https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİZİM BİR HAYALİMİZ VAR

Okunması Gerekenler

fersu yazi

Abdi İpekçi’nin üçte birini dolduran Karşıyaka taraftarı ve Anadolu Efes taraftarının coşkusu ile yine güzel bir atmosfer vardı.  Ancak seyirci sayısı TBL finali için beklenenin çok altındaydı maalesef ki özellikle Anadolu Efes taraftarı beklenen ilgiyi göstermemişti maça. Koç Sarıca son maçın kırılma anlarında sahada tuttuğu kısa beşten vazgeçmedi, bu beşle Anadolu Efes’in temposuna karşılık vermiş ve maçı geri çevirmişlerdi ve Erkan sahadaydı. Anadolu Efes ise bu serinin standart beşi ile maça başladı.
“Perperoglou kaldığı yerden”
perperAnadolu Efes seri boyunca olduğu gibi yine Saric ve Lasme’yi pota altında efektif kullanmaya çalışırken son maçın etkili ismi Perperoglou bu tamam mı devam mı maçına da çok iyi başladı ve takımını 8-0’lık seriye taşıdı. Pınar Karşıyaka sürekli potaya giderek skor üretmeye çalıştı, belki skor bulamadılar ama bu şekilde daha ilk bölümde Saric’e 2.faulünü aldırmayı başardılar. Kısa beş Pınar Karşıyaka adına bu kez beklenen etkiyi yaratamadı. Hücumda pas ritmini bulamayan Karşıyaka Diebler ve Strawberry’nin birebirleri ki özellikle Diebler’in üçlükleri ile maça tutundu.Cedi’nin oyuna girmesiyle hemen Gabriel’i oyuna alan koç Sarıca ribaundlarda da dengeyi sağladı. Anadolu Efes’te ise maça Dixon’a baskı ile başlayıp görevini yapan Doğuş’un yerine 2 maçlık cezası tamamlanan Heurtel oyuna girdi ve hemen set temposunu yükseltti ki Cedi ve Lasme de bu sayede daha çok alan bulmaya başladılar. Bu arada Perperoglou, karşısında hiç savunma yokmuş gibi oynamaya devam etti ve daha ilk 5 dakika bitmeden 11 sayıya ulaşmıştı bile.
“Palacios çok konsantre başladı”
Serideki diğer maçların aksine Palacios sürekli Lasme karşısında potaya giderek hücumda üstünlük kurdu. Ancak topun değerini bilmeyen Pınar Karşıyaka yaptığı top kayıpları sonrası ev sahibinin kolay basketler bulmasını engelleyemedi.Heurtel ve Deniz’i aynı anda sahada tuttmak zorunda kalan koç Ivkovic’e cezayı hemen Dixon-Palacios pick&pop’ları ile kesti Karşıyaka. Palacios’un orta mesafe şutları soktuğu bir maçta İzmir temsilcisinin hücumda ne kadar rahat ve etkili olabildiğini bir kez daha gördük. İlk çeyreğin büyük bir bölümünde kendisini Heurtel’in savunmasına rağmen Dixon’ın skora katkı verememesi ilginçti. Yine sürekli adam değişen ve perdelemelere takılmayan Anadolu Efes savunması yetenekli guardı çok zorladı. Son maçın aksine Strawberry’nin bu kez erken uyanması ve sürekli potaya gitmesi de Anadolu Efes savunmasının çözüm bulamadığı bir opsiyon oldu.
“Heurtel döndü ama…”
ksk samp 32.periyota zone press ile başlayan Karşıyaka Heurtel’e istediği top kayıplarını yaptırarak tekrar üstünlüğü ele geçirdi. Bu bölümde seriden beklenenin gerisinde kalan Barış’ın da ortaya koyduğu istekli oyun ve skor katkısı çok önemliydi yeşil kırmızılılar adına. Ayrıca koç Sarıca 2 faullü Saric’in oyuna girdiğini görünce hemen Barış-Gabriel pota altına dönerek Saric’in üzerine oynayarak, burada üstünlüğü rakibine vermedi. İlk periyotun suskun ismi Dixon, Heurtel’e karşı  üstünlük kurabilmek adına sürekli penetre edip fazla zorlayınca Anadolu Efes savunmasına takıldı, ya yanlış şut seçimleri yaptı ya da top kaybı yaptı. Diebler, Perperoglou’nu durdurmakta etkisiz kalınca Yunan oyuncu  tekrar sahneye çıktı ve ev sahibini hücumda sırtlamaya devam etti. Ancak onun dışında Anadolu Efes hücumda çok zorlandı, koç Sarıca’nın sürekli adam değişerek yaptırdığı savunmaya karşı çözüm bulamadılar, Heurtel ikili oyunları organize edemedi, ters eşleşmeleri yakalayabilmek adına final pası yapamadılar.
“Anadolu Efes savunma ile tutundu”
Hücum ribaundlarına çok agresif bir şekilde saldıran Anadolu Efes’e karşı Pınar Karşıyaka aldığı savunma ribaundları ile çabuk hücuma çıkıp geri dönmekte zorlanan Efes’e cezayı kesti. Ama yakaladıkları seriyi ve farkı koruyamadılar, hücuma çıkarken Birkan, Doğuş ve Cedi’nin ön alandaki baskısına takılarak yaptıkları top kayıpları ev sahibini tekrar oyuna soktu.
“Diebler attı, Efes çemberi dövdü”
dixonİkinci yarıya Gabriel’in dışarıdan Palacios’un içeriden etkili oyunuyla hücumda rahat başlayan savunmada da Doğuş’un hücum zaafiyetinden faydalanıp Dixon’dan gelen yardımlarla çaldıkları toplarla etkili olan Pınar Karşıyaka farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Koç Ivkovic hemen Cedi’yi alıp kısa beşe dönerek oyuna müdahale ederken en azından İzmir temsilcisinin temposuna “bir dur” diyerek savunma direncini arttırdı. Ama Perperoglou Diebler’ı durduramadı. Keskin nişancı bombalamaya ilk yarıda kaldığı yerden devam etti. Hücumda ise yaratacılık problemini çözmek adına Heuertel’i oyuna sürdü Anadolu Efes. Evet pas ritmini yakaladılar bu sayede ancak potaya gitmek yerine denedikleri üçlüklerden de sonuç gelmeyince skor bulmakta çok zorlandılar.
“Dixon sahneye çıktı”
Son maçın x-faktörü Birkan 3.periyotta hücümu hareketlendirirken Dixon’ın savunmasında ise bocaladı. Diebler’dan görevi devralan Dixon farkın da çift hanelerde kalmasını sağladı. Koç Sarıca bu maçta Strawberry-Dixon-Diebler üçlüsünü verimli bir şekilde kullanabildi, en az  birini rahatlıkla benchte dinlendirdi.Palacios’un hücumda etkili olması bunda ana etkendi, Pınar Karşıyaka’nın iç-dış dengesi sağlanmış oldu.
“Kırılma anlarında Efes kayıplardaydı”
3.periyotun son bölümünde sertleşen Pınar Karşıyaka savunması karşısında ev sahibinin üst üste yaptığı top kayıpları ve sportmenlik dışı faullerle beraber Pınar Karşıyaka farkı 15 sayıya kadar çıkardı. İyice oyundan kopan Anadolu Efes bu bölümlerde sazı eline alabilecek bir lider aradı fakat  bulamadı. Ayrıca topu pota altına indiremedikleri gibi zorlama üçlüklere devam etmeleri de oyundan iyice kopmalarına neden oldu.
“Heurtel bir hamle yaptı, Strawberry iki hamle ile cevap verdi”
ksk samp 4Son periyotta Cedi ile beraber savunmayı sertleştiren Anadolu Efes Lasme’yi kullanmayı hatırlayınca ve direksiyonu tamamen Heurtel’e açık alanda teslim edince bir geri dönüşe start vermiş oldu. Koç Sarıca ise Dixon’u daha fazla dinlendiremedi ve oyuna aldı. Ama hem hücumda istediğini bulamadı Karşıyaka hem de Heurtel’in geçiş oyunlarında başlatığı erken pick&roll’lara çözüm bulamadılar, geri dönüş devam etti taki Strawberry’i sahneye çıkana kadar. Serinin Pınar Karşıyaka adına x-faktörü bu maçta da takımı ne zaman nerede ihtiyaç duysa oradaydı, komple bir oyun sergiledi yine.
“Koç Sarıca taktik tahtasında hep bir adım öndeydi”
Koç Ivkovic Saric’i 5 numaraya çekip neredeyse 5 kısaya dönerek son kartlarını oynamaya başladı. Sürekli adam değişen Anadolu Efes savunmasına karşı Strawberry ve Dixon ile potaya giden Pınar Karşıyaka istediğini alırken tempoyu arttırmak uğruna yanlış seçimler yapan Anadolu Efes’te son 4 dakikada Saric’in yaptığı hücum faulle 5.faulünü alıp kenara gelmesi maçın kırılma anlarından biriydi. Koç Sarıca eli ısınan Heurtel’i durdurmak ve organizasyonda sorun yaşamamak adına Soner hamlesini yaptı ve Heurtel rüzgarını da durdurdu. 2 dakika kala Gabriel’in Anadolu Efes pota altında hiç kimse yokmuş gibi yaptığı smaç lacivert beyazlıların havlu attığı andı.
“Palacios serinin en iyi maçını oynadı”
ksk 12Krstic’in olmamasını çok iyi değerlendiren ve serinin aksine bu maçta kusursuz bir performans sergileyen Palacios, Dixon’ın 0/7 3 sayı attığı bir maçta İzmir temsilcisi adına yıldızlaşan isimdi. Koç Sarıca yaptığı baskı ve risk alıp pas aralarına hamleler yaptırarak kurguladığı savunma ile ikili oyunları durdurdu, Anadolu Efes’i sürekli dış şutlara zorladı. Saric’in de etkinliğini sönümlerken lacivert beyazlıların yay gerisinden %25 isabet yakalaması ile de istediğini almış oldu. Bunun yanında serinin en kritik istatistiklerinden biri olan ribaundlarda da Gabriel ve Palacios’un mükemmel konsantrasyonu ile 34-29’luk bir üstünlük sağlamayı başardılar.
“Alkışlar Şampiyon Pınar Karşıyaka’ya”
5 yabancısının da sahne aldığı ve skoru sürüklediği maçta Pınar Karşıyaka 3.periyottaki 26-12’lik üstünlüğüyle ve müthiş “savunmasıyla” hak ettiği kupaya uzanmış oldu. Yüreklerini sahaya koyan tüm oyuncular başta olmak üzere, Avrupa’nın en kariyerli iki koçunu da devirip taktik dersi veren koç Sarıca’yı ve takımını, koçuna inanan muhteşem Karşıyaka seyircisini alkışlıyorum, alkışlıyorum, alkışlıyorum!
mail : fersu.deniz@abcspor.com
twitter : @fersudeniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular