https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYANIN EN BÜYÜK STADYUMLARI

Okunması Gerekenler

rungradoRUNGRADO 1 MAYIS
Kuzey Kore dışa kapalı yapısından dolayı haber açısından ratingi yüksek ülkelere arasına tabii ki giremiyor ama dünyanın en büyük stadyumuna sahip ülke durumundalar.

1Mayıs 1989 yılında
açılan çok amaçlı stadyumun kapaitesi tam 150.000 kişilik!
Pyongyang şehrindeki bu devasal yapı futbol, atletizm, bir çok gösteri ve de en çok ülkenin simgelerinden olan Arirang festivallerinde kullanılmaktadır.
Paraşüte benzeyen şekli ve 16 kemerden oluşan yapısıyla gerçek bir sanat eseri olan bu mimarı eser, ismini Taedong nehrindeki Rungra ağacı ve 1 Mayıs işçi bayramından almıştır.
HINTYUVA BHARATI KRIRANGAN


Türkçe bilinen ismiyle Tuz Gölü stadyumu tam
120.000 kişilik kapasiteye sahip.

Hindistan’ın Batı Bengal eylatinde bulunan, futbol ve atletizm karşılaşmalarının çoğunun yapıldığı bu kompleks 1984 yılında inşa edilmiştir.

 

3 ve 4. sıralarda ise ABD var.. Sırasıyla 109.901 kişilik  MICHIGAN ve 106.572 ile BEAVER birbirlerini takip ediyorlar.

Michigan Üniversitesi için yapılmış stadyum, bilinen nickname’i ile Big House, Ann Harbor bölgesinde 1927 yılında inşa edilmiş ve otomobil, at yarışı da dahil onlarca branşta yarışmaların yapıldığı, ülkenin ve kıtanın en çok seyirci alan spor alanıdır.

BEAVERPennsylvania’da bulunan Beaver ise1960 yılında inşa edilmiş ama ilk açıldığında 46.284 kişilik kapasiteye sahip stadyum, defalarca renove edildikten sonra  bugünkü haliyle hem ülkenin hem de tüm Batı yarımkürenin en büyük 2.stadyumu olmuştur.

 

 

5.sıra ise Meksikanın sembollerinden olan AZTECA’ya ait! 105.000 kişi kapasiteli stadyumda hem milli maçlar oynanır hem de ülkenin futbol takımlarından Club America’nın maçlarına ev sahipliği yapar.
Mexico City’deki bu staydum aynı zamanda dünyada iki Dünya Kupası Finaline ev sahipliği yapmış tek stad unvanına da sahiptir. 1970 ve 1986 finalleri dışında birçok tarihe  geçmiş spor müsabakasında da tanıklık etmiş ve 1968 Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmıştır.
TOP 5‘i sayarken aklınızda niye içlerinde bir tane bile Avrupa’dan stadyum yok sorusu gelmiştir.

BARCAEvet Avrupa’da 100.000’in üstünde kapasitesi olan hiçbir stad yok ama konu açılmışken en azından 98.772 kapasiteye sahip olan en büyüğünden bahsedelim.
Barselona’nın sembollerinden olan ve Katalanca yeni saha anlamına gelen Nou Camp, 1957’den beri Barça futbol maçlarına ve onun haricinde, aynı zamanda Katalonya Milli takımına da ev sahipliği yapan stadyumdur.

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular