https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ÇEYREK FİNAL VE RAKİP BASKETBOL EKOLÜ LİTVANYA

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENAvrupa Basketbolu ve tarih dendiğinde aklımıza Yugoslavya ile Sovyetler Birliği gelecektir. Ve de nasıl Yugoslavya dendiğinde Sırbistan ilk çağrışım yapan ülkeyse, aynı şekilde Litvanya da SSCB dendiğinde..

Ülke tarihinde SABONIS gibi bir Dünya Yıldızı oyuncuyu çıkartmış, basketbol takımı değil ‘EKOL DEMENİN’ daha doğru olacağı Litvanyalıların 2014 kadrosunda belki Sabonis kalitesinde bir isim yok ama en az 5-6 isim Avrupa’nın kalburüstü oyuncuları arasında hepimizin tanıdığı yıldızlar.

Oyun kurucu KALNIETIS’in son dakika sakatlanması sonrası kadroya çağırılan JUSKEVICIUS bence beklenenden de iyi bir performans gösterdi ve Sabonis tedrisatindan geçmiş oyun kurucu, bu turnuvada bugüne dek onu yanıltmadı. 7.5 sayı ortalamaları ve 12/19 üçlük istatistiği azımsanacak rakamlar değil!

SEIBUITISSEIBUTIS ve POCIUS gibi, bu sene biri Darüşafaka, diğeri de GS forması giyecek iki guard da, format olarak klasik bir oyun kurucu olmasalar da 1-2 rotasyonunun en önemli  tamamlayıcı isimleri.. Biri delici ve atlet özellikli, diğeri de çok keskin bir şutör.

3 numarada yine yolu ülkemizden GS ve Telekom formalarıyla geçen SIMAS JASAITIS ve bu sene Real Madrid forması giyecek tecrübeli JONAS MACIULIS bulunuyor. İki oyuncu da bu turnuvadaki 6 maçta şimdiye dek mükemmel bir maç çıkartmadılar ve beklentilerin altında kaldılar ama kaliteleri de hepimizin malumu.. Umarız bu performansları bizim karşılaşmada da devam eder!

GELELİM UZUN ROTASYONUNA; Hepimizin yakından tanıdığı LAVRINOVIC kardeşleri anlatamaya gerek. Tüm basketbolseverler yakınen iki oyuncuyu da biliyordur diye düşünüyorum.

En klasik 5 numaraları olan, ENES KANTER ile birlikte parlayan ve o jenerasyonun ‘Altın Çocuklarından’ JONAS VALANCIUNAS artık NBA’de oluşumunu tamamlamış gibi ve sadece pota altını karartan kazma bir uzun değil, çok yönlü bir oyuncu olma yolunda adımlarını KOŞARCASINA atmış durumda. 13 sayı, 7.8 ribaund ve 1.3 blok ortamaları var ki, bir de bunun yanında 33/43 gibi, boyalı alanda aldığı HEMEN HER topu çembere geçiren bir istatistik onu bugüne dek turnuvanın ‘bence’ en başarılı pivotu yaptı.

VALANBir diğer NBA’lı, Houston forması altında izleyeceğimiz DONATAZ MOTIEJUNAS da bence bir uzunda olması gereken bütün özelliklere neredeyse sahip, bu 1-2 sene iyi şekilde evrilirse ‘All Around’ bir yıldız olabilecek kumaşı olan 4/5 oynayabilen bir oyuncu. Maç başına sadece 20 dakika süre almasına, yani karşılaşmalarının yarısını bench’te geçirmesine rağmen 10 sayı, 4.5 ribaunt ortamaları tutturması bizim için ne yazik ki ürkütücü bir tablo.

Bir de 15 dakika civarı süre alan 30 yasındaki kurt oyuncu PAULIUS JANKUNAS var ki, skor olarak göze batan bir istatistiği olmasa da, savunma direnci ve takım kimyası için çok önemli bir uzun.

Ülkenin kağıt üstündeki en önemli yıldızlarından LINAS KLEIZA kadroda yok ama bence bu onların daha bir ‘takım gibi takım’ olmalarını sağlamış gözüküyor.

D GRUBU’nu lider bitirdiler ama bence grubun en iyi takımı onlar değil Slovenyaydı. Eleme turunda Yeni Zelanda gibi nispeten kolay bir rakip çektiler ve onları geçerken bile zorlandılar.

Mantığım yine de Litvanya’nın hem kadro, hem takım kalitesi ve kimyası olarak bizden daha iyi olduklarını söylüyor ama sonuçta bu işler kağıt üstünde değil parkede belli oluyor. Bunu da Avustralya karşısında dosta düşmana kanıtladığımızı düşünüyorum!

Merakla beklediğim eşleşmelerin başında insan azmanı pivot Valanciunas ile Ömer Aşık’ın boyalı alandaki kora-kor mücadelesi ve hemen her oyuncudan dış şut katkısı alabilen Litvanyalılara karşı nasıl bir savunma direnci göstereceğimiz geliyor.

Rahat kazanırız diyeceğimiz bir maç değil ama Avustralya karşılaşması da öyleydi. GERİDEN GELİP onları da yakaladık ve 5 saniye kala öne geçip çeyrek final vizesi aldık.

LITVAN2Tam anlamıyla ‘ÇOK PİS’ bir takımız. Rakip önde bile olsa maçı son saniyesine kadar bırakmıyoruz ve her takımın savunma direnci dakikalar geçtikçe düşerken bizde artmaya başlıyor!

AMA Litvanya’ya karşı çift haneli skorlarla geriye düşersek dönüşü olmaz, onun için maçın ilk saniyesinden itibaren ‘SON TOPMUŞ’ gibi oynamamız gerekiyor.

KAZANIRSAK, turnuva öncesi, Ergin Ataman sevgisi ve nefreti, dudak bükülen kadro, çok kötü bir hazırlık dönemi ile harmanlanmış takım DÜNYADA EN İYİ 4 arasına kalmış olacak.

Bence bu kadronun gelip gelebileceği en iyi yer de burası ki zaten olur da Litvanyayı geçersek, ABD ile eşleşip, sonrasında % 99.99 kaybederek üçüncülük maçına çıkacağız!

10 GÜN EVVEL bana SON 8 deseler düşünmeden imza atardım ama bugün YARI FİNAL neden olmasın diyorum, eminim sizler de..

Maç TSİ 18:00’de başlayacak ve NTV SPOR’dan naklen yayınlanacak.

Her maçı öncesi yazımızda dediğimiz gibi; Başarılar 12 DEV ADAM, kalbimiz ve dualarımız sizlerle..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular