https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DIEGO NE İŞ YAPAR?

Okunması Gerekenler

BARIS-TUMOKFenerbahçe’de ortasahanın ortasında oynayan adamlardan en azından biri şunları yapmadığı zaman takım (doğal olarak) büyük sıkıntı yaşıyor:

1- Top rakipteyken mutlaka baskı yap.

2- Top HERHANGİ bir arkadaşının ayağındayken hemen boşa çık, yaklaş, pas alternatifi oluştur.
3. ve son olarak: eğer ki sahadaki vazifen “Yaratmak” ise, insiyatif al, top dağıtan, atak başlatan ol.
Emre Belözoğlu defansif yönü biraz daha ağırlıklı olmakla beraber bunları yapan adamdı. Alex de Souza yaratma ve hücum kısmı ağırlıklı olarak bunları yapan adamdı. Bugünün Fenerbahçe kadrosunda ise bu işleri yapan Diego’dan başka bir adam yok.
Diego sahadayken topu ayağına alan Fenerbahçe’li oyuncu, hangi mevkiide, sahanın neresinde olursa olsun, en zor pozisyonda bile en azından 1 pas alternatifi olduğunu biliyor. Diego sürekli hareket halinde, sürekli boşa çıkıyor, topa yaklaşıyor, eli havada top istiyor.
Fenerbahçe bu sayede atağa çıkabiliyor, top tutabiliyor; bu sayede Nani başta diğer oyuncular biraz rahatlıyor.
Peki sorun ne? Diego tüm çalışkanlığına rağmen kötü paslar atıyor, çok kötü şutlar çekiyor, en önemlisi de Türkiye gibi herkesin futbol seyrettiği ama aslında tabeladaki skordan başka pek de bir halt anlamadığı bir ülkede gol ve asist istatistikleri (hele ki Alex ile karşılaştırılınca) çok kötü olduğu için “O gol kaçar mı?” ekseninde değerlendirilmekten kurtulamıyor.
Sözün özü: Vitor Perreira ya Ozan’ı geliştirecek ve genç oyuncu sahada daha aktif olmaya başlayacak (zira Ozan top ayağına gelince ufak tefek iyi işler yapar gibi gözükse de Diego sahaya girene kadar takım kilit, oyun tıkalı. Çünkü Ozan yukarda bahsettiğim işerin hiçbirini yapmıyor!)
Ya da Fenerbahçe Diego’dan (ve Ozan’dan) daha iyisini bulacak. Son alternatif ise Diego’nun bir şekilde form tutması, ayağının düzelmesi, asistlere, goller bulmaya başlaması ki bu anlamda ümidimizi kesmiş durumdayız ülke olarak.
Diego iyi oynamıyor ama Diego sahada yokken Fenerbahçe hiç oynayamıyor. Fenerbahçe’nin en büyük sorunlarından biri bu.
***
Uzun uzun yazmayacağım, Robin van Persie lütfen satılsın. Bu adamın üst düzey futbol oynayabileceği taş çatlasa birkaç sezon kaldı, dünya futboluna böyle bir ihanet yapmaya, bu adamı erken emekli etmeye hakkımız yok.
mail : baris.tumok@abcspor.com
twitter : @baristumok

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular