https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DAĞILDIK

Okunması Gerekenler

Maç 4-1 olduğunda ve orta sahamız artık iyice yolgeçen hanına döndüğünde Cocu yaptığı değişiklikle geceyi özetledi aslında. Benzia’yı çıkardı Jailson’u aldı. Yani dedi ki , ”iş daha da ağır bir hezimete gitmesin bari,orta sahayı biraz tutayım”.

Ne kadar üzücü değil mi ? Maç 5 – 6 olmasın diye çaba gösterdik.

Böylesine bir performanstan sonra nerden başlasam, nasıl anlatsam bilemiyorum.

Önce defans ile ilgili bir şeyler söylemek gerek sanırım. Şener-Neustaedter-Reyes-İsmail, bakın bu 4’lünün 1-2’si değil 4’ü birden yumuşak oyuncu. Ben hücum oyuncusu olsam bu 4’lüye karşı oynamak isterim. Rahatsız etmezler, sırtın dönük rahatça top alırsın, yüzünü dönersin, ilk topa basmazlar, verkaç yaparsın. Tam anlamıyla bir cennet rakip hücumcular için. Bizdeki defansif sertliğe en çok sahip olan oyuncu Skrtel. O da olmayınca maalesef helva gibi bir defans çıktı ortaya. Diyeceksiniz ki ”bu adamlardan 3’ü geçen sezon da vardı, o zaman niye böylesine koridor olmuyorlardı?”. Çünkü geçen sene Fenerbahçe her ne kadar yaratıcılık eksikliği çekse de en azından kompakt bir duruşu vardı takımın. Oyuncular birbirleriyle yardımlaşıyorlardı. Rakipler hemen hemen hiç bir maçta Fenerbahçe’ye karşı oyunu domine edemiyorlardı. Fenerbahçe belki kötü oynuyordu zaman zaman ama hiç kötü mücadele etmiyordu. Orta göbekte Topal-Jozef ikilisi hücumda fazla etkin olamıyorlardı ama defansın önüne de seti çekiyorlardı. Böylece defans oyuncularının defolarının ortaya çıkmasını engelliyorlardı.

 

O oyunculardan Mehmet Topal geçen sezon bireysel hatalarıyla ön plana çıkmıştı. Yine bir başka ”bireysel hata uzmanı” İsmail Köybaşı ile beraber bugün öyle bir 3. gol yedirdiler ki, tam ”acaba geri dönebilir miyiz?” derken fişi çekmiş oldular.

 

Ha, defansif olarak bu kadar berbat bir performans sergilemişken hücumda neler yaptık ? Bugün Frey ilk kez ilk 11’deydi. Ben de çok merak ediyordum onu açıkçası. Maalesef top tekniği vasat altı gözüktü. Belli ki çok yetenekli değil. Kornerlerde defansa yardıma geldiğinde bile ayağından açtığı toplarla rakip için tehlike yarattı. Tabii ki bir maçta asmamak lazım ama hiç ışık vermedi doğrusu.

 

Kanatlarda iki tanıdık yüz Aatıf ve Alper vardı. Senelerdir denir ki maçlardan sonra: ”Alper bugün çok istekliydi”. İstekli de sonuç ? Bırakın golü ya da asisti, şut pası ya da kaleyi bulan şutu kaç tane maç başına ? Minimum düzeyde. Ayrıca bugün istekli falan da değildi. Sen zaten yaratıcılığı kısıtlı bir adamsın,bir de mücadele etmeyince kusura bakma ama çekilmez oluyorsun. Artık genç oyuncu değil Alper. Bu yaştan sonra, şut ve pas tercihlerinde, oyun zekasında gelişim sağlar mı ? Bence zor.

 

Diğer kanadımız Aatıf için de başka bir durum sözkonusu. Bakıyorsun 2-3 adam geçiyor, iki tane de verkaç yapıyor. Diyorsun ki ”Aatıf hareketli” ama sonra bir bakıyorsun bu kadar hareket sonrası dönmüş dolaşmış aynı yerde Aatıf. Bir arpa boyu yol katetmemiş. Fenerbahçe zaten bir kaç senedir yavaş top oynuyor. En büyük problemlerinden biri bu. Hızlı bir pas trafiğimiz yok. Aatıf ve Alper ile de hızlı oynaması çok zor hakikaten.

 

Bu kadar kara bir tablodan sözettikten sonra pozitif bir şeyler konuşmak çok zor. Daha 3 gün önce övdüğümüz Eljif bile takım gibi darmadağınıktı. Konya’da alkış alan Harun kaç tane ortada boşa çıktı sayamadım. Umarım Skrtel’in sakatlığı ciddi değildir, şu anda takımın en kritik isimlerinden biri haline geldi. Bu aşamada yapılacak tek bir şey var. Artık Cocu takımı yapboz tahtasına çevirmekten vazgeçmeli. İyi kötü bir ilk 11 belirlemeli ve birbirleriyle oynama alışkanlığı kazandırmalı.

 

Bu maçı öyle veya böyle telafi edebiliriz. Daha önce de Kadiköy’de Molde mağlubiyeti ile başlayıp gruptan çıkmıştık. Yine çıkabiliriz. Ancak Beşiktaş maçı çok önemli. Bu oyunla Allah korusun hiç istemediğimiz bir sonuç çıkar ortaya.

O yüzden Pazartesi günü birbiriyle yardımlaşan, rakibe boş alan bırakmayan, ikili mücadelelerde sert ve kararlı, bugünkü gibi yumuşacık değil, arkasına 50.000 taraftarı alıp sonuna kadar mücadele eden bir takım sahada olmalı.

Belki bugün dağıldık ama Beşiktaş maçında 11 tane savaşçı maça çıkmalı.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: alp.eralp@abcspor.com

twitter: @alperalp72

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular