https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

Okunması Gerekenler

*** Fenerbahçe, Galatasaray ve Başakşehir’e kaybetmesi sonrası kazanılan Sivasspor maçıyla liderle puan farkını 6’ya indirdi. Daha 1 hafta öncesinde şalteri indiren camia da tekrardan şampiyonluk havasına girdi

Fenerbahçe, maalesef o şalteri çok erken indirip çok erken kaldırır 🙂

Aykut Kocaman Galatasaray değerlendirmesinde “suni” derken doğru bir tespit yapmış olabilir mi ?

2-3 maçlık bir farkın ligimizde çok kolay kapanabildiğini defalarca görmüş olmamıza rağmen “bizi kimse tutamaz” veya “bu iş bitti” demeyi sürdürüyoruz.

2 hafta son dakikada yenen goller ile puan kaybı haliyle moralleri çok bozmuştu. Sivasspor maçı bir pansuman oldu.

 

*** 4 golle kazanılan Sivasspor maçında gollerden çok dikkatimi çeken nokta, özellikle skoru 2-1’e getiren Soldado golü sonrası yaşanılan sevinçti

Futbol bir oyun.  Bazen bu büyülü oyunu anlatmak için saatlerce bir film çekebilirsiniz. Bazen de 4-5 saniyelik bir görüntü yeterli olur. Peki Soldado golü öncesindeki o 5 saniye içinde şans ve şansızlık var mı ? var. Penaltı var mı ? Var. Mutlu son veya dram var mı ? Hem Fenerbahçe hem Sivasspor pencerelerinden bakınca var. Beceri var mı ? Soldado var. Tribün coşkusu var mı ? Fazlasıyla var, oradaydım

Çeyrek asırdır tribünde maç izlerim. Böyle pozisyonlar bazen büyük bir ateşi yakan kıvılcımlar olur. Bazen de olmaz… Biraz Şenol Güneş vari bir cümle oldu 🙂 Yani bu golün Fenerbahçe’yi nerelere götürebileceğini ilerleyen haftalarda göreceğiz.

Belki bir şampiyonluk yazısında bu golden bahsedeceğiz. Ben bu tip inançlara sahip bir futbolsever ve Fenerbahçeliyim. Bazen çok yalnız hissettiğim olur, bazen de haklı çıkarım.

 

*** Devrenin bitmesini 3’ü deplasman olmak üzere (Antalya-Bursa-Konya) 5 maç kaldı. Önümüzdeki bu 5 maçta nasıl bir Fenerbahçe ve puan tablosu bekliyorsunuz ?

Fenerbahçe 3 maçlık bir seri yakalamalı sonra durumuna bakmalı.

Fenerbahçe’de basit gol yeme hastalığı kronik bir hale dönüştü. Önce bunu tedavi etmeli.

Devreye girerken liderler 6 puan veya altı fark işi kolaylaştırır, üstü kırılgan bir sezonda çok zorlaştırır.

 

*** Sizce sarı lacivertliler devre arası takviye yapmalı mı ? Cevabı evet ise hangi mevkilere

Devre arası transferlerine hep temkinli yaklaşırım. Zihnimin bir ucunda Erhan Önal diğerinde Marcio Nobre durur.

Yapmalı mı, evet. İhtiyaçlarda solda. Takviye gelirse oraya gelecektir.

Bir de orta sahaya, 8 numara oynayacak, dirençli, top tekniği ve enerjisi yüksek, gelecek için de etrafında takım kurulabilecek bir adama ihtiyaç var. O da elde var: Elif Elmas !

 

*** Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir için de kısa bir değerlendirme lütfen.

Başakşehir çok net şampiyonluk için en iddialı iki takımdan biridir. Galatasaray’da düşüş normaldir ama Terim’in gölgesi de kendisi de karanlığa sürükler. Beşiktaş vites artıracaktır, Avrupa’da yoluna devam etmenin moralini lige yansıtır.

 

*** Beyaz TV’de Rasim Ozan Kütahyalı iğrenç bir benzetme sonrası kovuldu. Yorumunuz ?

Onu kutup yıldızı olarak alıp rehber edinenlere ne oldu ?

Temmuz 11 operasyondan savcı, hakim, federasyon başkanı, futbol duayeni olarak fikirlerini alanlar ?

Şampiyonluk kutlamalarına çağıranlar ?

Kepazeliğine ortak olan yorumcular(!) ?

Çok acı ama Fenerbahçe’ye bu ve benzeri pinokyolar ile vurmaya çalışan Fenerbahçeliler ?

Pinokyo’yu ortaya çıkaran Geppetto ustalar ?

 

*** Euroleague’de uzatmaya giden maçta Olympiakos’a kaybeden sarı lacivertliler yine uzatmaya giden bir maçta CSKA’yı deplasmanda yenerek, Moskova’dan bir kez daha kazanarak döndüler. Daha yolun başı ve önümüzde 22 maç var ama “bugün itibariyle” genel bir Fenerbahçe Doğuş değerlendirmesi alabilir miyiz ?

Beklenti, geçen yılki şampiyonun silindir gibi ezmesi. Silindirde ilk 5’ten 4 oyuncu değişti ve o silindir kaybederken bile enerjisini kaybetmedi, son topa getirdi.

Olympiakos maçında normal sürenin bitimine 48 saniye kala 69-75 yenik olan takımın uzatmaya götürmesi hanesine artı yazar. 3.çeyrek ve uzatma da eksi… Bardağın dolu tarafında o gece Nunnaly vardı, boş tarafında da maçı tarafsız sahada oynanıyormuş havasına sokan patlamış mısır yiyen seyirci.

Moskova’da basketbol üzerine düşünenler bir “Fenerbahçe sendromu var mı?” sorusuna cevap arıyor olabilirler.

Melli’nin geri pası önleyen ayak parmakları balerin, son saniye tiplemesini yapan el parmaklarını piyanist hassasiyetindeydi. Hakemin pozisyonu tekrar izleyip iki parmağını aşağıya indirdiğinde tüm Fenerbahçeliler ayağa kalktı. Güzel bir geceydi.

Hedef önce Final4. Bu yıl ve sonraki yıllarda. Sonrası sonra…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular