https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BU SENE O SENE, BREZİLYA-ARJANTİN FİNALİ

Okunması Gerekenler

Jules Rimet, 1930 ilk şampiyon URUGUAY, 1950 Maracana stadında dram, 54 evet biz de varız, 58-62 PELE, 66 top çizgiyi geçti mi, Futbolun mucidi İNGİLİZ’ler en büyük, 1974 Beckanbauer ve Gerd Muller CRUYYF’u yeniyor, 78 KEMPES ve ARGENTINA, 1982.. unutulur mu PAOLO ROSSI ve gök mavililer, sonrası “tanrının eli, MARADONA’mania, 90’lar PANZERLER, Klinsmann, Matthaus ve arkadaşları, ZIDANE ve HOROZLAR 98’e damga vuruyor, 2002 3.oluyor ay yıldızlar (taş oluruz yolunda, hadi bastır), 2006 efsane final, ZIDANE’nın MATERAZZI’yi nakavt anı, Viva İSPANYA vuvuzella eşliğinde “the winner” ve tabii ki 2014, Brezilya’yı yedi bir tören (7-1) ve MESSI’ye bir başka bahara diyen ALMANYA..

Kalınca sayılmayan bir paragrafta 88 yılın kısa fragmanı.. Tabii ki daha neler neler var, hafızamızda dün gibi hatırladığımız. Şunu kabul edelim ki DUNYA KUPASI futbolun “o ve diğerleri”. Şimdi sorsam hepinize 94 yılında Türkiye’de kim şampiyon oldu ya da 98’de Şampiyonlar ligini kim kazandı, eminim ki Hz.GOOGLE yardımsız bir çoğunuz bulamaz. Ama desem BAGGIO ile BARESI penaltı kaçırmıştı, SCHILLACHI fırtınası ya da ALMANYA-AVUSTURYA şikenin belgesi, hepiniz 94, 90 ve 82 diyecektir. İste eski adıyla JULES RIMET bilinen haliyle 4 yılda bir yapılan Dünya Kupası bu. Tam bir bağımlılık yani..

 

Haftaya bu saatlerde ev sahibi RUSYA ile SUUDİ ARABİSTAN açılış maçıyla start alacak 20.DÜNYA KUPASI’nda heyecan 15 Temmuz saat (T.S.İ) 18.00’deki dev finalle bitecek ve biz 2022’de KATAR’da ve bu kez kışın olacak kupa için şafak 1460 (4 yıl) sayacağız. 32 takım ve 8 grup.. Biz yokuz maalesef bu heyecanda, tabii ki İTALYA ve HOLLANDA’nın da olmaması biraz burkuyor futbolseverlerin içini. Her sene ki “ölüm grubu” bu yıl sanki yok ve gruplar daha dengeli gibi. Şimdi gelelim KİM FİNAL oynara..

 

2010’da (henüz ABCSPOR yoktu) kupayı İSPANYA’nın kazanacağını ve bu uğurda hatırı sayılır yemek ve iddaa kazanan ben, Ahtapot PAUL olmasak da, belgesi arşivde mevcut 2014’te finali ALMANYA-ARJANTİN tam isabet veren ben, bu kez gönüllerin finalinin RUSYA’da gerçekleşeceğini düşünüyor ve BREZİLYA-ARJANTİN finalini bekliyorum.

 

NEDEN mi?

 

Bu sene ilk kez çeyrek ve yarı finaller kura ile belirlenecek. Şayet bu dramatik eşleşmeyi yaşamazlarsa MESSİ ile NEYMAR’ın düellosu kaçınılmaz. Tabii ki İSPANYA ve ALMANYA’yı hatta BELÇİKA ile İNGİLTERE’yi , “son Avrupa Şampiyonu PORTEKİZ’i hesaba katmıyor musun” diyen çıkabilir.

Ancak 2010’daki İSPANYA’nın ve 2014’teki ALMANYA’nın olmadığını görüyorum. Şayet bu finale bir başka aday varsa, o da inanılmaz iyi kadrosuyla FRANSA’dır.

Evet rahmetli M.ALİ BİRAND’ın klasikleşmiş cümlesiyle bitirmek lazım.”Aman kimselere randevu falan vermeyin, bu büyük ve 1 aylık heyecan KAÇMAZ…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: iskender.genc@abcspor.com

twitter: @iskendergen1

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular