https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU-7 CEVAP

Okunması Gerekenler

*** Fenerbahçe Kadıköy’ü resmi anlamda Strum Graz maçıyla açtı. Tur geçildi ve tribünler geçen sezona göre çok daha canlı gözüktü ama Ozan-Hasan Ali ikilisine verilen tepkiler maçın önüne geçti. Bu maç özelinden genele yayarak, bu tip saha içi prtestolar hakkındaki “hele de sezonun ilk maçında” görüşleriniz ?

Yıllar geçince ön elemelerde oynadığınız futbol, taktik, diziliş değil turu geçip geçmediğiniz hatırlanır.  Fenerbahçe bunu zorlanmadan başardı.

Taraftarının yeniden takımının yanında olması büyük çok büyük kazançtır. Yıllardır iç saha puan liderliğini herkesi kıskandırarak sürdüren Fenerbahçe geçen yıl ligde sahasında 21 puan kaybetti. Futbolcu formsuzluğu, hakemler, oyuncu seçimi gibi faktörlerde elbette önemliydi ama taraftarsızlık bu 21 puan kaybının en önemlisiydi… Burası Kadıköy buradan çıkış yok sadece bir tezahürat olmaktan çıkıp gerçek olunca Fenerbahçe baş edilmesi zor bir takım oluverir…

Kendi oyuncusunu ıslıklamanın o anda sahadaki veya oyuna girecek oyunculara zerre katkısı yok. Misal basketbolda niye faul atan oyuncuyu ıslıklarsınız ? Moralini bozmak, konsantrasyonunu düşürmek için. Peki bunu kendi oyuncunuza “hele ilk maçta yapmanın” Fenerbahçe’ye ne faydası var ?

Alex, Kuyt, Robin V.Persie herkes bu cahillikten nasibini alıyor. Sosyal medyada “Efendim ben beğenmediğim adamı protesto ederim, protesto haktır”  diyenleri okuyorum. Protesto hak değildir. Eleştiri haktır !

Islık ölçer yapalım, en çok ıslıklanan oynanmasın. Bu mu çözüm ? Hocaya falan da gerek yok. Taraftar karar versin… Bunun adı kaos olur. Hiçbir takıma da fayda getirmez.

Bir çok ligi televizyondan izliyoruz. Hangi ligde kendi oyuncularının ayağına top geldiğinde ıslıklayan yuhalayan taraftar gördük ? Yok.

Neyse ki bu protesto  stadın kısıtlı bir bölümüne hapsoldu. Bu da işin tesellisi…

 

*** Pazar gecesi oynanan Süper Kupa maçında kazanan Konyaspor oldu ama maç içi sahaya giren seyirciler, sahanın içindeki bıçak ve hepsinden de vahimi maç sonu sahaya atlayan 100’lerce seyirci çok kötü bir görüntü izlettirdi bizlere. Bunun nedenleri sizce neler ve en önemlisi çözüm yolu?

Aykut Hoca’nın mirası bir kupa daha kazandı. Konyaspor’u tebrik ederim.

Temmuz-Ağustos şampiyonluğu keyiflidir ama tehlikelidir. Temmuz- Ağustos’ta dökülen kupa kaybedenlerin ligi kazandığı da defalarca gözükmüştür…

Olaylara gelirsek, Göztepe-Eskişehir maçından, kupa finalinden zerre ders alınmamış. Niye alınsın ? Görevini yapmayana “niye yapmadın ?” diye soruluyor mu ? Şimdi İç İşleri Bakanlığı müfettişler görevlendirmiş…

Dakikalarca sahaya yabancı madde, meşale yağıyor, seyirci sahaya giriyor, bıçak atılıyor, maç bitiminde Konya taraftarı kutlama yapacağız diye toplu halde sahaya dalıyor… Hadi son olayı, maç bitimi deyip geçtim. Fırat Aydınus oyunu durdurmak soyunma odasına gitmek için ne bekliyor ? Çünkü maçı haklı olarak tatil etse haksız duruma düşecek…MHK ona sahip çıkmayacak.

Çözüm yolunu daha önce yazdık. Öyle bir ceza olacak ki o futbol holiganına burada “ Ceza da iyi güzel ama 150.000 TL kişi başına ceza çok olmadı mı ?” diyeceğiz . Stadın bozulan zemini, güvenlik önelimini almamış emniyet görevlisi ve TFF görevlilerin maaşından kesilecek. Kulüplere 6 sıfırlı cezalar verilecek. Bize ceza verilirse diye tehdit eden başkana “size vermeyecektik ama bu demeç üzerine vereceğiz” denecek… 6 ayda lordlar kamarası seviyesine geliriz.

 

*** Fenerbahçe kısa sürede stoper-santrafor ve 10 numara mevkiilerine nokta transferler yaparsa, bu kadronun hiç de kötü bir oyuncu topluluğundan oluşmadığı kanaatindeyim. Daha bu takıma yeni transfer İsla ve sakatlıktan dönecek Mehmet Ekici de dahil olacak. Sizin görüşleriniz?

10 numara bir takıntı haline geldi. Onun yerine yaratıcı oyuncu diyelim… Valbuena ve Mehmet Ekici bu tipte orta saha oyuncuları.  Aykut hoca’nın elinde köprüden önceki son çıkış şansını yakalayan Salih de…Isla ara pas, asist konusunda büyük bir şans… Elif  Elmas oynayabilecek mi Ocak ayı mı beklenecek belli değil ama onun da katkı verme ihtimali yüksek… Keşke Ozan’ı da sayabilsek, keşke hepimizi mahcup etse. Tabii, gol vuruşu olan bir orta saha oyuncusuna itiraz eden çıkmaz 🙂

Fernandao sakat olduğu, hayranı olduğum Robin Van Persie dostlar kıraathanesindeki emekli amca fiziğinde olduğu için en önemli ihtiyaç golcü ! İkinci ihtiyaç da onun yedeği bir golcü, belki Webo gibi, düşük bütçeli bir yedek.

Kjaer’in yokluğunda kornerde hem kendi ceza sahanda hem rakip ceza alanında rakibe sorun yaşatacak bir stoper de üçüncü ihtiyaç.

Takviyeler gecikti doğru ama doğru isimler gelsin yeter. Henüz çok geç değil…

 

*** Sizin için, birini seç deseler, ligde şampiyonluk mu dersiniz, Avrupa Liginde Final mi? Ve de Aykut Kocaman oynattığı yarı finalle sarı lacivertlilere 2012-13 sezonunda tarihlerinin en büyük Avrupa başarısını getirmişti, Bu sezon bunun tekrarı hatta final olabilir mi?

Aykut Kocaman nerede varsak orada iddialıyız dedi. 64 maç rekorunu kırmak için oynayacaktır.

Lig şampiyonluğu bu yıl çok kıymetli, camiada ciddi bir güven kaybı oluştu. Adil bir ligde Fenerbahçe her zaman iddialı olur…

Avrupa liginde geçen yıl Advocaat’ın ilk maçtaki intiharı olmasa Fenerbahçe Krasnodar’ı eler ve yoluna devam ederdi. Aykut Hoca ile Fenerbahçe Avrupa’daki yürüyüşüne devam edecektir.

Birini seç deseler çifte şampiyonluğu seçerdim. O yok muydu ? 🙂

 

*** Fenerbahçe Doğuş birlikteliği FB yönetiminin üstündeki maddi kamburu attı ama iki süper yıldız Bogdanoviç-Udoh’un gitmesi tüm camiayı uzunutüye boğdu. Yeni transferler ve 2017-18 sezonu için beklentileriniz?

Euroleague’in  en değerli 5’inde 2 oyuncumuz vardı ve ikisi de gitti. Yerleri kolay dolmaz ancak Fenerbahçe “takım oyunu” içinde çözümler bulacaktır.

Jason Thompson’ı tanımıyorum ama Sinan, Guduric, Melli üst klasman oyuncular.

Yorucu ve uzun bir sezon bekliyor Fenerbahçe’yi ve tüm rakipler de Avrupa şampiyonunu yenmek için bekliyor olacaklar !

Ligde şampiyonluk ve Final-4 !

 

*** Fatih Terim’in kamuoyunda büyük tepki çektiği meşhur Alaçatı baskını milli takım serüveninin bitmesine neden oldu. Hem o hem de yeni gelen td Lucescu hakkındaki görüşleriniz..

Terim’in anlatmaya gerek yok. Başarısız, kaba ve pahallı bir hocaydı.

Ülkeyi tanıyor(!) diye getirilen Lucescu, hangi kriterlere göre seçildi bilemiyoruz. Süperlig’de bir hocadan fazla hangi katkıyı yapacak o hocalarımız da bilmiyordur.  4 maçlığına gelse sorun yok, uzun dönemli kontrat niye yapılıyor anlamak mümkün değil.

Milli takımda adil oyuncu seçimi, disiplin, başarılı sonuç konusunda umarım çok başarılı olur…

Aklıma takılan bir konu var. Lucescu Milli takım serüvenini yarım bırakıp bir kulüp takımına geçer mi veya iki takımı da yönetiversin denir mi ? Biz hep tersini düşünüyoruz ya, aklıma takıldı işte…

 

*** Fenerbahçe Ersun Yanal ile şampiyon olduktan sonra, 3 td değiştirdi ve bu kez dümende camianın “Alex olayını pas geçersek” genel anlamda sevdiği Aykut Kocaman var. Sizce bu sezon 4 senelik hasret sona erip, şampiyonluk gelecek mi? Aynı zamanda, artıları eksileri ile kısa bir Aykut Kocaman analizi ve sizce Aykut Hoca neleri yapıp, neleri yapmamalı ?

Aykut Kocaman  teknik bilgi olarak ülkenin en donanımlı futbol adamlarından biri. Adamlık olarak uzak ara en iyisi. Yani, Fenerbahçe en doğru “teknik adamı” takımın başına getirdi.

Aykut Hoca’dan sonra Fenerbahçe 4 yılda 1 şampiyonluk, 2 ikincilik 1 üçüncülük aldı. Avrupa kupalarına 2 defa katılma hakkı gasp edildiği için 2 yıl katılabildi. Kayda değer bir başarısı olmadı. Kupada bir defa final oynayıp kaybetti. Aykut Hoca ayrılmasaydı bundan daha iyisi olabilir miydi ? Kesinlikle olurdu diyenlerdenim. Ancak geçmişi konuşmak yersiz.

Aykut hoca ilklerin ve ilkelerin  adamı. Şöyle, aynı formayla hem oyuncu hem teknik adam olarak şampiyonluk yaşamış ülkedeki ilk isim. Aynı zamanda hem ligi hem kupayı, oyuncu ve teknik adam olarak kazanan ilk isim…Temmuz 11 operasyonunda, geriye tek adım atmamış Fenerbahçe direniş kuvvetleri komutanı.

Her şeyden önce Fenerbahçe bu sezon rakibe üçüncü bölgede basan, maç içinde iştahlı bir futbol oynayacaktır. Geçen yıl Advocaat haklı veya haksız bu baskıyı istemedi. Takımda işler kötü gidince bir çok defa oyuncuları hedefe koyunca ( çoğunda haksız da değildi) bir güven sorunu oluştu. Derbiler dışında sahada ölümüne mücadele eden, o maçta sezonun en iyi performansını göstermek için çabalayan oyuncu sayısı 0-3 arasında gitti geldi…

65 maç hedefiyle yola çıkan Aykut Hoca kadroyu yine en verimli şekilde kullanacaktır. Kazanmayı bilen takımı yaratacaktır.

Geçen yılki forvet hattından Sow, Emenike ve Lens’i kaybeden ve henüz takviye yapamayan Fenerbahçe’yi bir gol kısırlığı bekleyecek mi ? 3 yıldır 60 golde takılıp kalan Fenerbahçe şampiyonluk için bu rakamı 70 üzerine çekmek zorunda. Aykut Hoca’nın çözmesi gereken en büyük futbol içi sorun budur.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

1 Yorum

Comments are closed.

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular