https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DJIKU TERCİHİ

Okunması Gerekenler

Bu saatten sonra işin tekniği taktiği mi konuşulur diyeceksiniz. Haklısınız. Büyük resmi konuşup neleri yanlış yaptığımızı, gelecek sezon neleri değiştirmemiz gerektiğini konuşmak gerekiyor aslında.

Ancak bugünkü Dziku örneği bize çok şey anlatıyor. Biliyorsunuz İsmail sakatlanınca, Krunic’ten de katkı alamayınca 6 numara pozisyonu için farklı arayışlara girdik. Geçen hafta Fred’i o pozisyona çektik ama ön taraftaki katkısı azaldı. Bu kez ise ilk defa Dziku orada oynadı ve bir ön liberodan alınacak her türlü katkıyı aldık.

Öncelikle rakip oyunculara stoperde oynadığı gibi çok yakındı. Nefesini hissettirdi her pozisyonda. Bolca top kaptı. Kaptığı topları hem hızlı hem olumlu kullandı. Oyunu hızlandırdı. Zorunlu kalmadıkça yan pas geri pas tercih etmedi. Bazen uzun toplarla oyunu açtı. Bir de üstüne çıktı golünü attı. Hepimize “keşke daha önce deneseydik Dziku’yu o pozisyonda” dedirtti.

Aslında cesur bir tercihti bu. Dziku o pozisyonda oynamıs ama az oynamıştı. Tutmayabilirdi de ama tuttu. Bu tip denemelerden bazen katkı alırsınız bazen alamazsınız. Ama bunu görmek için önce denemeniz lazım. Biz sanki bu sezon farklı denemelerde çok az bulunduk. İsmail Hoca’nın en çok eleştirdiği konulardan biri buydu. Farklı pozisyonlar, farklı dizilişler , farklı taktikler pek kullanmadı. Çok tahmin edilebilir bir futbol oynattığını zaten geldiğinde biliyorduk ama yine de biraz daha fazlasına cesaret etseydi keşke.

Benim aklıma ilk planda Fred’in yokluğunda oynattığımız oyuncular geldi.Zayc’ı denedik, Mert Hakan’ı denedik,İsmail-Krunic’i beraber oynatmayi denedik ama bunların hiç biri radikal değişiklik değildi. Bir türlü Ferdi’yi denemedik orda. Saydığım diğer isimlerin hepsinden dinamik, hepsinden tempolu bir oyuncu Ferdi. Hollanda U21 takımında o pozisyonda oynamışlığı da var. Top tekniği ve oyun görüşü de o pozisyon için yeterli. Fred’in olmadığı maçlarda Ferdi en güzel çözüm olabilirdi. Sol bekte de Osterwolde’yi değerlendirirdik.

Ancak Ismail Hoca bu çözüme hiç gitmedi. Herhangi bir maçın belli bir bölümünde bile denemedi. Belki de daha garanti çözümlere gitti. Ya da kadroda olmalarını istediği Zayc gibi Krunic gibi oyunculara öncelik verdi. Sonuçta Fred’in olmadığı maçlarda çok zorlanan bir Fenerbahçe olduğunu gördük lig boyunca. Belki Ferdi de çözüm olmayacaktı. Bunu hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Tutacağının bir garantisi yok ama en azından denemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Bazen kalıpların dışına çıkmak, risk almak, farklı bir şey yapıp rakibi de şaşırtmak olumlu etkide bulunabilir. Bugünkü Dziku tercihinde olduğu gibi.

Onun dışında bugünkü oyunla ilgili fazla konuşacak bir şey yok. Çocuklar ellerinden geleni yaptılar. Tribünler de maç öncesi onları tribünlere çağirarak şampiyonluğun kaçmasında futbolcuları sorumlu görmediklerini gösterdiler. Diğer tarafta Galatasaray öne geçip sansımız iyice tükenince bu kez başkana ve yönetime tepkiler başladı. Bu da şunu gösterdi önümüzdeki bir haç hafta bol bol seçimi konuşacağız. Ancak öncesinde şu Sami Yen deplasmanına gidelim. Oradan 3 puanla çıkmak için her şeyimizi verelim. Sonrasında seçime de yeni başkana da bakarız.

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular