https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EKSELANSLARI İSTANBUL’DA…

Okunması Gerekenler

TEB BNP Paribas İstanbul Open Erkekler Tenis Turnuvası’nın bir numaralı seribaşı ROGER FEDERER basın toplantısı düzenledi.

İsviçreli oyuncu Türkiye’de tenisin ve kendisinin bu kadar popüler olduğunu bilmediğini söyledi. Tenisin gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden biri olarak gösterilen Federer, “Taraftarları ve sabırsızlıkla maçların başlamasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

roger 2İstanbul ve Türkiye ile ilgili görüşlerini dile getiren Roger Federer, “Dünyayı dolaşan biri olarak her zaman yeni bir şehre ülkeye gitmek heyecanlı oluyor. İstanbul ve Türkiye hakkında çok şeyler duydum. Her zaman buraya gelmek istiyordum. 24 saattir buradayım. İnsanlar çok iyi dost canlısı. Hava da kort da çok iyi. Bütün tribünler de dolacağını umuyorum, bu da bize motivasyon icin çok yardımcı olacak. İstanbul, buraya gelmeden gördüğüm fotoğraflardaki gibi” dedi.

Türk taraftarlar konusunda da açıklama yapan Federer, “İstanbul’a tenis oynamaya geldim. Ancak fırsat bulduğum zaman gidebileceğim yerlere gideceğim. Sonuçta sadece kort ve oteli görmek de sıkıcı olur. Burada popüler olmayı bilmek çok heyecanlı. Taraftarları ve sabırsızlıkla maçların başlamasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Toprak kortta oynanan tek Grand Slam Fransa Açık öncesi düşüncelerinin sorulması ve şansının sorulması üzerine ise Federer, “Fransa Açık’a kadar 3-3.5 hafta var ve uzun bir süre hazırlanma süresi olacak. Uzun zaman sert kortta oynadıktan sonra toprak korta geçerken bazı sorunlar olabiliyor. Fransa açık en büyük hedeflerimden birisi. Umarım İstanbul’da bu formumu yakalarım ve Fransa Açık’a kadar hazır olurum. Nadal formsuz olsa da favori,  onu toprak kortta yenmek çok zor olacak. Djokovic’in de şanslı olduğunu düşünüyorum “ yanıtını verdi.

roger2Kariyerinin en önemli anı olarak 2003’teki Wimbledon’da kazandığı ilk Grand Slam şampiyonluğu olduğunu vurgulayan İsviçreli tenisçi, “6 ay sonra da Avustralya açık’ı kazındım ve dünya 1 numarası oldum. 1 numara olmak için arkadaşlarımdan ailemden coach’umdan çok büyük yardım aldım. Şans eseri 1 numara olamazsınız, çok çalışmalısınız” dedi.
Kariyerinde katıldığı turnuvalardan da bahseden Roger Federer, “Davis Cup, Olimpiyat ve Grand Slam’leri kazandım. Hepsi kendi açısından farklı. Olimpiyatlar her zaman mücadele edeceğiniz bir alan değil. Rio’da oynama fırsatı bulabilirsem, 5. kez olimpiyatlara katılacağım.. Olimpiyat altını kazanmak benim için büyük gurur kaynağı. Wimbledon kariyerimde gurur duyduğum turnuvalardan biri. Davis Cup’ta ülkemin bayrağını en üst düzeye çekmek gurur verici” dedi.
“Geçmişinde pişmanlık duyduğun bir şey var mı?” sorusuna İsviçreli oyuncu şu yanıtı verdi, “Çok fazla pişmanlık duyduğum bir şey yok. Bazı hatalar yapmışımdır. Ancak bu hataları yapmış olduğum için buradayım. Ben hücuma dönük bir oyuncuyum ama bazı kaçırdığım sayılar da oluyor. Ama geçmişte yaptığımız seçimlerden ders almamız önemli. Menajerlerimiz, kız arkadaşlarımız her şeyimiz kusursuz olmalı.. Yaptığınız,  yediğiniz şeylere, enerjinizi nasıl koruyacağınıza dikkat etmelisiniz . Bugün buradasınız yarın dünyanın başka bir yerine gidiyorsunuz. Tamamen profesyonel olmalısınız. Dünya 1 numarası olduktan sonra daha fazlasını istediğimi söyledim. Bunun için çok çalıştım. Her zaman zirvede kalmaya çalıştım”
2’inci turda Marsel İlhan ile karşılaşabileceğinin hatırlatılması ve Türk oyuncuyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine ise Federer, “İki yıl önce kendisine dikkat etmiştim. Son derece dostça benimle görüşen iyi bir insan. Türk tenisini çok iyi bildiğimi söyleyemeyeceğim. Bunu öğrenmek için geldim. Ama burada çok popüler olduğunu insanların ilgili olduğunu gördüm. Eğer Marcel’le oynarsam özel bir atmosfer olacağını düşünüyorum” yanıtını verdi.

roger 1“Deneyiminiz arttıkça hareketleri yapmanız sahada daha mı kolay oluyor” sorusuna ise Federer, “Bazen hiç bir sebep yokken sinirli olabilirsiniz. Bazen de sakin olabilirsiniz. Bu duygu içinizden hiç gitmiyor. Tenisten uzaklaştığınızda çok özlüyorsunuz. Bazen maçlarda gerilebiliyorum ama deneyim burada öne çıkıyor. Genel olarak kendime güveniyorum. Maçlara iyi hazırlanmanız fiziksel olarak iyi olmalısınız ki çok fazla sürprizle karşılaşmayasınız. İlk başta her şey benim istediğimi gibi gideceğni zannediyordum. Ama ilerleyen dönemlerde bunların yeterli olmadığını gördüm. Bunun için çok çalıştım. Genel olarak performansımdan ve geldiğim yerden dolayı çok mutluyum” yanıtıyla sözlerini bitirdi.

Roger Federer, daha sonra basın toplantısı düzenlediği otelin bahçesinde gösteri maçı yaptı.

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular