DARÜŞŞAFAKA’DAN ALTIN DEĞERİNDE GALİBİYET

Okunması Gerekenler

NEFES

NEFES Sarı-kırmızılılar 2 haftadır gördüğü kabusların üstüne bu hafta Erzurumspor deplasmanında moral bulma amacındaydı. Maça iki takım da kontrollü başlamayı...

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU… Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu...

Son maçlarda yaşadıkları düşüş ile play-off yolunda yakaladıkları avantajlı durumu kaybeden Darüşşafaka Doğuş’ta sakatlıklar da can sıkıyordu bu kritik derbi öncesi. Wilbekin ve Slaughter’ın sakatlıkları devam ediyor. Bunun yanında Semih ile de haftaiçi yollar ayrılmıştı. Sezon başına nazaran daralan kadro da koç Blatt’ın bu kötü gidişi engellemede elini zayıflattı. Misafir konumdaki temsilcimiz Fenerbahçe ise ilk 4 sıradaki yerini sağlama almak adına ilk yarıda kaybettiği rakiplerini bir bir geçmeye başladı. Sakat oyuncuların iyileşmesi ile birlikte koç Obradovic yönetiminde makina işlemeye başladı tıpkı geçen sezon olduğu gibi.

“Darüşşafaka’da erken rotasyon ve kararsızlık”
Darüşşafaka maça pek göremediğimiz şekilde çift uzunla, Furkan-Zizic ile başladı. Bunun etkisini hemen hissetiler hücum ribaundlarında ve yakaladıkları ikinci şans sayıları ile de skorda kaldılar. Fenerbahçe ise rakibinin savunmada her topta adam değişmesini Bogdanovic ve Dixon ile sürekli potaya giderek cezalandırdı. Furkan’ın kenara gelip Clyburn’ün 4 numaraya gelmesiyle savunmayı biraz daha sertleştirdi belki ev sahibi fakat hücumda 4 dışarıda oynamaları nedeniyle verimsiz olmaya başladılar.
“Fenerbahçe rahat başladı”
Sarı lacivertliler ise Vesely artı Kalinic ile başladığı maçta her zamanki gibi bunaltıcı bir savunma ortaya koydular. Özellikle Vesely’nin kısa oyuncular karşısında hiç yenilmemeleri ve yardımlarda da caydırıcı olmaları ile birlikte Darüşşafaka’nın potaya giden tüm yollarını kapattılar, sadece dış şutlara kaldı ev sahibi. Hücumda ise topa baskı yapmayan rakipleri karşısında hem pas trafiğini rahat kurdular hem tüm oyuncularla sürekli potaya giderek savunmanın dengesini bozdular. Udoh’un hiç oyuna girmediği dakikaları çok verimli geçirdi sarı lacivertliler.
“Dixon ve Bogdanovic her kilidi açtılar”
Çeyreğin son bölümünde Darüşşafaka Doğuş’un kısırlığına çare Anderson oldu. Amerikalı skorer bireysel çabası ile bulduğu sayılarla biraz olsun nefes aldırdı takımına. Ama sarı lacivertliler Dixon ile hemen cevap vererek Daçka’nın geri dönüş havasına girmesini engelledi. Koç Blatt Fenerbahçe’yi ritimden çıkarabilmek adına önce alan savunması denedi sonra da Furkan-Moerman ikilisine dönerek adam adama savunma ile boyalı alanı kapatmayı düşündü. Fakat Dixon ve Bogdanovic soğukkanlı bir şekilde bu savunma değişikliklerini okuyarak gerek Udoh’u kullanarak gerekse kararlı penetrelerle atmayı ve attırmayı başardılar. Ayrıca savunmada da hiç ödün vermediler ve Wanamaker’ı Bogdanovic artı Kalinic ile değişerek etkisiz kılmayı başardılar.
“Fenerbahçe’nin benchine dönmesi Daçka’ya yaradı”
İkinci çeyreğin başında koç Obradovic’in Sloukas-Dixon ikilisine dönmesi ile birlikte Wanamaker sahne almaya başladı. Sloukas’a karşı sürekli potaya giden ve Udoh’a rağmen bulduğu turnikelerlerlealev aldı, Amerikalı guarda çare bulamadı sarı lacivertliler. Antic’in sahada olduğu dakikalarda yardım savunmalarında da sorunlar yaşandı, ağır kaldı Makedon uzun. Sloukas’ın da hücumda takımını iyi organize edememesi ve Udoh’u da unutmaları Darüşşafaka’nın savunmada iyice iştahlanmasına neden oldu.
“Aranan ikili Moerman-Zizic”
Zizic-Moerman ikilisi boyalı alanı karartmaya başladı. Çeyreğin ikinci bölümünde Zizic’i potaya devrilirken haraketli bir şekilde topla buluşturan ve sonrasında da az pas çok üçlük ile skor bulmaya başlayan Daçka maça dengeyi getirmeyi başladı. Bu arada genç Hırvat Vesely-Udoh ikilisinin birlikte sahada olduğu dakikalarda bile hücum ribaundlarını domine etmeye devam etti.
“Ribaundlar ayakta tuttu, Wanamaker ve Clyburn öne geçirdi”
Çeyreğin sonunda koç Obradovic 1 numaralarının ikisini de kenara alarak topu Bogdanovic’e emanet etti. Sırp guard tepe ikili oyunları sonrası potaya giderek Daçka savunmasını deldi adeta, ikiz kulelerin sahada olmasını perdelerde çok efektif kullandı akıllıca. Ev sahibi de Bertans ve Wanamaker ile tepeden benzer şekilde penetreler bularak skorda kaldı. Çift uzun ile ve 1 numarasız sahada olmalarına, en uzun beşi kullanmalarına rağmen Darüşşafaka’nın ribaundlardaki etkinliğine çözüm bulamadılar sarı lacivertliler. Son bölümde Clyburn ve Wanamaker’in bireysel aktifliğine de karşılık veremediler ve Darüşşafaka kötü başladığı ve çift hanelerle geriye düştüğü ilk yarıyı 3 sayı farkla önde tamamlamayı başardı.
“97 doğumlu genç uzun esti gürledi”
İkinci yarıya Zizic fırtınası ile girdik. 97 doğumlu genç uzun her iki pota alında da Vesely’i büyük sıkıntılara soktu. Mental olarak da düşen Vesely son maçlarda hep gördüğümüz üzere yine erken faul problemine girerek kenara geldi. Fakat Zizic’in getirdiği bu enerji ve ivmeyi pek iyi kullanamadı Daçkalı oyuncular, ardarda yapılan yanlış tercihler ve özellikle Clyburn’ün gereksiz el üstü zorlama üçlükleri Fenerbahçe’nin ekmeğine yağ sürdü. Sarı lacivertliler tecrübelerini konuşturdular ve soğukkanlılıklarını kaybetmeyerek hücumda garanti bir şekilde üreterek farkı eritmeye başladılar.
“VW Arena’da kemik sesleri duyulmaya başladı”
Çeyreğin son bölümüyle beraber mücadele dozajı en üst seviyeye çıktı. İki takım da savunmda vidaları son noktaya kadar sıkınca VW Arena’dan kemik sesleri gelmeye başladı. Potaya gitmekte zorlanan oyuncular 3 sayı çizgisinden de düşük yüzdeyle atınca sayı bulabilen oyuncuya altın verilecek konuma geldik artık maçta. Eşitlik bozulmadı ve son çeyrekte maça yeniden başlamak zorunda kaldı takımlar.
“Satranç hamleleri başladı”
Zizic son çeyreğe de etkili başladı, hiç geri adım atmadı genç uzun Udoh karşısında. Koç Obradovic 4 numarada Kalinic’i kullanarak sertliği bir kademe arttırdı belki ama fiziksel olarak Moerman’a karşı o da zorlandı. Fenerbahçe çift guardla oynayarak kontrolü ele almaya çalıştı ama koç Blatt’dan da hemen karşı hamle geldi ve Daçka da Bertans ile tempoyu arttırıp potaya gitmeye başladı. Sonrasında Mehmet ile Sloukas üzerinde baskı denediler fakat etkili olamadılar.
“Clyburn yıldızlaştı”
Maç dengede giderken farkı yaratan isim Clyburn oldu. İlk yarıda çember döven Amerikalı forvet sahneye çıkarak bulduğu ekstra üçlükler ve çabuk penetrelerle takımını sırtladı. Ayrıca Furkan da kenardan gelerek Zizic’i hiç aratmadı, ribaundlarda ve işin enerji kısmında o da hiç geri atmadı Fenerbahçe uzunlarına karşı.
Misafir takım Fenerbahçe ise Dixon’ın savunmadaki gayreti artı Bogdanovic’in Wanamaker karşısındaki baskısı ile kolay şansı vermedi ve Udoh’un hücumda devreye girmesi ile de skorda kaldılar.Ama Clyburn vitesi hiç düşürmedi ve hücumda takımını sırtlamaya devam etti. Yaptığı patlayıcı penetreler ile Fenerbahçe savunmasını çaresiz bıraktı, onu durdurmak için gömülmeye başladılar. Bu sefer de Moerman ile kritik bir üçlük buldular ve her basketin altın değerinde olduğu bu maçta çok önemli bir fark seviyesi yakaladılar 7 sayı ile.
“Son bölümde karşılıklık ikramları değerlendiren Daçka oldu”
Fenerbahçe iki maç topunu hayli iyi bir şekilde savunmuşken ve Bogdanovic Clyburn’ü durdurmayı başarmışken Vesely’nin Wanamaker’a yay gerisinde yaptığı acemice faul ibreyi tamamiyle ev sahibi Darüşşafaka’ya çevirmiş oldu. Ardından da bu kez Dixon’dan amatörce bir hata geldi. Maçın en önemli hücumunda daha ilk topta yaptığı steps ile Darüşşafaka’ya güzel bir ikram yaptı. Sonrasında da karşılı ikramlar devam etti, Daçka 5 saniye yaptı, Fenerbahçe hücum faul yaptı ve maçın kalitesi düştü son bölümde bu basit hatalarla birlikte.
“Zizic ateşi yaktı Clyburn yangına çevirdi”
Son saniyelere 5 sayı farkla giren ve taktik faullerin ardından çizgide de hata yapmayan Darüşşafaka Doğuş durgun başladığı maçta Zizic’in yaktığı geri dönüş ateşini Clyburn ile yangına çevirerek kötü gidişata dur dedi ve çok değerli bir galibiyet aldı play-off yolunda. Fenerbahçe hücumda üretemediği, basit top kayıpları yaptığı ve 3 sayılık atışlarda sadece %19 ile oynadığı maçta hayli can sıkıcı bir mağlubiyet aldı. Vesely, Sloukas, Datome üçlüsünden toplamda sadece 7 sayı bulabildiği bir maçı kazanmaları da zaten pek mümkün değildi.
mail: fersu.deniz@abcspor.com
twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

NEFES

NEFES Sarı-kırmızılılar 2 haftadır gördüğü kabusların üstüne bu hafta Erzurumspor deplasmanında moral bulma amacındaydı. Maça iki takım da kontrollü başlamayı...

YETMEZ

YETMEZ Sonu başından sonu belli bir sezonu oynuyoruz. Her hafta aynı beş’le başlamak, aynı oyunu oynamak, inandığının peşinden gitmek doğru işler. Yalnız bu perspektifte ilerlerken...

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU…

YÜKSELEN HİNT FUTBOLU… Son dönemde artan Hint’li arkadaşlarım sayesinde Hint futbolu üzerine epey fikir tartışmalarına girmeye başlamıştım. O yüzden bu haftaki yazımı, Hint futbolu üzerine...

EUROLEAGUE 4 HAFTA SONUNDA SAYI, ASİST, RİBAUND LİDERLERİ

Mike James 79 sayı - CSKA Moskova Will Clyburn 78 sayı - CSKA Moskova Scotti Wilbekin 73 sayı - Maccabi Nando de Colo 71 sayı - Fenerbahçe...

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR !

BÖYLE OYUNA BÖYLE SKOR ! Milli maç arası sonrası tekrar lige döndük. Milli maç arası yaramıyor, milli maç öncesi yaramıyor... Bahane çoook. Mutlak kazanılması gereken Alanya maçında...

Benzer Konular