https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BSL 2015-16 SEZONU İLK BAKIŞ (8. KISIM)

Okunması Gerekenler

 

efeGeldik son bölüme, son iki takımımıza: Türk Telekom ve Akın Çorap Yeşilgiresun. Giresun yeni bir ekip, ama iddialı ve kararlılar. Türk Telekom ise, bu yıl play-off yarışında 8 değil, 9 takımın yer alacağını bağıra çağıra ilan ediyor, muazzam bir ekip kurdular.

 

 

 

TÜRK TELEKOM

Gidenler: Evren Büker* (Beşiktaş), Milovan Rakovic, Barış Ermiş (Tofaş), Chris Johnson, Ümit Sonkol, Ben McCauley, Michael Roll (Dİ Büyükçekmece), Josh Carter (Pınar Karşıyaka), Cemal Nalga*, Joseph Devoe (KK Buducnost)

Gelenler: Eric Buckner (Uşak Sportif), Erkan Veyseloğlu (Pınar Karşıyaka), Ermal Kurtoğlu (Darüşşafaka Doğuş), Evren Büker* (Beşiktaş), J’Covan Brown (BC Astana), Michael Jenkins (İBSB), Cevher Özer (Rönesans TED), Boris Savovic (Ratiopharm Ulm), Ben Woodside (Cajasol Sevilla)

Kalanlar: Kristaps Valters, Mutlu Akpınar, Evren Büker*, Murat Göktaş

 

Özet: Kadrolarından kaybettikleri iki çok mühim isim dışında (Josh Carter ve Chris Johnson), muhteşem bir transfer politikası güttüler Ercüment Sunter’in önderliğinde. Carter’ı Pınar Karşıyaka isterken elbette ellerinde tutmaları zordu, ama Johnson gibi geleceği çok parlak bir uzunu nasıl ellerinden kaçırdılar? Aynı soru, ligimizin tüm diğer kalburüstü takımları için de geçerli. Rakovic ise, tüm kalitesine rağmen bu sistemin oyuncusu olamadığı için, gönderilmesini olağan karşıladım. Roll ve McCauley’nin de gitmeleri normal.

 

Fakat Türk Telekom o kadar azimli ki, yeni yılın temellerini daha lig bitmeden atmaya başladılar ve fırtına gibi estiler. Evren Büker de Beşiktaş’a gitti ve tek maç oynamadan döndü. Tafsilatını bilmiyoruz, ama kadroda olması çok önemli. Bunun akabinde, yerli oyuncuların en tecrübeli ve faydalı olanlarını tek tek seçip topladılar, benchte de çok iddialı ve kuvvetli hale geldiler.

 

Şu an kendileri için en büyük sıkıntı, kadronun as oyun kurucusu Kristaps Valters’in hazırlık maçlarında aşil tendonunu zedeleyerek ilk 3 lig maçını kaçıracak olması. Bu konuda yük, Ben Woodside ve J’Covan Brown’a binecek. Woodside bir skor silahı olarak en son TED macerasında oynatılmıştı. Sevilla’da ise, inanılmaz bir saha komutanına ve takım oyuncusuna evrildi. Burada da muhtemelen kadronun taşıyıcısı olacak ve sahanın her iki yanında da büyük katkı verecektir. Brown ise, özel bir oyuncu. Justin Carter gibisinden bir isim. O yüzden, isabetli transferin şahı oldu bu takım için. Brown’u, icabında 1’den 3’e kadar her pozisyonda düşünebilirler ve Brown asla sırıtmaz. Muazzam bir savunmacı olduğunu ve çok top çaldığını da hatırlatalım. Tabi bu isimlerin hepsi en azından combo guard olduğu için, hepsi birbirini ikame edebilir. Yeter ki, yaratıcılık adına top paylaşımını mahvetmesinler.

 

Yani, Valters’in kısa süreli yokluğu öyle her şeyi alt üst etmeyecektir. 2 numarada ise, İBSB’yi geçen yıl küme düşme potasından kurtaran 2-3 isimden biri olan Jenkins var. Jenkins, çok soğukkanlı bir skorer. Savunmada çok sivrilmese de, hücumda herkes kilitlendiğinde o işlemeye devam eder. Jenkins’e uzun bir dönem Brown da eşlik, yarenlik edecektir. O bölgedeki savunma handikabı için Brown ideal ilaç olacak. 3 numarada Mutlu, Evren, Erkan gibi çok tecrübeli yerliler var ve geçen sene Evren Büker – Ümit Sonkol ile gittiği rotasyon taktiğini 3 ve 4 numarada yineleyecek Ercüment Hoca. Oralarda yerli oyuncuların çok yönlülüğünü gerçekten limitine dek kullanmasını başarıyor Ercüment Sunter ve bu sene de Erkan-Mutlu-Evren ile 3’te, Cevher ve Murat Göktaş ile de 4 numarada epey ses getirecektir.

 

4 numaradan aynı şekilde devam edelim; dış şutu olan ve penetre edip boyalı alanda da gerek pas, gerek de bitiricilik açısından çok değişik işler yapabilen Erkan, Mutlu, Evren ve Cevher’li forvete, yine dış şutu istikrarlı diyebileceğimiz Savovic eklendi. Murat’ın da burada boy göstereceğini öngörebiliriz. Savovic işin skor yönünde, Cevher de taşıyıcılık ve savunma yönünde bol süre bulacaktır. 5 numarada ise, hem 4 hem 5 oynayabilen, çok faydalı ve çok beğendiğim bir oyuncu olan, topsuz oyunda bir marka haline gelen Eric Buckner var. Buckner, burada 5 numarada oynayıp biraz zorlanabilir, ama ezilmeyecektir. Yedeği ise, yine hem 4 hem de 5 numarada çok iş yapabilen ihtiyar kurt Ermal. Ermal, ribauntlarda takım arkadaşlarına alan açıp pozisyonu rahatlatma işini mükemmelen yapabilen, ama artık yaşlanan bir uzun. Alacağı dakikaların çoğunda ya savunma, ya da boyalı alandan pivot hareketleri ile post basketleri bulma görevini üstlenecek ve sahada çok kalmayacaktır. İhtiyaç halinde Cevher de bu mevkie devşirilebilir.

 

10 takımla Avrupa Turnuvaları’nda boy gösterip bu alanda rekor kıracağımız bu sezonda, Türk Telekom da Eurochallenge seviyesinde mücadele edecek. Dinamik, ilginç bir kadroları var ve bilhassa kısaları çok özel isimler. Ben Avrupa’da çeyrek finale kadar gidebileceklerini, ligde de sonuna kadar play-off mücadelesi verip 8. Sıraya göz dikeceklerini düşünüyorum. Savunmayı boşlamazlarsa, şahane işler başarırlar. Mühim olan, kolay maçları kazanabilmeleri.

 

İdeal 5: Brown – Jenkins – Evren/Erkan – Cevher – Buckner

 

 

AKIN ÇORAP YEŞİL GİRESUN BELEDİYE

 

Gidenler: Bora Hun Paçun, Can Özcan, Caner Ercan, Caner Şentürk, Alican Güney, Fırat Töz, Kenny Frease, Michael Taylor, Oğuz Erdoğan, Patrick Miller, Serhat Uğur, Serhan Kavut

Gelenler: Kristijan Nikolov, Buğrahan Tuncer, Christopher Jones, David Laury, Deividas Dulkys, Deji Akindele, Quinton Hosley, Tony Crocker, Can Özcan, Doron Perkins,

Kalanlar: Gökhan Yazıcıoğlu, Mutlu Demir, Ramel Bradley, Yunus Çankaya, Tufan Önen

 

Özet: Ligin bir diğer yeni ekibi olan Yeşilgiresun, aslında Dİ Büyükçekmece’ye nazaran çok daha hazır ve komple bir görüntü çiziyor. Bunun sebebi ise, takımı geçen sene sezonun yarısında devralıp küme atlatan koç Ahmet Kandemir ile devam demeleri ve Kandemir’in de eski öğrencilerini bir bir takıma toplayıp eski günleri yad etmeyi seçmesi. Böylece, birbirini iyi tanıyan bir kadro kurdular. Ama acaba bu isimler, birbirini ne kadar iyi tamamlıyor?

 

Bir defa, direksiyonu Doron Perkins’e teslim etmek ne derece âkil bir tercih, bunu tartışmak icap eder. Ahmet Hoca, sanki BJK macerasında Perkins’ten hakikaten fark yaratan bir şeyler görmüşçesine ilk tercih olarak Perkins’i aldı oyun kurucu pozisyonuna. Oysa Perkins, gençlik yıllarında bile herhangi üst düzey bir ekipte dikiş tutturamazken, sakatlığından ve yaşlanmasından sonra, iyice düşüşe geçti ve kendisini diğer yabancılardan ön plana çıkaran, ayıran hiçbir özelliği kalmadı. Yavaşlaması ve savunmada aksaması da cabası. Bu tempoyu kaldırması çok zor. Yedeği Nikolov ise, umuyorum ki nihayet adam gibi oynama fırsatı yakalayacak ve Perkins’in yokluğu, o’nun çokluğu anlamına gelecek. Hazır değil, ama hazır olmak için de bu fırsat paha biçilemez. Hızlı, delici, seri bir penetreci ve aç bir şutör olan Nikolov, çok enerji ve dinamizm de katacaktır. Dış şutları ve top çalma kabiliyetiyle fark yaratan pırpır Chris Jones ise bir kapalı kutu, izleyip görmek lazım. Buğrahan’a gelince; bence o, ne 1 numarada ne de 2 numarada 3. guard olmaktan ileri gidemez bu seviyede.

 

2 numarada geçen sezondan takımda kalan Bradley ve lider mayası başı çekiyor. Bradley esasen bu sezon aniden basketbolu bırakan Matt Walsh tarzında, saf bir skorer; fakat bu seviyelerde, tıpkı Walsh gibi, savunma haricinde oyunun pek çok yanına katkı yapıp sürükleyici isim olabilir. Çünkü, istemese de çok yönlü bir oyuncu o. Hatta üşenmeseler, Perkins’i 2 numaraya, Bradley’i de 1 numaraya çekebilirler. Nikolov da şutunu geliştirirse bu mevkide süre bulacaktır. 3 numarada işler biraz daha ilginç. Crocker gibi çok tuhaf derecede etkili bir ribaunt ve sayı makineleri, Yunus gibi bir yed-i emin, Dulkys gibi tek yönlü saf bir şutör ve hem 3 hem de 4 numara oynayabilen, koç Kandemir’in kara sevdalısı Hosley var. Yedekleri de Gökhan. Hosley’nin neler yapacağı o kadar kestirilemez bir durumda ki, bir hafta sürpriz bir maç kazandırıp öteki hafta takımı başıboş bırakabilir. O yüzden Crocker’ın ilk tercih olup Hosley’nin 4’e monte edilmesini, Dulkys’in de bol bol benchten gelmesini bekliyorum. Savunmayı ise Hosley ve Yunus yapacaklar.

 

4 numarada Hosley’nin haricinde Laury gibi bir iç ve dış şut silahı ve Tufan Önen var. Tufan aslında burada övgüyü hak edecek toparlayıcı isim olabilir, zira ne Hosley ne de Laury öyle pek sistem falan tanımazlar. Takım oyununu da sevmezler. Hosley’nin sırtı dönük oyununa bel bağlamaktan ancak Tufan’ın varlığıyla kurtulurlar. 5 numara ise dev Akindele’ye ve Mutlu’ya emanet. Akindele, tam bir double-double makinesi, ama fazlası değil. Dominant bir uzun olmak için atletizm dahil her tür özelliği barındırsa da, bu sistemde top alması çok zor. Mutlu da olası her tür tehlikenin sigortası konumunda bir savunma silahı. Bu takımda hücum ribauntları dışında hücumda eline top değmemesi çok muhtemel. Bu da, tek yönlü ve kısır bir oyun sistemini işaret eder ve sıkıntının emaresidir.

 

Yeşil Giresun’un en büyük silahı, şehrin seyirci desteği olacaktır. Akindele’nin öneminin gün geçtikçe koç Kandemir tarafından daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum, aksi halde idareciler ve teknik ekip külahları değişebilir. Farkında olmasalar bile, komple bir takımlar. Sadece, bunu görmeleri ve kimin kiminle sahada aynı anda yer alacağını iyi seçmeleri lazım. Amaç, küme düşmemek. Ama rakipleri onlardan şimdilik daha şanslı görünüyor.

 

İdeal 5: Jones – Bradley – Crocker – Hosley – Akindele

 

 

Dikkat edilmesi gereken yeni isimler:

Kadeem Batts (İBSB) (oynayabilirse)

Khem Birch (Uşak Sportif) (Batts ile ikisi, yeni Pete Williams – Larry Richard ikilisi olacaklar ligimizde, benden söylemesi)

Muhammed Baygül (P. Karşıyaka)

Deji Akindele (Yeşilgiresun) (Yeni Elonu veya Alede Aminu olma yolunda kendisi)

Kaheem Seawright ve Tayfun Erülkü (Dİ Büyükçekmece)

J’Covan Brown (Türk Telekom)

Enes Taşkıran (Beşiktaş Sampo Japan)

Erick McCollum (Galatasaray) – Söylemeye gerek yok aslında

Andy Rautins (RH Gaziantep)

Viktor Sanikidze (Rönesans TED)

Tyrone Brazelton (Torku Konyaspor) – Triple-double ekseninde çok gezinecektir

Johandre Jefferson (Torku Konyaspor)

Damian Kulig, Darius Johnson-Odom ve Tarence Kinsey (Trabzonspor Medical Park) – Evet, bariz seçimler

Courtney Fortson (Banvit)

 

İncelemelerimizin böylelikle sonuna geldik. Yeni BSL sezonunun herkese hayırlı olmasını umar, sakatlıksız ve kazasız belasız, basketbol zevkiyle dolup taşan bir yıl dilerim. Yarın başlıyor heyecan, iyi seyirler herkese, ve takımlara başarılar!

 

Yazarın diğer yazılarına erişmek için tıklayın

 

mail: efe.ozenc@abcspor.com

twitter: @efe_ozenc

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular