https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EN GÜZEL DÖVÜŞ SPORLARI FİLMLERİ

Okunması Gerekenler

DERYA ATILGANBu haftaki spor dalımız dövüş sporları..
Bu hafta filmleri seçerken epey zorlandım çünkü birbirinden güzel ve meşhur ona yakın film bulunuyor..

İlk filmimiz NEVER BACK DOWN, Türkiye’de bilinen ismiyle; ASLA PES ETME.. Konusu herkese klasik gelebilir; Küçük ve fakir bir yerden, Iowa’dan, zengin bir şehre, semte Orlando’ya yeni bir okula gelmiş yakışıklı çocuğu, bu okulun popüler serserisini, okulun güzel kızını ve tabii ki bir sensei’yi içeren dövüş filmi.

Ama gösterime girdiği 2008 yılında inanılmaz ilgi çekmiş ve vizyona girdiği hemen her ülkede ses getirmişti. Başrol oyuncusu Sean Faris bu filmle, ünlü sanatçıya benzerliğinden dolayı yeni Tom Cruise ünvanını almış ama sonraki yıllarda kendisinden beklenilen sükseyi yapamamıştı.

Belki filmin başından sonunda neler olabileceğini tahmin edebiliyorsunuz ama yine de kesinlikle bu tarz filmlerden hoşlananlar için, sıkılmadan izlenebilecek bir 110dk sizleri bekliyor.

İkinci filmimiz de WARRIOR.. Türkiye’de BÜYÜK DÖVÜŞ diye bilinen 2011 yapımı filmin konusu kısaca şöyle; Tommy, alkol bağımlılığından yeni yeni kurtulmaya başlayan ve kendini dine, duaya adayan babasını ziyaret eder. Babasının değiştiğine bir türlü inanamayan adam ertesi gün, daha önce Pete isimli profesyonel dövüşçüyle dövüştükleri spor salonuna gider. Tommy bu kavgayı kazanmış, dövüşün videoları internete yüklenip kısa sürede fenomen haline gelmiştir.

Başrollede ünlü aktör Nick Nolte ile iki kardeş rolünde Joel Edgerton ve Tim Hardy var. Yönetmeni de 2004 senesindeki Miracle filmi ile tüm spot ışıklarını üzerine çeviren Gavin O’Connor. Filmin inanılmaz derecede reklamı yapılmış ama gişe hasılatı, Cast ve tüm film için harcanan 25 Milyon Doları geçmeyi başaramayacak hayal kırıklığı yaratmıştı.

Yine de bu sporu ve filmlerini seven hemen herkesin dereceye soktuğu bir 140 dakika..

3.ve son filmimiz, BLOOD SPORT, Türkiye’de bilinen ismiyle KAN SPORU..

Ünlü sanatçı Jean-Claude Van Damme bu filmden 2 sene önceki No Retreat No Surrender ile ismini duyurmuş ama kariyer çıkartmasını tek kelimeyle bu filmle yapmıştı… 1988 yapımı bu film 20.yüzyılın en iyi dövüş filmi seçilmiş ve sinemalarda inanılmaz ilgi uyandırmıştı..

Konusuna gelince ; Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen Kan Sporunda Amerikalı Dövüşçü Frank Dux (Van Damme), Hong Kong’ta katıldığı Kumite turnuvasını kazanmak için ringe çıkmaktadır. Dux’un amacı bu turnuvayı kazanan ilk batılı olmaktır. Ona bu mücadelesinde, bir diğer Amerikalı arkadaşı Ray Jackson ve gazeteci Janice Kent eşlik edecektir.

Dövüş filmleri özel ilgi alanıma girmiyor ama üçünü de seyrettim hatta Van Damme Kan Sporunu 2 kez:)
Vurdulu kırdılı filmlerden hoşlanıyorsanız, üçünden de pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz..
Herkese iyi seyirler..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.atilgan@abcspor.com

twitter : derya_tlgn

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular