https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU-7 CEVAP

Okunması Gerekenler

Ligin bitmesine daha 12 hafta var ama sizce Beşiktaş sezonu dün akşamki Galatasaray galibiyeti ile bitirdi diyebilir miyiz. En azından FB-GS ikilisi yarıştan kopmuş gibi gözüküyor ama Başakşehir’den Leicester’vari bir sürpriz gelebilir mi?

 

Beşiktaş için şampiyonluğu kaybetmek büyük sürpriz olur. Medyanın ve TFF’nin de şampiyonluk adayı o sürprizi bence yapmaz. Şu anda Ancelotti mertebesine yükseltilen Şenol Güneş bile yapmaz…

Başakşehir’in fişini çeken Fenerbahçe oldu. Yıllar önce Gençlerbirliği, Sivassspor’a yaptığını yaptı… Büyük takım olmak için iyi oyunculara, büyük kulüp olmak için güçlü bir tarihe ihtiyaç var. Biz olamıyorsak şu şampiyonluk olsun veya aman Fenerbahçe olmasın diyen camialar ile Fenerbahçe’yi ayıran tam da budur işte.

Yine de Başakşehir son ana kadar yarışta kalıp, Beşiktaş’ın dramatik hata yapmasını bekleyecektir. Leicester mucizesine açık bir ortam olmadığını düşünüyorum. Ama bir Leipzig başarısı neden olmasın ?

İkincilik veya üçüncülük yarışına büyük camiaları motive etmek hiç kolay değil. Galatasaray ve Fenerbahçe protestolar altında oynayacaktır. Şubat aylarına bakıp iki takım için de bir galibiyet serisi yakalayacaklarını ummak zor.

 

Fenerbahçe’de adeta her biri birbirinden zıt kutuplardaymış gibi hareket eden yönetim-Advocaat-futbolcu ve taraftar dörtgeni için birer cümle ile yorumlarınız.

 

Pereira geçen yıl kaybedilen kupa finalinden 15 dakika sonra gönderilip yerine Advocaat gelseydi ve transferi o yapsaydı her şey daha farklı olabilirdi. Kesin konuşup olurdu diyemeyiz zira bu yıl yaşanan TFF skandallarını basit birer hata diye görmemek gerek…

Seyircinin gelmemesi için haklı sebepleri var. Taraftar içinse yorum yapmak zor. Chicago’nun “Hard to say I’m sorry” şarkısında söylediği gibi “bazen aşkında araya ihtiyacı vardır” diyelim…O şarkıyı çok severim ama ara vermeyenlerdenim.

 

Şikede kumpas davasında mahkemeden şahıslar zarar görmüştür ama Fenerbahçe görmemiştir kararı çıktı. Sizce hukuki yönden bunun mantığı nedir?

 

Hukukçu olmadığım için mantığını çözemedim. Tazminat konusunda bir bariyer midir değil midir hukukçular cevap vermeli.

Konu Fenerbahçe olunca mantık aramak hatadır diyenlere de sevgilerimi göndereyim.

 

Ali Koç rüzgarı kulübü iyice sarmış gibi ama ben Aziz Yıldırımın aday olacağı hiçbir seçimde, gidişat ne olursa olsun kaybetmeyeceğini düşünüyorum. Sizce olası bir erken seçim kararı alırsa aday olacak mı ve olmalı mı?

 

Aziz Yıldırım ve Ali Koç aynı seçimde karşılıklı aday olmazlar görüşüm devam ediyor.

 

Fenerbahçe’nin 500 milyon dolar borcu olduğu söyleniyor. En az yarısı canlı cenaze kadroya 2017-18 sezonunda şampiyonluk için en az 4-5 kalburüstü transfer gerektiğini düşünürsek ve buna kulübün kopan yönetim-taraftar bağı ile üstündeki FFP kıskacını da eklersek, sarı lacivertlileri nasıl bir sezon bekliyor?

 

Zor sezon beklediğini bilmeyen yok. Türk futbolu ve Fenerbahçe’nin çıkış yolu kalburüstü veya sansasyonel transferler yerine başarıya aç ve makul ücretli oyunculardan geçiyor. Oyuncu alım satım’ında “falancayı ikna edip getirdik” demek kadar değerinde oyuncu satabilmek  de önemli.

“Robben gelsin” yerine Nobre gibi gelirken tanınmayan ama çok iş yapma potansiyeline sahip oyuncular bulunsun demek şart. 5 tane bulursun 2 tanesi tutarsa işini yapmış olursun.

Gelişine çok heyecanlandığım ve büyük golcü olduğuna inandığım  Robin Van Persie 2 yılda Avrupa kupalarında toplam 2 gol atmış. Bunu elbette tahmin edemezsin, kendisi de edemezdi. Verdiğin para, aldığın verim olarak Fernandao Robin’den iki misli fazla iş yaptı. Bana göre hala Robin Fernandao’dan büyük oyuncudur ama Fenerbahçe’nin ihtiyacı veya sorunu verimlilik, yani Fernandaolar. Evet Fernandao seyirciye kombine satmaz. Çözümü basit bir konu değil…

Çözüm için bir başka şartın da yerli hocadan geçtiğini düşünüyorum.

 

Son günlerde dedikodu kazanında, UEFA’nın FB’ye ceza vereceği ve CAS’tan 10 Martta açıklanacak karardaTrabzonspor lehine bir karar çıkacağı konuşuluyor. Aradan yaklaşık 7 sene geçmişken, sizce böyle bir yaptırım olabilir mi? Olursa sonuçları…

 

Endişeli olduğum bir konu. Ancak CAS veya UEFA’nın böyle bir yetkisi yok. TFF’den talep edebilirler.

Fenerbahçe’nin yalnızlığı bir başka yalnızlık…Prangaları çok fazla. Onun için saha sonuçlarıyla Fenerbahçe’yi açıklamanın doğru olmadığını yıllardır yazıp anlatmaya çalışıyorum.

 

Fenerbahçe son 8’i matematiksel anlamda garantilemese de F8 yapacağı kesin gibi ve gözüken, normal sezonu ilk 4 içinde bitirip saha avantajını da alacağı şeklinde.. Daha çok erken de olsa, CSKA-Real-Oly ve FB ilk 4 içinde olacaklar diye düşünürsek, siz 5-8’den gelecek rakip olarak kimi istiyorsunuz ya da kimin çıkması F4 öncesi en riskli eşleşme hangisi olur.

 

Fenerbahçe’nin tam kadro (Bu arada bugün Sloukas sakatlığı haberi geldi ve en az 5 hafta sahalardan uzak kalacağı söyleniyor. Transfer için de son güne geldik ve oyuncu alınsa da eleme turundan önce forma giyemeyecek. Obradovic Partizanda da ara sıra 1 numara oynayan Bogdanovic ile F8’e kadar yama yapar diye düşünüyorum. Büyük talihsizlik.) ve daha önemlisi odaklanmış olarak Play-Off’u oynaması şart. Yani, Maccabi ve Real Madrid serilerinden bahsediyorum.

Senin ne yapacağın önemli. Kabul, basketbol ve futbol kadrolarındaki inanmışlık arasında fark var ama Krasnodar örneği de çok taze.

İster Pana ile ister Efes ile oyna fark etmez onlar da tüm gücüyle çarpışacaktır. Yine de Panathinaikos son isteyeceğim takım olur.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular