https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜZEN BOZULUNCA

Okunması Gerekenler

Aslında ilk 45 dakika belki de son zamanların en ”eli yüzü düzgün” topunu oynadık.
Ne kadar eksiği olursa olsun Rıza Çalımbay’ın takımları her zaman serttir, iyi koşar, iyi mücadele eder. Böyle bir takıma karşı ne kadar pozisyon bulunabilirse buldu Fenerbahçe. 2.golü atamadı maalesef. Ancak işin terse dönmesi Serdar Aziz’in sakatlığı ile başladı.

Yerine giren Tisserand Serdar’a göre ayağı daha düzgün bir stoper. Fakat karşısındaki santrafor Yatabare. Yatabare havadan etkili bir oyuncu ve Serdar tam onunla boğuşacak stoper tipi. Tisserand ise hava toplarında daha zayıf. Bir de bunun üstüne ikinci yarının başında yine hava toplarında başarılı bir başka isim Novak ta sakatlandı mı? Birdenbire Fenerbahçe defansı fizik olarak ciddi bir düşüş yaşadı. Sivas’ın her uzun topu tehlike yarattı. Ciddi bir baskı yedik. Maçı kaybedebilirdik bile.

Tabii Novak’ın pozisyonuna Osai’nin geçmesi bizi bu sefer hücumda da etkisizleştirdi. Halbuki İsmail Hoca Altay maçının 2. devresinde nispeten etkili olmamızı sağlayan sağ ve sol açık pozisyonundaki Osai ve Valencia ile başlamıştı. Doğruyu da yaptı İsmail Hoca. Hatta Sosa – Zayc değişikliği de başarılı bir hamle oldu. Fenerbahçe fizik olarak korakor mücadele etti Sivas ile ilk devre. Ancak 2 sakatlık tüm ”düzeni” bozdu. Rahat kazanıp müthiş bir moral depolayacağımız maçı kaybetmediğimiz için dua eder hale geldik.

Belli ki İsmail Hoca fizik olarak en iyi seviyedeki oyunculara daha fazla şans verecek. Valencia ve Osai gibi atletik oyuncular daha fazla forma giyecek. En azından takımın fiziksel ve mental seviyesi yükselene kadar önceliğimiz daha ”fit” oyuncularla devam etmek olacak. Bu hiç olmazsa kırılganlığımızı gidermek için şart.

Bir tane daha ”şart” olan nokta ise iyi bir kaleci gerekliliği. Bugün Berke yediği golde maalesef yine hatalı. Adana Demir, Antalya, Sivas, 3 maç 3 hatalı gol. Hepsi de 1-0 önde iken yenilen goller. Yani o golleri yemesen maçı o şekilde bitirsen 9 puan alacaksın. Onun yerine 2 puan aldık bu 3 maçtan, yani Berke’nin son 3 maçta yaptığı hatalar 7 puana maloldu. Berke genç. Elbette hata yapacak. Yaptığı hatalarla tecrübelenecek, tekrarlamayacak hatalarını. Ancak bir de gerçekler var. O da 3 hata ve giden 7 puan.

Keşke 15 günlük araya 3 puanla gitseydik. Önümüze çok daha umutlu bakmamıza sebep olurdu bir galibiyet. Moral , özgüven, ışık, ne derseniz deyin, havamız değişirdi. Yine de İsmail Hoca’nın takıma getirdiği bir taktik disiplin var. Bunu görmek lazım. Bugün düzenimiz bozulmasaydı hocanın getirdiği katkıyla maçı da alırdık. Olmadı maalesef. Şimdi takımı biraz daha toparlayacak İsmail Hoca. Aradan sonra 3 kulvardaki mücadeleye hazır hale getirecek. Bize de takımı her şartta desteklemeye devam etmek düşecek.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular