https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU-7 CEVAP

Okunması Gerekenler

bozkurt 5*** Fenerbahçe basketbolda sezonu şampiyon olarak bitirdi. Bu sezon yaşananlar ve gelecek yıl yaşanması gerekenler hakkında kısa bir analiz lütfen..

Önce Efes ile başlayalım. İkincilik kupası verilirken aldığı alkışı, kendi sahasında seyircisi önünde almamıştır. Alkış ve onların da tribünleri alkışlaması nadir görülen bir olaydı. Efes kadrosunda tek tek çok iyi oyuncular, müthiş skorerler var ama takım olmaktan yine uzaklaşınca, hedeflerden de uzaklaştılar.

Fenerbahçe Türk basketbol tarihin en görkemli başarısını elde ettiği kadroyla, yorgunluğa rağmen lig şampiyonluğunu da almayı bildi. Kadrodan kimi sezonun en iyi oyuncusu seçseniz diğerlerine ayıp olur. Ataşehir’de Euroleague’i yenilgisiz bitiren, ligde de ironik bir şekilde küme düşen Torku Konya dışında mağlubiyet almayan bir takım için hiçbir övgü abartı olmaz.

FB SAMPKoç dün gece ‘mutlu olan kalır’ diyerek gelecek sezon için en net mesajı verdi !

Bu kadroyu kuran Aziz Yıldırım ve yöneticiler, Murat Ülker başta Ülker grubu, Obradoviç ve teknik ekip, sezonun son basketini atan Ercan’dan Datome’ye tüm oyuncular, Fenerbahçe’nin mutluluğunu ailesinin mutluluğu gibi gören tutkulu seyircisi bu başarının mimarlarıdır. Bir tanesi eksik olsa bu sezon böyle heybetli yaşanmazdı.

 

*** Avrupa Şampiyonası başladı ve ilk maçımızdan mağlubiyetle ayrıldık. Sizce Türkiye gruplardan çıkabilecek mi ?

İlk maçlar öncesindeki beklentimiz ile sonundaki görüntümüz arasında dağlar kadar fark var. En az koşan, en az organize atak yapan takımız. Hırvatlara karşı ne hücum edebildik ne de savunma yapabildik. Bu kadar kötü bir takım mıyız, yoksa yine turnuvaya kötü bir başlangıç mı yaptık ikinci maçı beklemek gerek.

 

*** Fatih Terim’in Euro 2016 hocaları arasında 3.500.000 Euro yıllık kazançla en çok kazanan 3.isim olması yine tartışma konusu oldu. Yorumunuz nedir ?

fatih terimKazancı az mı çok mu diye sormak yerine  “Fatih Terim’e başka hangi ülke bu parayı verirdi ?” diye soralım. O cevap yeterli yorum olur.

 

*** EURO2016 favoriniz kim ve final adaylarınız..

Favorilerimin kazandığını hiç hatırlamıyorum. Bu defa Almanya diyeyim bakalım ne olacak…

 

*** Basketbolda önümüzdeki sezon 11 takımla Avrupa kupalarında olacağız ve bu neredeyse küme düşmemiş her takımın yurt dışında boy göstermesi demek.

Küme düşmeme mücadelesi verecek takımlar arasında Avrupa kupalarına katılmayan 5 takım daha şanslı olacak.

Euroleague’de oynayacak takımlar bu tempoya alışkın ama daha geniş kadrolara ihtiyaçları olacak. Bu da süre almakta zorlanan Türk oyuncular için bence bir fırsat.

Galatasaray Eurocup, Daçka Wild Card ile Euroleague sahnesinde olacaklar. Sonraki sezon wild card yanlış bilmiyorsam İspanyollar’da. Yani bir daha 4 takımı görmemiz kolay değil.

İstanbul’da çok maç olacak, yayın yapacaklara, takip edeceklere Allah kolaylık versin!.

 

*** Fenerbahçe futbolda önümüzde sezon hangi mevkilere transfer yapmalı ve FPP radarına giren Aziz Yıldırım ve yönetimi, sizce seyircinin hayalindeki kadroyu kurabilecek mi ? 

salih ucan-2Öncelikle hayaller mütevazi olacak. Ayaklar, olması gerektiği gibi yere basacak.

Diego iki şampiyonluğa mal oldu. Yerine oynayacak ve senede 5 gol 5 asist gibi sıradan bir performans sergileyecek bir oyuncuyla Fenerbahçe mevcuttan en az 5-6 puan fazla alırdı. O da 2 fazla kupa demek olurdu…O mevkiye gelecek oyuncu (belki Salih Uçan) en önemlisi..

Kalırsa Pareira’nın performansı ne olacak ? O transferlerden daha belirleyici olacaktır.

 

*** Türk takımlarıyla da adı geçen Emre Mor B.Dortmund ile 5 yıllık bir sözleşme yaptı. Niye Türkiye’yi tercih etmedi ?

Niye tercih etsin ? Milli maçtan sonra Modric ile selfie çekti diye hakkında iğneleyici haberler yapan spor basınının olmadığı bir ülkeye giderek kariyeri için doğrusunu yaptı. Ayrıca Dortmund’un 15 milyon euro ödediği iddiası var. Türkiye’de o yatırımı yapacak bütçeye sahip bir takım yok.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular