BASKIN PLAN

Galatasaray, Diagne’nin ilk kez sahaya çıktığı maçta Trabzonspor’u ağırladı. Başakşehir’in 2 puan kaybettiği haftada, maçın önemi daha da fazla artmıştı.

Trabzon maçları son senelerde gereksiz şekilde gergin geçiyor. Futbolculardan ziyade, taraftarlar arasında, özellikle de sosyal medyada maç öncesi müthiş gergin söylemler yaşanıyor. Galatasaray taraftarı hep dost oldu. Şike sürecinde Trabzonspor’un yanında yer alan tek camia olmasına rağmen Trabzon taraftarının bu kin ve nefretini anlamak mümkün değil. Beşiktaş ile maçın var, gidip GS Store’u yağmalıyorsun. Maç öncesi taş yağmuru… Bu öfkenin artık sona ermesini umarak, eskisi gibi dost iki camia görmek istiyoruz.

Galatasaray maça müthiş başladı. Pres, isabetli paslar derken ilk 10 dakikada üç pozisyon buldu. Trabzon, rakip yarı alana ancak 25.dakikada girebildi. Baskı sonucunu verdi. Tartışmalı olabilecek bir pozisyonda hakem Galatasaray lehine penaltıyı verdi. VAR incelemesi yapılırken, çoğu kimse kesin iptal demiştir ama hakemler kararını değiştirmedi. Ligin ilk yarısında bariz aleyhte kararları affetirmek için yapıyorlar sanırım ama Galatasaray’ın buna ihtiyacı yok. Zaten bu gece o kadar baskın bir planla oynadılar ki, penaltı olmasa da, bir şekilde golü bulurlardı. Trabzon kaleye ilk gelişinde Rodallega ile golü bulunca umutlandı ama Galatasaray için birşey değişmedi. Baskıya devam. N’Diaye ve Belhanda’nın müthiş oyunları, dikine kaleye gitmeleri, verkaçları birşekilde golü getirirdi. Devre biterken Belhanda güzel oyunun verdiği güvenle kaleyi görünce çektiği şut ile golünü attı ve devre 2-1 kapandı.

İkinci yarı da hızlı başladı. 50.dakikada Belhanda kişisel becerisi ile her zaman yapamadığı düzgün vuruşla skoru 3-1 yaptı. Bu dakikadan sonra topa hakim olup, yüksek pas isabet oranı ile maça devam edildi. Bastırsalar daha da fazla gol bulabilirlerdi. Trabzon da Muslera gününde olmasa en azından bir gol daha atabilirdi. Benfica maçını düşünerek tempo düşürüldü. Zor olması beklenen maç, N’Diaye-Belhanda işbirliği ile kolay oldu.

Yeni transfer Diagne, penaltıdan da olsa golle başladı. İlk yarı başlarında pozisyonlar da buldu ama oyun içinde çok fazla etkili olamadı. Kötü oynadı, diyebilecek kimse yoktu. Pas isabet oranı belki de en yüksek olan maçtı. Top kaybı neredeyse yoktu. Bu baskın plan ve akıllı oyun Benfica maçında da uygulanırsa istenen sonucu almak zor olmaz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cem.demircioglu@abcspor.com

twitter: @cemdemircioglu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz