https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYA BASKETBOL ŞAMPİYONASI D GRUBU

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Grup incelemelerinde son durağımız D Grubu olacak.
D GRUBU’nun en büyük favorisi Litvanya, diğer Avrupa takımı Slovenya ikincilik için Avustralya’yla çekişecek. Gruptaki diğer takımlar Meksika, Angola ve Güney Kore.
Litvanya:  Eurobasket ‘13’te final oynayan Litvanya iddialı bir kadroyla geliyor, çok iyi bir kur’a çektiklerini de söyleyebiliriz. Kalnietis’in liderliğinde gençler Kuzminskas-Motiejunas-Valanciunas ve tecrübeliler Pocius-Maciulis-Lavrinovic(ler) ile oldukça tehlikeli bir kadroya sahipler. Yarı finalde ABD’nin rakibi olmaları çok muhtemel.
Slovenya:  Geçen yıl kendi evlerinde heyecan verici bir turnuva oynayan Slovenya biraz Türkiye’nin 2001-2010 performansına benzer bir grafik çizdi, çok mükemmel bir kadroları yok ama kendi evlerinde taraftar desteğini arkalarına aldıklarında muazzam oynayabiliyorlar. Geçen yıl Goran Dragic önderliğinde Tony Parker’lı Fransa’yı bile çok zorladılar, Dragic haricinde ortalama bir kadroya sahip olduklarını söyleyebiliriz –hele ki Erazem Lorbek de yokken- Dragic’in delirmesi durumunda Litvanya’yı da zorlarlar ama taraftar desteği olmadan ne kadar başarılı olacaklar, soru işareti.
Avustralya:  Avustralya turnuvanın performansı en çok merak edilen oyuncularından biri olan Dante Exum’a sahip. Türk basketbol izleyicileri için de Broekhoff-Jawai’nin performanslarını izlemek heyecan verici olacaktır. Maccabi’yle Euroleague şampiyonu olan Joe Ingles ve tecrübeli David Andersen de takımın diğer önemli oyuncuları.
Meksika:  2013 Amerika Şampiyonu Meksika, 1974’den bu yana ilk kez Dünya Kupası’na katılacak. Gustavo Ayon’un performansına dayalı olarak başarılı olabiliyorlar, sistemlerindeki temel parça Ayon, geçtiğimiz yıl Trabzon’da oynayan Paul Stoll da Meksika kadrosunda yer alıyor.
Angola: Angola’nın performansına alıştık, üst üste yedinci Dünya Kupası’nı oynayacaklar ama Dünya Kupaları’nda başarıları yok, bu yıl da muhtemelen aynısı olacak ama Meksika’yı geçip dördüncülüğe çıkmaları da muhtemel.
Güney Kore:  Turnuvanın en zayıf takımlarından biri, 2000’li yıllarda ilk kez Dünya Kupası’na kaldılar, ülke dışında oynayan basketbolcuları yok, tamamen kapalı kutu diyebiliriz.
Tahmin: Litvanya grupta liderlik için büyük favori. Slovenya-Avustralya arasındaki mücadeleyi Dragic-Exum’un performansları belirleyecek gibi, dördüncülük için de önemli mücadele olabilir ve sürpriz de çıkabilir. Ayon’lu Meksika dördüncülük için favori duruyor ama maçları görelim…

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular