https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU-7 CEVAP

Okunması Gerekenler

bozkurt 5*** Fenerbahçe Euroleague şampiyonluğunu son topta kaybetti. Yine bir final sendromu mu yaşadı ?

Fenerbahçe, Ülker grubunun maddi desteği, Aziz Yıldırım ve basketbol şubesinin maddi manevi katkısı, Obradovic’in klası, kaliteli ve yürekli sporcuları ve isimsiz milyonlarca sarı lacivert taraftarının duasıyla Türk basketbol tarihinin zirvesini yaptı. Hak ederek, geçen yılın şampiyonunu süpürüp Final 4 ‘a geldi.

Basketbolumuzun 80’lerde sonra 3 patlaması vardı: Beyaz Gölge, Efes’in Koraç Kupası ve 12 Dev Adam. Şimdi 4 oldu.

Gelecek yıl Fenerbahçeli basketbolculardan birisinden “ Geçen yıl CSKA kupayı alırken kenardan seyredip, seneye o kursu de biz olacağız dedik” sözünü duymamız kimseye sürpriz olmaz.

Taraftarın dediği gibi, “Fenerbahçe’ye bu yolda dönüş yok”

Bu final sendromu değildir. Sloven hakemin marifetidir ve sporun içinde olabilecek bir şansızlıktır. 76 kanaldan 200 ülkeye yapılan bir basketbol ziyafetinde ikinciliğin başarı olduğu nadir anlardandır.

bjk 19*** Beşiktaş geçen hafta şampiyon olmuştu ama Pazar gecesi alınan galibiyetle iş resmiyete döküldü. Şenol Güneş’in de ilk şampiyonluğu oldu. Yorumunuz ?

Formalite yerine geldi, Beşiktaş şampiyon oldu. 2008-09 sezonundan bu yana ilk ikiye girememiş bir takımın şampiyon olması, hele sezon başındaki Fenerbahçe ve Galatasaray’a bakınca benim için sürpriz oldu.

Şenol Güneş ilk defa bu mutluluğu tattı. Ertuğrul Sağlam, Aykut Kocaman, Hamza Hamzaoğlu’ndan sonra ligde hem oyuncu hem teknik adam olarak şampiyonluk gören 4. hoca oldu. İlk üçü vefasızlığın kitabını yazarlar, bakalım Beşiktaş camiası işler kötü gittiğinde Şenol Hocaya ne kadar kucak açacak ?

*** Dün akşamdan itibaren ülke içinde bir tartışma başladı. Bir yandan Avrupa’nın 1 numaralı kupasında oynanan final, diğer tarafta kazanılan kupa. Sizce Euroleague finali mi Eurocup şampiyonluğu mu ?

fb cska 987654Eurocup lisedir.
Eurocup şampiyonluğu lise mezuniyetidir.
Euroleague üniversitedir.
Euroleague 1/8 finali oynamak master derecesidir.
Euroleague Final 4’u oynamak doktora derecesidir.
Euroleague Final 4 finali doçentlik unvanıdır.
Euroleague şampiyonluğu profesörlük unvandır.

Teşbihte hata olmaz…

*** Süper Ligde sizce neden İzmir takımı yok ?

Higgs Bozonu nedir diye sorsan daha kolay olurdu. 2010-11’de Bucaspor Süper lige gelebiliyorsa Karşıyaka’nın, Göztepe’nin, Altay’ın Bucaspor’dan eksiği ne olabilir ? Kaldı ki Karşıyaka geçen yıl ligin devlerini saf dışı bırakıp basketbolda tarih yazdı. Taraftar, spor kültürü, tarih ne ararsan mevcut.

Eminim çok farklı nedenler sayılabilir ama ilk sırada “kötü yönetim” derim.

*** Ersun Yanal Trabzonspor ile anlaştı. Başarılı olur mu ?

ts 45Ersun Hoca’nın 3. Trabzon seferi olacak. İlk ikisinde neyi yapmadığı için ayrıldı ve şimdi yapacak bilemiyorum. Trabzonspor’da “sahaya inip hakemi dövmekte haklıyız” kronik hatası düzelmedikçe ve “2010-11 sezonu şampiyonluk kupası gelecek” beyhude beklentisi bitmediği sürece isimlerden bağımsız hocaların bir katkısı, başarısı olması mümkün değil.

*** Sizce 1 aydır adı Beşiktaş ile anılan Mehmet Topal-Gökhan Gönül ikilisi kalacak mı, yoksa gidecek mi ?

Sadece adları anılıyor. Kalacaklar. Caner’in hatalı olduğunu ama affedilip kalmasını diliyorum.

*** Basketbolda play-offlar başlıyor. İlk turda favoriler size göre kimler ?

Efes ve Fenerbahçe kesin favori. Galatasaray-Karşıyaka eşleşmesinde Galatasaray, Darüşsaka- Banvit eşleşmesinde Daçka bir adım öndeler. 1.turun en heyecanlı geçmeye aday maçı İzmir’deki Karşıyaka-Galatasaray maçı.

BOZKURT K. YILMAZ

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular