https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇORBA

Okunması Gerekenler

ÇORBA

Maçtan önce iyi futbol beklentim yoktu.

Öyle ya son haftalarda önemli transferler yapmıştık ama bu oyunculardan bir çoğu takımla hazırlık maçına bile çıkmamıştı. Evet çok geç kaldık bu transferler için. Jozef ve Giuliano’dan gelen paraları bekleyince transferler de son haftalara kaldı. Dolayısıyla takımın oturması için ihtiyacımız olan zaman ve alışma dönemi elimizden uçup gitti.
İşte o yüzden iyi futbol beklentim yoktu bugün zaten.
”Bir şekilde 3 puanı cebimize koyalım da önemli olan o” diyordum.
Ancak bu kadar ”ne yaptığını bilmeyen” bir oyun sergileyeceğimizi de hiç tahmin etmemiştim. Hele hele oyunun son bölümünde 3 santrafor ve onlara servis yapacak hiç bir futbolcunun sahada olmadığı tam anlamıyla ”çorbaya” dönmüş düzenimizi hayretle izledim. Maalesef geçen haftaki mağlubiyet gibi bu hafta da kaçan 3 puanda Cocu’nun yanlışları büyük rol oynadı.
Aslında hocanın en büyük yanlışı Reyes’i önliberoda başlatmaktı. İlk dakikadan itibaren eğreti durdu, olmadı işte. Sahada kabak gibi gözüküyordu bunun yanlış bir seçim olduğu. Ancak eğrisi doğrusuna geldi, ilk devre attığımız golden sonra topun kontrolünü tamamen Kayseri’ye bırakmamıza rağmen devreye 1-0 önde girdik. Bu ayağımıza kadar gelen bir fırsattı. Devre arası çıkarsa Reyes’i , orta sahayı biraz toparlasa , rakibin elini kolunu sallaya sallaya üzerimize gelmesini engellese , belki oyunu tutabilirdik. Tutamadık. 90 dakika boyunca rakibin üzerinde ciddi bir baskı kuramadık, oyuna hükmedemedik.
Tamam Kayseri iyi takım olmuş. Geçen sene başarılı olan kadrolarını nokta transferlerle güçlendirmişler. Bu maçta da yeni transferlerinden müthiş verim aldılar. Neden ? Çünkü geçen seneki kadro, geçen seneki sistem aynen devam ediyor. Bir kaç ufak rötüşla daha iyi hale gelmişler. Biz ise yeni hoca, yeni oyuncular, yeni sistem derken bocalayıp duruyoruz .
Bir solbek tutturulmuş gidiyor. Bana sorarsanız Hasan Ali, sağbeklerimiz Şener’den de, Isla’dan da daha iyi durumda ama günah keçisi Hasan Ali ilan edildi. Aslında bugün taraftarın da desteğini alınca morallendi, assistini yaptı ama devreye doğru sakatlandı, ikinci yarı oyundan düştü. Şener de Bilal karşısında refakatçiden öteye gidemedi, çok açık verdi.
Ayew ve Valbuena da maalesef kendilerinden beklenen performansı yine gösteremediler. Çizgiye hiç inmediler, rakip defansın dengesini bozamadılar. Mehmet Ekici de istekli olmasına rağmen katkı sağlayamadı. Birçok kişi senelerdir takımda 6 numara bolluğu yaşanmasına rağmen Jailson transferi yapılmasına anlam veremedi. Ancak hoca belli ki takımın topu oyuna sokamamasını ana sorun olarak görmüş, bu sorunu da Jailson ile gidermeyi düşünüyor. Muhtemelen bugünkü kadrodan Reyes’in yerine Jailson, Ekici’nin yerine de Benzia girecektir. Bakalım ondan sonra daha iyi top yapan ve oyuna hükmeden bir takım haline gelebilecek miyiz ?
Gelsek bile o kadar çok puan kaybediyoruz ki,iş işten geçebilir. Artık maalesef ihtiyacımız olan alışma dönemine de sahip değiliz. Çok acil toparlanmamız lazım. Milli maç arası huzursuz geçecek ama uyum süreci için çok iyi çalışarak geçirmemiz gerekiyor bu 2 haftayı. İşimiz kolay değil. Buradan döner de ligi kazanırsak belki de hiç yaşanmamış bir başarıya imza atarız. Ama bunun için önce şu ”çorba” futbolunu bırakıp bir düzen oturtmalıyız. En kötü düzen, böylesine bir düzensizlikten iyidir. Bu akşamki çorba futbolunu umarım Cocu bize son izlettirmiştir.
mail: alp.eralp@abcspor.com
twitter: @alperalp72
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular