https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİR AFRİKA MASALI, “THE ICE BLAZERS”

Okunması Gerekenler

BURAK BELGEN2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları başladı ve birbirinden ünlü atletlerin yarıştığı şampiyonada, Bobsled kariyerleri neredeyse “sıfır” noktasında olan, ama spot ışıklarını üzerine çeviren sempatik bir üçlü var!

Türkiye’de Üşütük Popolar ismiyle oynamış, orjinal ismi Cool Runnings olan film geliyor hemen aklımıza.. 1988 Olimpiyatlarına ilk kez katılan Jamaika Bobsled takımını filme alan (bazı farklar olsa da) 1993 yapımı harika komedi, çevrildiği sene epey yankı uyandırmış ve Amerika’da 70, dünya genelinde de 150 milyon doların üstünde hasılat yapmıştı.

Bobsled tarihinde, ilk kez bir Afrika takımı yer alacak ve Kadınlar İkili Disiplininde Nijerya adına yarışacak kızakçılar şimdiden tüm radarları üzerlerine çevirmiş durumda..

Takımın pilotu olan, direksiyonundaki (dümenci) Seun Adigun aslında Afrika Şampiyonlukları bulunan, 2012 Londra Olimpiyatlarında da yer almış bir sprinter (100 metre engelli) ama 2014 senesinde ilk kez seyrettiği bu yarışın etkisinde kalıp, yaşadığı Houston’dan Dallas’a gidiyor ve ordaki denemelere katılıyor.

Başarılı olup Amerikan takımından davet alıyor ve 2009 senesinde araba kazasında ölen ablasının anısına, tahtadan yaptığı ve adını Maeflower koyduğu kızakla antreman yapan (ablasının ismi Mae Mae) eski atlet, kendini geliştirirken, sadece Nijerya’nın değil, Afrika’da hiçbir ülkenin bu sporda temsil edilmediğini öğrenince motivasyonu daha da artıyor ve Houston’dan tanıdığı iki Nijeryalı atlet arkadaşının da kanına girerek, frenci olmaları için ikna ediyor.

Ve Sinderella Hikayesi aynen bu şekilde start alıyor!

Ngozi Onwumere ve Akuoma Omeoga ikilisi de böylece, Seun Adigun ile beraber sadece ülkeleri değil, tüm Afrika Kıtasında bir ilk olacak yarışma için puzzle’ı tamamlıyorlar.

İşin ilginci bugün Bobsled dendiğinde, son 2 Olimpiyatın altın madalyalı ismi 32 yaşındaki Kanadalı Kaillie Humphries en popüler ve başarılı isimlerin başında gelse de, altın madalya oranına 1’e 1000 oran verilen yani “kağıt üstündeki” en zayıf halka Nijerya kaptanı Seun Adigun “Rating olarak” O’nu açık ara solladı diyebiliriz..

Hatta önce hazırlıklar, kıyafet ve tüm harcamalar için bağışla toplanan paralar, üstüne de bir anda Visa ve Under Armour gibi 2 dev firma da onlara kollarını açınca, bugün geldikleri yer kendi hayallerini bile fazlasıyla aşıyor.

Kendilerine The Ice Blazers adını koyan Nijeryalı sporcular, Amerikanın en meşhur talk show’cularından Ellen DeGeneres’e konuk olduklarında, bu kadar büyük ilgi ve sevgi göreceklerini tahmin etmediklerini, geldikleri durumun bir Sinderella hikayesi olduğunu söyleyip, sadece Nijerya değil tüm Afrika’nın arkalarında olduğunu belirttiler.

Gülen yüzleri ve neşeli tavırları ile herkesin sevgilisi olan üçlünün, Olimpiyatlarda madalya şansları yok denecek kadar az ama sonuç ne olursa olsun, Ice Blazers bugünden kazandı bile..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: burak.belgen@abcspor.com

twitter: @BurakBelgen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular