https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİSİKLET FUTBOLU “CYCLE-BALL”

Okunması Gerekenler

Futbol ve Bisiklet.. İkisinin evliliğinden doğan çocuğun adı ise; bisiklet futbolu..

Ülkemizde belki büyük bir çoğunluğun adını bile duymadığı ama özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça popüler bu disiplinin ortaya çıkışı, artistik bisikletin fikir babası ve aynı zamanda bu dalda profesyonel bir sporcu olan Nicholas Edward Kaufmann’ın, köpeği Mops ile yaptığı gösteriler sayesinde olmuş.

1893 yılında Alman asıllı Amerikalı tarafından bulunan bu spor dalının, ilk Dünya Şampiyonası da 1930 yılında ABD’de düzenlenmiş.

Bu spora tam manasıyla bisiklet üzerinde oynanan futbol diyebiliriz. Halk arasındaki adı ise “Almanca” muhteşem top anlamına gelen “Radball”.

Peki nedir bu cycle-ball, kuralları neler?

Takımlar ikişer kişiden oluşuyor.

Topun, 2×2 metrelik ceza sahası içinde golü önlemek amaçlı durumlar hariç, yalnızca bisikletle (oyuncular defans sırasında ellerini kullanabilir ancak hücum sırasında el kullanmaları yasak, kafayla gol serbest) kontrol edilmesine izin verilen bu sporda, kaleci görevinde bulunan ayrı bir oyuncu yok.

Futbola benzer şekilde cycle-ball’da da serbest vuruş, faul, penaltı gibi kurallar var.

Yarışmalar yedişer dakikalık iki devre halinde oynanıyor ve futbolda olduğu gibi devre arasında takımlar kale değiştiriyor.

Oyunlarda kullanılan top 17 cm çapında ve ortalama 500-600 gram ağırlığında..

Maç esnasında vücudun herhangi bir kısmının yer ile temas etmesi yasak.

Kural ihlalleri sonucunda karşı takıma verilen penaltıların ise kaleye uzaklığı 4 metre.

Bisiklet futbolu sporunda kullanımı oldukça zor olan, fren ve serbest tekerlek sistemi bulunmayan, fixie (sabit vitesli) bisiklet kullanılıyor.

En başarılı ülke kim diye soracak olanlara; ilk zamanlarda eski ismiyle Çekoslavakya, bugünkü adıyla Çekya. Günümüzde ise tepe ülkeler Almanya ve Avusturya.

Tarihin en başarılı ikilisi ise; kariyerlerine 1965-88 yılları arası tam 20 Dünya Şampiyonluğu sığdırmış Çekoslavak Popsipil kardeşler (Jindrich ve Jan).

Günümüzde en başarılı sporcular ise; son 4 Dünya Şampiyonasında 3 Altın, 1 Gümüş kazanan Avusturyalı Patrick Schnetzer-Markus Broll ikilisi..

ABCSPOR

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular