https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BU MAÇ PEREIRA’YA YAZAR

Okunması Gerekenler

OZAN GULSENIBU MAÇ PEREIRA’YA YAZAR

Maç öncesi kadrolar açıklandığında Pereira rakibi Molde’yi küçümsemiş diye düşündüm. Ben düşündüysem kendi futbolcuları da düşünmüştür. Nitekim sahada da bu oldukça hissedildi.

Kasımpaşa maçına kaleci Volkan’la çıkıp, Avrupa Kupasımaına  daha önce hazırlık maçları dışında şans vermediği Fabiano Riberio’yla çıktı. Fabiano süper bir kaleci değil. Ama taraftar, pardon seyircinin, ıslıkladığı kadar kötü bir kaleci de değil. Geçen yıl Porto’nun birinci kalecisi olarak ligde 27, Şampiyonlar Ligi’nde 11 maça çıkmış bir kaleciden bahsediyoruz. Molde karşısında yenen gollerde, son gol hariç, net bir hatası yoktu.

fb molde 1Fernandao’yu kulübeye alıp, zaten yeterince hazır olmayıp bir de üzerine milli maçlarda iyice yıpranmış Van Persie’yle başlamak da başka büyük bir hataydı. Eğer illa Volkan Şen’e yer açılacaksa yanında beklemesi gereken son adam Fernandao’ydu. İlk yarıda Hollandalı’ya atılan tüm uygun gollük paslar maalesef ezildi.

Bir başka hata ise Bruno Alves’i kadroya almak oldu. Beni tanıyanlar  bilir, formayı sırtına giyen oyuncularla ilgili önyargı beslemem ve sahadaki performansa bakarım. Öte yandan Alves konusunda ne kadar objektif yorum yapabileceğim konusunda emin değilim. O yüzden şimdiden hepinizden özür dilerim.  Portekizli zaten ağır bir oyuncu. Bununla beraber kafası hiç oyunda değil bu sezon. Yanındakilerle uyumu da hiç yok. Son 3 maçta Fenerbahçe defansı rakiplerine hemen hiç pozisyon vermezken bu maçta koridor oldu. Ben kendisini ilk 11’de gördüğümde artık tüylerim diken diken oluyor…

Pereira’nın rakibe küçümseme mesajını en iyi Caner almıştı. İlk görevi olan defansı pek takmadı maç boyu. Önündeki Volkan Şen’in de o konuda kendini pek sorumlu hissetmemesiyle o kanat cereyan yaptı. Açıkçası kolundaki kaptanlık bandına da pek yakışmadı.

fb molde 4Pereira’nın, maç öncesi kadar maç içinde yaptığı en büyük hata ise oyun 2-1 olduktan sonra Mehmet Topal’ı çıkarıp yerine Fernandao’yu almak oldu. Maç orada adeta bitti. Orta saha diye birşey kalmadı Fenerbahçe’de. 4-2-4’e dönüldü tam anlamıyla. Çünkü o dakikalarda nefesi tükenmiş Volkan Şen ve sorumluluk almakla bütün topları ezmek arasında gidip gelen Nani defansa hiç gelmediler. Ortada da Ozan ve Raul adeta çıplak bir şekilde kaldılar. Ozan yanında gerçek bir ön libero olunca kendini gösterebilecek bir oyuncu. Raul gibi “mış” gibi yapan bir oyuncuyla değil… Böylece 3. gol geliyorum dedi. Pereira daha yaptığı hatanın farkına varamadan golü ağlarında gördü Fenerbahçe.

Sonra Fenerbahçe’nin “müthiş” taraftarı girdi devreye ve sırtını oyuncularına döndü. Kendi oyuncularını ıslıklamaya, rakibi alkışlamaya başladı. Halbuki oyunu döndürecek zamanı vardı ev sahibinin. O andan sonrası maçı Şükrü Saraçoğlu’nda seyretmek  tam bir işkence haline geldi benim adıma. Türkiye’de 20.000’lik stad yeterli diye düşünüyorum. Gerisi sanki fuzuli… Kimse kızmasın…

O ana kadar eleştirdiğim futbolcuların ayakları adeta kitlendi ve Nani hariç hiçbiri sorumluluk alamadı. Çünkü hata yapıp giyotine gitmekten korktular. İşte o anlarda “hadi beyler” diyecek Mehmet Topal gibi bir yürekli oyuncuya ihtiyaç duyuldu, ama o da kulübedeydi.

fb molde, molde 2.golBir geceyi daha Fenerbahçe, gelecek adına bir ışık veremeyerek bitirdi maalesef.

Gecenin yegane güzel haberi Ajax-Celtic maçının 2-2 bitmesi ve iki takımın attıkları 2 golle 2’şer puan kaybetmeleri oldu.

Günün sonunda kendi kendime şunu sordum: “Fenerbahçe  yaşı ilerlemiş diye neden Emre ve Egemen gibi 2 performansı iyi Türk oyuncusunu gönderip, yine yaşı ilerlemiş Raul ve Alves gibi performansı soru işareti olan 2 Portekizli’yi  kadroda tuttu?”. Bu soruya Terrenao ve Pereira’nın verecekleri bir cevap vardır diye düşünüyorum…

Sanırım devre arasının en iyi transferleri bu iki oyuncuyu mümkünse göndermek ve yerlerine 2 iyi oyuncuyu bulmak olacak. Terrenao’ya tekrar iş düşecek gibi geliyor. Tabi o zamana kadar Pereira’nın da takımda taşları yerine oturtması şart. Buna benzer birkaç skor daha olursa ortada oturtacak taşı da kalmayabilir. Kendisi ve Fenerbahçe adına umarım bu maçtan gereken dersleri çıkartır.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : ozan.gulseni@abcspor.com

twitter : @ogulseni

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular