https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BASKETBOLDA YABANCI KARARI

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Türkiye Basketbol Federasyonu beklenen kararını 3 Haziran 2014 günü açıkladı, buna göre gelecek sezondan itibaren iki sezon boyunca yabancı sınırlaması değiştirildi ve sadece aynı anda beş yabancı bulunmasına izin verildi. Bunun karşılığında takımlar başka bir yabancıyı kadroda bulunduramayacak.

Bu karar için ‘dağ fare doğurdu’ da diyebiliriz. Öyle ki, muhtemel yabancı sınırlaması hakkında beklentiler daha yüksekti, en olası ihtimal  4+2 uygulamasına geçilmesi olarak görülüyordu. 5+0’ın 3+2’den çok farkı yok. Sadece takımlar büyük ihtimalle maç sonlarında beş yabancıyı aynı anda oyunda tutabilecekler, Avrupa’da mücadele eden takımlar için yabancıların aynı anda sahada bulunabilmesi önemli.

Basketbol tempolu bir oyun ve bence de ‘kadroda 5 yabancı olacak ama öyle bir çalışacaksınız ki, sahada en fazla 3 yabancı olacak’ demek yanlıştır. Böyle bir karar koçların sürekli istenilmeyen rotasyonlarla oynamasına ve kafa karışıklıklarına sebep oluyor. Sahada aynı anda bulunulacak olan yabancı sayısına karışılmamasını olumlu bir adım olarak görüyorum.

TBF yerli sayısı hakkında ise yorum yapmamış. Son olarak iyi niyet dileklerinde bulunmuşlar ve ‘’Yabancı uyruklu oyuncu sayısındaki artışa paralel olarak kulüplerin basketbola yapacakları katkı ve şartların ortak olarak belirlenmesine prensipte karar verildi” dendi.

Karar, Lig Kurulu Toplantısı’nda görüşülerek basketbolun ve milli takımların gelişimi için kulüplerin yapacakları katkılarla birlikte değerlendirilecek ve kesinleştirilecektir.’’ açıklaması yapılmış. Prensipte bir daha görüşmeye karar vermişler ama bir karar verilecekse o şu anda verilse doğru olmaz mıydı? Mesela kulüpler en az iki altyapı oyuncusunu kadroda bulundurmak zorundadır gibi? Bir de ‘devşirme oyuncular’ konusu vardı, ona da karar verilmemiş. Devşirmeler yerli mi sayılacak yabancı mı? Bir takım kadrosunda kaç devşirme oyuncu bulundurabilir, yorum yok.

Aynı şekilde bir takımın sözleşmeli kaç yabancıya sahip olacağına da karar verilmemiş. Ligde sahada beş yabancı bulunacak ama kaç yabancıyla sözleşme yapılabilir ve ligde oynatılacak yabancılar hangi şartlarla değiştirilebilir?

TBF’nin yabancı kararı çözümden çok daha fazla sorun yaratacak gibi. Birçok konuya açıklık getirilmemiş ve iki sene sonra ne gibi bir karar çıkabileceği de belirsiz!

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular