https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EIFFEL’İN GÖLGESİNDE EURO 2016

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimEIFFEL’İN GÖLGESİNDE EURO 2016

Hafta sonu çekilen kurayla Euro 2016’daki rakiplerimiz belli oldu.  D Grubunda tanıdık isimlerle karşı karşıya gelecek ay yıldızlı takımımız İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile eşleşti. Milli takımımıza şimdiden yürekten ve gönülden başarılar diliyorum.

Biz bitti demeden bitmez! Diyen Terim’in öğrencileri, kendi şahsi fikrim neticesinde kolay bir kura çekti. Neden kolay diyorum çünkü Fransa’ya giden yolda çekilen cefaların ne boyutta olduğunu gördük. Fatih hocamın bizlere yaşattıkları hafızamızda o yüzden bir kere bile vazgeçmediğim milli takımımın kolay kura çektiği kanaatindeyim.

FATIH TERIM 1Milli takımımız bu turnuvaya şapkadan fil çıkartarak gidiyorsa eğer, hiç kimsenin bu gruptan milli takım çıkamaz demeye hakkı yok. Güle oynaya gitmedik, cefa çekerek gittik. Fatih hoca hep zoru sevdi  zor kazanılan meyvenin ne kadar tatlı olduğunu bizlere hep gösterdi. Ben milli takımımızın bu gruptan lider olarak çıkacağını ve yarı final oynayacağını şimdiden söylüyorum. Beni kaale alırsınız ya da almazsınız bu beni asla ilgilendirmez. Ben milli takımımızın Çek Cumhuriyetine Saraçoğlu’nda 2-1 kaybettiği maçtan sonrada yazdım bu takım Fransa’ya gidecek diye o zamanda inanmayanlar oldu ama ben haklı çıktım. Dilerim yine inanmazsınız yine ben haklı çıkarım.

Bize inanalar, gelin şimdi rakiplerimizi yakından tanıyalım:

İSPANYA :  2008-2012 Avrupa Şampiyonu ve 2010’un Dünya Kupası Şampiyonu. Vicente Del Bosque ile çıktığı serüveni 2 kupayala süsleyen Kral’ın ülkesiyle 2009’dan sonra ilk kez karşılaşacağız.

Fransa biletini namağlup unvanı ile alan boğalar, eski günlere bir parçada olsa ışık yakmış durumdalar. 2014 Dünya Kupasında hayal kırıklığı yaratan boğalar bu hayal kırıklığını Fransa’da unutturmanın hesapları içerisinde. Toplamda 10 kez karşılaştığımız İspanya’ya 5 gol attık 11 gol yedik ve tarihte kendilerini mağlup edemedik. Ama hiç kimsenin bileği bükülmez değildir bu şampiyonanın ben böyle bir tarihle yazılacağı kanaatindeyim.

ÇEK CUMHURİYETİ : 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında 2-0’dan 3-2 kazandığımız o unutulmaz maçın üzgün aktörü. Hiç kimsenin ihtimal dahi vermediği, tamam havlu attık denilen maçta mucize gerçekleşmiş ve milli takımımız Viyana’ya gitme hakkı elde etmişti. 2008’den sonra Çekler ile bu sefer Euro 2016 Grup Elemelerinde karşı karşıya geldik yine peşimiz bırakmadılar. Grubun ikinci maçında 2-1 mağlup olduğumuz Çekleri Prag’da 2-0 devirerek şampiyonaya katılma yolunda büyük adım atmıştık. İnanıyorum ki yine bizden ‘Osmanlı Tokadını’ yiyecekler.

euro 16HIRVATİSTAN : Slaven Bılıc’e selam olsun. Viyana kapılarını geçtiğimiz o inanılmaz maç halen hafızamızda. Maçı anlatan sevgili Yalçın abinin kaç kere Semih, Semih, Semih dediğini sayamadım. En son Hırvatlarla 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası baraj maçında karşılaştık ve TT Arena’da 3-0 mağlup olurken ,Zagreb’de 0-0 berabere kaldık zaten bu dönemden sonrada milli takımımız ciddi kan kaybetmeye başladı.

Hırvatlar ile toplamda 6 kere karşılaşan milli takımımız 1 galibiyet 1 mağlubiyet ve 4 beraberlik istatistiği ile Fransa’da Hırvatların karşısına çıkacak. Hırvatistan ise Euro 2016 vizesini gök mavililerin grubundan aldığını hatırlatalım.

Hırvat ağlarını bugüne kadar 6 kez sarsan milli takımımız kalesinde ise 8 gol gördü.

Euro 2016’daki maç takvimimiz:

12 Haziran TÜRKİYE – Hırvatistan

17 Haziran TÜRKİYE – İspanya

21 Haziran TÜRKİYE – Çek Cumhuriyeti

Organizasyon öncesi geçmiş şampiyonlarla ilgili istatistiki çalışmalarımı da sizlerle paylaşacağım.

Saygılarımla..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Kaan İlhan

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular