https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EKSİ 30’LARDA 42 KM.. KUZEY KUTBU MARATONU

Okunması Gerekenler

Dünyanın en uç noktasına tam 49 kilometre uzaklıkta düzenlenen zorlu Kuzey Kutbu Maratonu’nunda kazanan; Yunan atlet Argyrios Papathanasopoulos..

Eksi 33 derecede (rüzgar faktörünü de hesaba katarsak eksi 50’lere varan) Kamp Barneo bölgesinde düzenlenen yarışmaya 20 farklı ülkeden toplamda 60 sporcu katıldı.

Dondurucu havada, atletlerin soğuktan etkilenmemek için özel kıyafetlerle katıldığı yarışta, katılan 13 kadın atletten de en iyi derecenin sahibi ise Çinli sporcu Gouping Xie..

Kuzey Kutbu Maratonu her sene yılın Nisan ayında düzenleniyor.

Bu sene orjinal ismiyle FWD North Pole Marathon’unda hiçbir Türk sporcu bulunmazken, 2017’de katılıp 7 saat 47 dakikalık derecesiyle 22.olan Ahmet Uysal ülkemize bir ilk yaşatmıştı!

Koşunun sportif zorluklarının yanı sıra sizi bekleyen iki önemli tehlike var: Kutup ayıları ile yüzünüzü kesecek kadar esen, sert ve soğuk rüzgarlar!

Bölgede dolaşan aç ayılar her ne kadar büyük bir tehlike oluştursa da, bugüne dek bir trajedi yaşanmadı ve zaten tüm yarışmacılar organizasyonun ayarladığı silahlı muhafızlarca koruma altında..

Önemli bir nokta da, koşucuların donmuş okyanusun üzerinde koşmaları. Bu yüzden katılımcılara yarıştan önce buz kırıkları ve alınabilecek tedbirler hakkında ciddi bir eğitim verildiğini de not düşelim.

26.2 mil (42.195 km) uzunluğundaki parkura, kayıt ücretleri 15.000 Euro civarında ama uzun mesafe koşucuları ve macera severler için paha biçilmez bir deneyim olduğundan,  dondurucu soğuğa rağmen her sene 50+ yarışmacı iştirak ediyor.

Son Haberler

KAVUKLU ile PİŞEKAR

Bayern Münich’in 2006 senesinde batmak üzere olan, o dönemki en büyük rakibi Borussia Dortmund’u, faizsiz ve kefilsiz olarak verdiği...

Benzer Konular