekkür ederim.

 

ÖNEMLİ NOT:  Bu röportajımızı 30 Ağustos 2015 Pazar günü yaptık. Melo ile ilgili Emre Tilev ’in tasarrufları Melo’nun ayrılmasında öncedir.

 

SON ŞAMPİYON GALATASARAY İLE BAŞLAYALIM. NELER OLUYOR GALATASARAY’DA? GALATASARAY’IN EN ÖNEMLİ PROBLEMİ NE?

Galatasaray’ın en önemli problemlerinden biri mali kriterler öncelikli olarak bununla başlayalım. Galatasaray, mali kriter problemini çözemediği için transfer yapamıyor, transfer yapamadığı içinde taraftara şirin gözükmüyor.

Aslında taraftara şirin gözükmesinden de öte, Hamza Hamzaoğlu geçtiğimiz yıllarda ki kadrosunun üzerine katma becerisi koyamayan ve bununla beraber yönetime ses çıkaramaması nedeniyle ibre oyunculara dönmüş vaziyette ve Hamzaoğlu ile oyuncular arasında bu yüzden de soğuk rüzgârlar esmekte.

 

HAMZA HOCA SES ÇIKARTMIYOR MU YOKSA ÇIKARTAMIYOR MU?

Çıkartamıyor. Aslında bu Hamzaoğlu’nun elinde değil. Hamza hocanın elinde olsa Bilal Kısayı mı alır? Ya da Niasse mi gündem de olur? Hepsine baktığımızda bir problem var bu problemin şuan ki adı mali kriterleri tutturma.

 

GALATASARAY’IN AVRUPA KUPALARINA GİDEMEME İHTİMALİ VAR MI?

Şuan için yok çünkü transfer yapmadı, mali kriterlerini koruyor. Galatasaray’ın elini kolunu bağlayan şey Ünal Aysal yönetiminin geçmişte bırakmış olduğu facia diye tanımlayabileceğim bir finansal bomba. Bu bomda Galatasaray yönetiminin, mevcut başkanın kendi göbeklerinde patlamasını istemediği için ona göre hamleler yapılıyor.

 

DURSUN ÖZBEK VE YÖNETİMİ İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ FLORYA’DA Kİ HAVA SİZCE NASIL YORUMLANMALI?

Dursun Özbek’in kardeşi Mehmet Beyin işlere bir anlamda dâhil olması her şeyi bozdu. Bence Cüneyt Tanman’ın istifası Galatasaray yönetiminde yaşanılan en büyük sorunlardan birisi. Dursun beyin kardeşinin bu kadar kulüp içerisinde grif bir yapıya dâhil olması hiç etik değil. Anladığım kadarıyla sevgili Kaan bu durum şöyle oluştu; Abim başkan oldu bende bu sistemin içerisine dâhil olayım’. Türkiye’de maalesef bazı işler palietif ilkel çözümlerle yürüyor.

 

FENERBAHÇE BU AİLE İLİŞKİSİNİ ÇOK İYİ YÜRÜTÜYOR DİYEBİLİRİZ OZAMAN. ZİRA AZİZ BEY’İN KARDEŞİ ALİ BEY SONRADAN TAKIMDA Kİ YERİNİ ALDI NELER SÖYLERSİNİZ BU İKİ YAPIYI KIYASLARKEN?

Kesinlikle öyle. Ali bey Aziz Bey’in ilk dönemlerinde yoktu. Başkan orada hünerlerini ortaya koyduktan sonra ki süreçte başladı ama Galatasaray’da anında başladı. Bunun çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Ben zaten Dursun Özbek’in başkanlık sürecini de çok beğeniyle karşılamıyorum.

 

NEDEN KARŞILAMIYORSUNUZ?

Galatasaray hiyerarşisine baktığımızda muhteşem bir başkanlık geçmişi var. Ben Galatasaray başkanlığını Ali Tanrıyar’dan itibaren takip edebiliyorum baktığımız zaman Faruk Süren, Mehmet Cansun rahmetli Özhan Canaydın bu kalibrasyonları sağlayabilmiş başkanlar ama Sayın Özbek bu kalibrede değil. Dursun Yarsuvat’ın 1 yıllık başkanlığı bile daha canlı, daha hareketliydi o yüzden de kişisel olarak birazcık daha olayların Dursun Özbek’in üstüne yıkıldığı kanaatindeyim.  Zaten kendisi de çok istiyor biz bu süreci onunla geçirelim dedi Galatasaray kurmayları, liseliler ve İnan Kıraç bu doğrultuda hareket edildi ve süreç bu noktalara geldi. Yoksa Galatasaray’da çok daha farklı başkanlık olurdu.

Turgay Kıran gibi mesela. Sayın Kıran olsaydı işler daha farklı olurdu çünkü Kıran Galatasaray için biçilmiş bir kaftandı.

Dursun Özbek için şunu söyleyelim ama ekonomik olarak ortaya koyduğu tavırı destekliyorum.

 

GALATASARAY’IN KADROSU SİZCE YETERLİ Mİ?

Melo giderse Galatasaray ilk 6’yı zor görür. Avrupa kupalarında hiç şansı yok bunu söyleyelim çünkü Melo’nun yerini kapatacak kimse yok. Galatasaray ne yapmak istiyor bilmiyorum ama Melo’nun gidişi intihar demektir. Galatasaray’ın işi çok zor.

Senin de söylediğin gibi zoru kendisi yaratıyor ama rakipleri de geçen sezon son 6 hafta şampiyonluğu kaptıracak nüvede değil artık.

 

GALATASASARY’IN ŞAMPİYONLUK ŞANSININ OLDUĞUNA İNANIYOR MUSUNUZ?

Çok net söylüyorum Galatasaray için şampiyonluk Kaf dağının üç ötesinde

 

HAMZA HAMZAOĞLU – BURAK YILMAZ GERGİNLİĞİ İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Kabul edilebilir şeyler değil. Hamzaoğlu her ne kadar kriz yok dese de bu krizi çözecek olan yine kendisi. Daha cool, daha kontrollü davranmalı.

 

HAMZA HAMZAOĞLU’NUN YAPASINI NASIL BULUYORSUNUZ POZİTİF ANLAMDA?

Hamzaoğlu karizmatik bir teknik direktör değil ama bu son tartışma onu yıprattığını düşünüyorum. Oyuncular teknik direktörlerini güçlü görmek isterler, güçlü görebilmek için ise teknik direktörler tavırlarını çok net ortaya koymak zorundadır.

 

HAMZA HOCADAN FATİH TERİM ÇIKAR MI? 

Yok maalesef. Ben de Hamzaoğlu’ndan Fatih Terim bekliyordum ama benim dağım fare doğurdu.

 

OLASI KÖTÜ SENARYODA GALATASARAY’I NELER BEKLİYOR?

Çok net söylüyorum Galatasaray 4 maç kaybederse ilk yarı bitene kadar, Hamzaoğlu’nun koltuğu sallanır, 9.hafta Galatasaray rakiplerinin 10 puan gerisine düşerse Hamzaoğlu’nu yollar bu takım.

 

FENERBAHÇE’YE GELMEK İSTİYORUM. FENERBAHÇE ÇOK ÇETREFİLLİ KABUK DEĞİŞİKLİĞİ YAŞADI. AZİZ YILDIRIM BEN BU TAKIMI PROFESYONELLERE BIRAKTIM GERİDEN İZLEYECEĞİM ARTIK SÖYLEMİNİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ? ÖNCELİKLE BUNUNLA BAŞLAYALIM

Şu ana kadar kabul ediyorum. Aziz başkan önceki gün buraya CNN Türk’e gelmişti uzun uzun sohbet ettik. Terraneo’yu 2001’lerden tanıdığını söyledi o yüzden de şu an için evet o profesyonelliği görüyorum.

Görmediğim şu var Fenerbahçe’de, olası mağlubiyetlerde nasıl tavır takınacak başkan o çok önemli. Yani Fenerbahçe 5 maç kaybederse o zaman ne olacak? Aziz Yıldırım soyunma odasına inecek mi inmeli mi? Burada ben inmeli fikrindeyim. Vitor Pereira çok hırslı bir teknik adam, kayıp halinde öğrencileri ile kuracağı diyalog çok önemli.

Fenerbahçe camiasının tahammülü yok. Geçen sezon ezeli rakibi 4. Yıldızı taktı, Fenerbahçe bu yıl mutlak suretle 4. Yıldızı istiyor,4. Yıldız bekleniyor bunlar büyük baskılardır.

Avrupa’da zaferler bekleniyor, çok büyük transferler yapıldı öyle eften püften de değil transferler. Bir takımın kaderini değiştirecek nitelikte transferler.

 

NEDEN VITOR PERREIRA?

Bunu ben de sayın başkana sorduğumda başkan bana Vitor Perreira ismine Terraneo karar verdi dedi.

 

TERRANEO İÇİN NELER SÖYLERSİNİZ?

Fenerbahçe’de bütün işlerin sportif direktöre bırakılmış olması bambaşka serüvenleri beraberinde getiriyor, bu yapı çok büyük başarıları beraberinde getirebilir. Terraneo şu an için işleri iyi götürüyor.

Fenerbahçe bunu basketbolda yaptı. Obradovic öncesinde oraya sportif direktör getirildi onun bilgileri doğrultusunda Obradovic getirildi ve beraberinde de Fınal –Four geldi. Bu sene de Berlin’de Fınal – Four hedefleniyor. Yapı çok iyi.

 

AZİZ YILDIRIM BAŞKANLIK KOLTUĞUNU NE ZAMAN DEVİR EDECEK? BU SORUYU SEVGİLİ CEM ABİDE SORDU BİR DE SİZDEN DUYALIM?

Aziz başkanın bu konuyla ilgili şöyle bir söylemi var; benim davam, sürecim bittiği ve tamamlandığı an beraat ederim ya da tutuklanırım ne olursa olsun ben o gün bırakacağım dedi. Bu 2017 olur 2018 olur ya da yarın olur şunu net söyleyelim sonuçlandığı an başkan bırakıyor.

 

AZİZ YILDIRIM BIRAKTIKTAN SONRA ALİ KOÇ GELECEK DEĞİL Mİ?

Kesinlikle bunu başkanda söyledi benden sonra Ali Bey bu koltuğa gelecek isimdir dedi.

BEŞİKTAŞ İLE DEVAM EDELİM. KARA KARTAL ŞUAN YENİ BİR YAPILANMANIN İÇERİSİNDE ŞENOL GÜNEŞ İLE BİRLİKTE FARKLI ŞEYLER DENENİYOR AMA TARAFTARIN HAKLI OLARAK BAŞKAN FİKRET ORMAN’A KARŞI ANTİ PATİSİ VAR ÇÜNKÜ STADLA İLGİLİ BAŞKAN TARAFTARI KANDIRIYOR. SİZCE BAŞKAN NEDEN BÖYLE BİR YAPIYA BÜRÜNÜYOR?

Bu tespitlerinin altına imzamı atıyorum Kaancığım. Beşiktaş taraftarı başkanına kızgın ve kırgın. Beşiktaş’ın halen olimpiyat stadında oynaması Beşiktaş yönetiminin hükümetle kuramadığı diyalogların sonucudur. Beşiktaş yönetimi sürekli olarak biz kendi kaynaklarımızla yapıyoruz bu stadı diyor eyvallah ama o stadı bitirecek kaynağı yaratacaksın o zaman. Galatasaray TT Arena’yı kendisi yapmadı ama Mecidiyeköy’de çok önemli bir araziyi verdi devlete. Fenerbahçe aynı şekilde araziyi satın aldı bölüm bölüm yaptı. Devletle diyalog kurmak zor değil bunu yapamıyorsanız başarısızsınız tek kalemde.

Bu konuda maddi sıkıntı var anlıyorum dünyanın sorunu bu ama Beşiktaş’ın bu sıkıntıyı aşması lazım. Hatta sayın başkan Fikret Orman’ın konuşmaması lazım. Yok, efendim 16 Eylül, 20 Eylül ben iddia ediyorum bu sezona da yetişmez bu stad. Mayıs ayında orada maç oynansın büyük mucize olur. Yazık günah bu taraftara sonra antipatik oluyorsun. Kendi kendine böyle antipatiklik yarattı Fikret Orman. O kadar sevimli, o kadar tatlı bir adam kendi kendini bu noktalara getirdi.

Her sene Beşiktaş taraftarından feda bekliyorsunuz artık feda kalmadı. Benim 12 yaşındaki oğlum yıllardır şampiyonluk görmedi. Oğlumla dalga geçiyorlar bırak başka takımı tut diye. 20 yaşındaki genç Beşiktaşlılar şampiyonluk bekliyor. Beşiktaş yönetimi artık şapkayı önüne koyması gerekiyor.

Fikret Orman yönetim kurulunda ‘Tamam Seçim Kararı Aldım’  dedikten sonra bu sözünden döndü. Bir başkan tükürdüğünü yalar mı? Allah aşkına Sayın Ormana soruyorum bu büyük aczdir. Seçime gitme kararı aldığında başkanın alnından öptük ama o tavrını ortaya koyamayan başkana yuh çekiyorum. Olacak iş değil, şaka gibi. Başkan eğer bir söz veriyorsa o sözünü yerine getirecek. Liderlerin en büyük özelliğidir verdikleri sözü tutması ama ne yazık ki o liderlik vasfının çok ötesinde duruyor Fikret başkan özellikle son 8 aydır.

 

FİKRET ORMAN SİZCE BU TAVRI NEDEN SEÇTİ? KOMBİNELER SATILSIN PARA GELSİN DİYE Mİ YAPILDI?

Ben başkanın bir niyet düşünerek bu tavrı takındığını düşünmüyorum. Tek bir hata var Beşiktaş’ın ve başkanın iyi bir kurumsal iletişime sahip olmaması. Bu konuyla ilgili Rıdvan Akar göreve getirildi, Rıdvan abi biraz toparladı ama kurumsal iletişim konusunda defektleri var başkanının.

Bu konuyla ilgili sana bir hikâye anlatayım ‘ Bundan 4 yıl önce Fikret Orman CNN Türk’e geldi Ertem Şener o zaman burada çalışıyordu. Bizim Ertem, başkana dedi ki Fikret başkan Twitter hesabınızı var mı? Başkan da çok mu lazım? Çok mu önemli? Dedi. Ben oradan araya girdim sayın başkan 21.yy en önemli iletişim aracı oldu ve olacak Twitter. Sizin çok acil hem kendinize hem kurumsal bir sayfa edinmeniz lazım dedim.  Hemen yapalım o zaman dedi o zamanlardan bir hanımefendi vardı aradı edindiler.

Yani şunu söylemeye çalıyorum başkan bilgilendirildiği zaman, kendisine mantıklı bir anlatım yapıldığı zaman hemen onay veren birisi. Ama iletişim yaklaşımı yeni yeni oturuyor başkanın. Rıdvan Akar çok önemli işler yapıyor, keza Bülent Ülgen çok başarılı bu isimler öncesi çok büyük defektler vardı.

 

FİKRET ORMANI’IN KURMAYLARINI NASIL BULUYORSUNUZ?

Geçenler de Ahmet Nur Çebi, Faik Çetiner’e açıklamalarda bulunuyor olacak şey değil. Siz yönetimde bu kadar çok bölünüyorsanız çok ciddi sıkıntılar var demektir.

 

BEŞİKTAŞ’IN KADROSU İLE İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ?

Çok iyi işler yapacak bir kadro. Benim Beşiktaş bu sezon şampiyon adayım. %80 Beşiktaş diyorum.

 

ŞENOL GÜNEŞ HAMLESİNİ DOĞRU BULUYORSUNUZ OZAMAN?

Kesinlikle doğru.

 

TRABZONSPOR’A GELELİM. NELER SÖYLERSİNİZ?

%80 Beşiktaş şampiyon olur dedim ya kalan %20 var %19’u Trabzon %1’i Fenerbahçe- Galatasaray arasında gider gelir. Trabzonspor’un şuan ki kadrosu 1995-1996 sezonundaki kadrosu gibi. Mbia müthiş, kanatlarda Yusuf ve Erkan Zengin var, savunma önünde Özer Hurmacı var, N’Doye var. Cardozo, Bosingwa, Cavanda var. Trabzonspor’un iyi bir kadrosu var.

Trabzonspor’un her şeyden öte Şota gibi dinamik bir ismi var ve önemli isimlerden birisi de Süleyman Hurmadır. O yapıyı toparlayacaktır. Eğer Trabzonspor %19’luk kısımı yanlış kullanırsa bunun sorumlusu İbrahim Hacıosmanoğlu’dur. Başkanın biraz daha uzaktan izlemesi gerekiyor.

 

LİGİN GENEL HAVASINI NASIL BULUYORSUNUZ?

Seyirci maçlara gelmiyor. Gaziantepspor – Beşiktaş maçını izliyorum 5200 kişi maçı izliyor şaka gibi. İki tane hata var Paso Lig Türkiye için ya erken ya da basite indirgenmeli. Smpile Baizng dedikleri basit çözümler yapılmalı, ciddi kurgu hatası var. Paso Lig birilerinin cebini doldurma operasyonu oldu. Burada kimler indiregandi yaptı bilemem o indiregandinin yapılmasının nedeniyle de birileri artık maçları izlemiyor o izlenmemiş olmanın yarattığı etkide yayıncı kuruluşu vuruyor. Yayıncı kuruluş daha fazla vuruluşa vuruldi yapmaz o da vurur. Ülkenin artık mantıklı olması lazım.

Avrupa liglerinin maçları dikkate alındığında en kötü seyirci ortalamasına sahibiz. Bu Paso Lig yapısını kaldırabilecek güçte değiliz.

 

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ?

Son olarak seni eklemek istiyorum Kaancığım. Seni hakikatten çok başarılı buluyorum. Çok güzel işler yapıyorsun, Türkiye’nin bence iyi gazetecilerinden biri olacaksın yolun açık ve aydınlık olsun.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Saygılarımla..

mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitterh: @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular