https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DEL POTRO’NUN MUHTEŞEM DÖNÜŞÜ

Okunması Gerekenler

arif sahin 10Del Potro’nun Muhteşem Dönüşü

Uzun sakatlıklardan sonra Şubat ayında sahalara dönmeye karar verdiğinde ilk bin dışında olan eski dünya 4 numarası Juan Martin Del Potro, beklenenden de hızlı bir gelişme sağladı ve bu hafta Stockholm’deki şampiyonluğuyla birlikte dünya sıralamasında ilk 50’ye girdi.

potro-9’88li oyuncu, Şubat ortasında sahalara döneceğini ilan etmişti. Daha önce de böyle açıklamalarda bulunmuştu ama daha sonra iptal etmek zorunda kaldı veya bir turnuva oynadıktan sonra tekrar sahalardan uzak kaldı. Bu kez sözünü tuttu, 15 Şubat’ta Las Vegas’ta başlayan Delray Beach’e katıldı ve ilk turnuvasında yarı final görmeyi başardı. Yarı finalde Querrey’e kaybetmiş olsa da, ilk turnuva itibariyle çok iyi bir performans sergilemiş olduğunu söyleyebiliriz.

Del Potro, daha sonra sahalardan uzak kalmadı, Masters turnuvalarında başarılar sağlayamasa da, kendisini sahada görmenin çoğu tenissever için mutluluk kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Almanya topraklarındaki iki küçük turnuvada –Münih ve Stuttgart- sırasıyla çeyrek ve yarı finaller oynarken, ikisinde de Kohlschreiber’e kaybetti.

Roland Garros’a da katılamadıktan sonra, Grand Slam turnuvalarına dönüşü Wimbledon’da gerçekleşti. Wimbledon ikinci turunda neredeyse mükemmel bir maç çıkardı ve Stan Wawrinka’yı devirmeyi başardı. Daha sonra uzun maç sonunda Lucas Pouille’e kaybetmiş olsa da, Del Potro’nun en güçlü rakiplerle bile başa çıkabileceğini görmüş olduk.

potro-82016 Yaz Olimpiyatları’nda kesin olarak ‘ben döndüm’ mesajını verdiğini söyleyebiliriz. İlk turda, dünya 1 numarası Novak Djokovic’i iki tiebreakle geçen Delpo, yarı finalde de eski dünya 1 numarası Rafael Nadal’ı final seti tiebreak’inde yenmeyi başardı. Finaldeki rakibi Andy Murray’den bir set alabilse de, uzun maçta yorgun düştüğünü ve Murray ile baş edemediğini söyleyebiliriz.

Kazandığı tek Slam olan Amerika Açık’a oldukça formda gelen Del Potro, bu turnuvada da oldukça iyi bir performans sergilemedi. Sıralamada ilk 30 içinde yer alan rakipleri Steve Johnson ve David Ferrer’i yendikten sonra, Thiem karşısında da galibiyete doğru giderken, rakibi sahadan çekilmişti. Çeyrek final maçında Stan Wawrinka karşısında dört sette kaybetti.

Davis Cup yarı finali için Ada’ya giden Arjantin kadrosunda yer alan Delpo, açılış maçında –eşleşmenin en kritik maçı da diyebiliriz- Olimpiyat finalinde kaybettiği Andy Murray’i bu kez beş sette geçmeyi başardı ve Arjantin’in finale çıkmasında önemli pay sahibi oldu.

potro-7Geçtiğimiz hafta da Stockholm’deki küçük turnuvaya katılan Delpo, bu turnuvada hep zorlu rakiplerle eşleşmesine rağmen arka arkaya galibiyetler aldı ve sonunda şampiyonluğa ulaştı. Bu turnuvada sırasıyla Isner-Almagro-Karlovic-Dimitrov-Sock’ı yendi, bu beş zorlu maçta set kaybetmedi ve sadece Isner karşısında bir tiebreak oynamak zorunda kaldı.

Del Potro için 2016 yılının beklenenden de iyi geçtiğini söyleyebiliriz. Hırvatistan’daki Davis Cup finallerinde ülkesinin şampiyonluğu için mücadele edecek, 2017 yılında Grand Slam’lerde en azından dördüncü tur-çeyrek finaller için muhtemel adaylardan biri olacak.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: arif.sahin@abcspor.com

twitter: @arifsahin1

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular