https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BRYANT DUNSTON: HÜCUMDA SINIRLI, SAVUNMADA KUSURSUZ

Okunması Gerekenler

fersu yaziLacivert beyazlılar pota altını güçlendirmek adına önemli bir hamle yaptı. Olympiakos forması ile Euroleague’in son iki sezonun en iyi savunmacısı seçilmiş olan 29 yaşındaki 2.03 boyundaki Amerikalı pivot Bryant Dunston’ı kadrolarına kattılar. Yeni transferi birlikte tanırken Anadolu Efes’e ve koç Ivkovic’in sistemine neler katacağına da bir göz atalım.

 

“Erken kariyeri”

DUNSTON 5Dunston NCAA’in fazla bilinmeyen okullarından birinden Fordham’dan mezun. Burada 4 yıl forma giydi ve NBA için draft edilmeyince kariyerine uzak diyarlarda devam etme kararı aldı. Güney Kore, Yunanistan, İsrail ve İtalya’da geçirdiği 5 sezonun ardından geçen sezon Olympiakos Hines’ın boşluğunu doldurmak isterken onu fark etti ve Amerikalı pivotun kariyeri yeniden başlamış oldu.

2004-2008 Fordham (NCAA): 15.3 sayı, 8.9 ribaund, 1.6 asist, 1.0 top çalma, 2.4 blok

2008-2010 M.Phoebus (G.Kore):16.7 sayı, 9.4 ribaund, 1.8 asist, 1.1 top çalma, 2.7 blok

2010-2011 Aris (Yunanistan):6.2 sayı, 3.8 ribaund

2010-2011 B.Hasharon (İsrail):7.7 sayı, 5.0 ribaund, 1.6 blok

2011-2012 Hapoel Holon (İsrail):14.5 sayı, 9.0 ribaund, 1.1 asist, 1.8 blok

2012-2013 Cimbaro Varese (İtalya):14.2 sayı, 7.4 ribaund, 2.1 top çalma, 2.1 blok

 

“Olympiakos günleri”

DUNSTON 4Atletik oyuncunun süreleri ve istatistikleri Yunan temsilcisinde düştü elbette, bir çok maç onu çift haneli skorlar bulurken göremedik belki ancak Olympiakos’un savunmaya dayalı sisteminde Hines’ın eksikliğini fazlasıyla doldurduğu gibi, Avrupa basketbolundaki yeni dönemin kritik silahlarından biri olan “undersized” uzunların da önemli bir temsilcisi haline geldi.Kırmızıların kısa oyunculara yaptığı baskının arkasında potayı koruyan emniyet sibobu olurken Euroleague sahnesinde de kendini kanıtlama fırsatı buldu.

2013-2014 Euroleague: 10.3 sayı, 5.3 ribaund, 1.1 top çalma, 1.3 blok

2014-2015 Euroleague: 7.1 sayı, 4.4 ribaund, 0.8 top çalma, 1.1 blok

 

“Artılar-Eksiler”

Eylül ayında Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Slovenya forması ile de izleyeceğimiz Bryant Dunston’ı biraz da teknik özellikleri ile tanımaya çalışalım.

 

DUNSTON 1“Dunkston” çabuk ayaklı, atlet ve koşmayı seven bir uzun aynı zamanda elleri de bir kısa forvet kadar çabuk. Tüm bu özellikleri yan yana koyduğunuz zaman karşımıza “kusursuz” bir savunmacı çıkıyor. İkili oyun savunmalarında pota altında beklemek yerine 3 sayı çizgisine kadar çıkabilen, kısa oyuncu ile yüzü dönük eşleştiğinde dahi ikinci hatta üçüncü hamlelere kadar oyuncunun karşısında kalabilen ve gerek ters taraftan gelen yardım savunmacısı olarak gerek penetre eden oyunculara temas ederek pota altı bekçiliğini yapabilen, sürekli blok tehdidi oluşturan bir uzundan bahsediyoruz. Güçlü fiziği ile kendisinden uzun oyuncuların da arkasında durabilen ve temastan kaçmayan oyuncu pota altı savunmasında Anadolu Efes’e sınıf atlatacaktır. Tabi atletik özellikleri, uzun kolları, aynı topa birden fazla kez hamle yapabilmesi ve en önemlisi zamanlaması onu iki pota altında da çok iyi bir ribaundcu yapıyor. İstatistik kağıdına yansımasa da özellikle rakibe aldırmadığı ya da zorlardıştırdığı o kadar çok ribaund pozisyonu var ki maç içerisinde… Bu nedenle onunla birlikte oynayan diğer uzunun ve takımın kısalarının da ribaund alma şansları her zaman bir üst seviyeye çıkıyor.

DUNSTON 2Hücumda ise daha sınırlı bir katkı verebiliyor Sloven milli takımında da yer alacak Amerikalı uzun. Alçak postta fazla silahı olmayan Dunston sadece potaya yakın topla buluştuğunda etkili olabilen bir pivot ve ne dış ne de orta mesafe şut tehdidi var. Ama bunların yanında ikili oyunlarda perde sonrası hareketli topla buluştuğunda potaya direk gidebilen, kuvveti ve atletizmi sayesinde de yüzdeli bitirişler yapabilen bir oyuncu. Tempo arttığında geçiş hücumlarında etkili olabilen hatta zaman zaman açık alanda topu sürerek kendi de bitirebilen bir oyuncu. Bu iki belirgin opsiyon dışında skora katkı sağlayabildiği tek nokta ise hücum ribaundları sonrası ekmeğini taştan çıkararak bulduğu ikinci şans sayıları. Faul çizgisinde yaşadığı problemi de hanesine eksi olarak yazabiliriz, geçen sezon Euroleague’de %61.8 (55/89) ile oynadı.

 

“Sonuç”

DUNSTON 6Dunston işin savunma tarafında üst düzey katkı verebilecek, kariyerinin zirvesinde bulunan ve tecrübesi, artı düzgün karakteri ile takıma çabuk uyum sağlayabilecek bir oyuncu. Krstic’in sakatlığı ciddi ve sezonun ilk bölümünü kaçıracak ki bu da Anadolu Efes’in pota altı skor opsiyonunu oldukça zayıflatacak. Bu durumda Lasme takımda kalacaksa belki Dunston transferi biraz lüks gibi duruyor şuanki tabloda. Ancak koç Ivkovic özellikle Heurtel ve Krstic’in olmadığı maçlarda takımının savunma yaparak daha başarılı olduğunu görmüş durumda bu nedenle Krstic’in olmadığı dönemde Dunston-Lasme ikilisini kullanmak isteyebilir ki böyle bir durumda rakiplere potayı kapatacaklarını ama hücumda da alçak postta sınırlı bir opsiyonları olacağını söylemek çok da yanlış olmaz. Lasme’nin kontratında bu sezon için Anadolu Efes’in opsiyonu bulunuyor ve önümüzdeki günlerde durum netleşecektir. Krstic kalibresinde hücum gücü yüksek bir uzun bulmak şuanda hem çok zor hem de çok maliyetli…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: fersu77@abcspor.com

Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular