https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA KUPASI TARİHİNİN 20. YÜZYILDAKİ EN BAŞARILI 3 GENÇ OYUNCUSU!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENDünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından, belki de birincisi olan PELE henüz 17 yaşındayken 1958’de İsveç’te düzenlenen Dünya Kupası’nda ilk turda Sovyetler Birliği’ne karşı oynanan maçta Vava’nın golünü hazırlamış, sonrasındaki  Galler maçında bir gol atmış ve yarı finalde de Fransa’ya karşı hat-trick yaparak Brezilya’yı finale taşımıştı.

PELEFinal maçında da İsveç’e karşı iki gol atan Pele, ülkesine ilk Dünya Kupası’nı kazandıran isim olmuş ve daha reşit bile olmadan gösterdiği bu başarı ile tarihte  ‘açık ara’ en büyük Dünya Kupası genç oyuncu performansı göstermişti.

1958’in gol kralı 13 golle Fas doğumlu Fransız Just FONTAINE olmuş ama turnuvanın en büyük süksesini, 6 golle bu genç siyahi çocuk yapmıştı.

İKİNCİ SIRADA, sadece Almanların tüm dünyanın ‘KAISER‘ dediği Franz BECKENBAUER var. İngiltere’nin şampiyonluğu ile sonuçlanan meşhur 1966 senesinde daha 20 yaşındayken bir anda bütün spot ışıklarını üzerine çevirmişti.

BECKDefans oyuncusu olmasına rağmen turnuvayı 4 golle bitiren ‘GERÇEK İMPARATOR‘,  gol krallığı yarışmasında da 3.sırayı almıştı.

Turnuvanın gol kralı 9 golle bu sene 5 Ocak’ta hayata gözlerini yuman, Mozambik doğumlu efsane Portekizli E– USEBIO olmuş ama herkes, kariyeri bu turnuva sonrasında inanlmaz kupalarla dolacak ve çağdaş libero kavramının yaratıcısı, hem Alman Milli takımı hem de Bayern Münih ile bir odaya sığmayacak kadar kupa kazanmayı başarmış Alman stara hayran kalmıştı.

ÜÇÜNCÜ İSMİMİZ de PERU TARİHİNİN gelmiş geçmiş, belki de gelecek en önemli ismi 1949 doğumlu Teofilo CUBILLAS VE 1970 senesi..

Nene (bebek) lakaplı yıldıza bu ismin yapışmasının nedeni olarak 2 hikaye anlatılır. İlki çocukçu yüz ifadesinden dolayı bu lakabin üzerine yapışması, 2.si de bir Milli maç öncesi uçakta hostesin, ne içmek istersin diye sorduğunda, ondan yaşça büyük takım arkadaşı tarafından  16 yaşındaki Teofilo’ya ‘süt getirin o daha bebek‘ demesi..

CUBILLASPERUNUN PELESİ olarak bilinen oyuncunun JENERİKLİK golleri hala tarihte yerini kaybetmemiş ve ülkesinin yapılan her anketinde en çok sevilen insanı çıkmış sporcudur.

EN BÜYÜK ŞANSIZLIĞI, 1970 Dünya Kupasına denk gelmesidir.  Çünkü 5 gol atmasına rağmen, hem orta sahadan şandel gol atan Pele, hem de şampiyon Brezilya’nın her maç gol atan oyuncusu Jairzinho‘ bir turnuvada her maçta gol atan tek oyuncu‘  hem futbolcu olarak kazanmanın yanında td olarak da bu şerefe erişen Zagallo, hem de GERD MULLER’in 10 golle gol kralı olması, onun esamesinin pek fazla okunmamasına neden olmuştur.

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular