https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BİRAZ SMACKDOWN, BİRAZ NBA WRESTLING; İŞTE SİZE SLAMBALL!

Okunması Gerekenler

SON BİRKAÇ AYDIR sosyal medyada meşhur olma yolunda ilerleyen spor, Kuzey Amerika’da zaten oldukça popüler dersek abartmış olmayız.

Amerikalıların yaratıcılığı ile üretilmiş, basketbol sahası içinde, 3’lük çizgisi dahilinde bir trambolin konularak hazırlanmış, birbiri ardına gelen smaç ve bloklara rastlanan enteresan bir spor dalı!

Şova yönelik ve özelliklerde basketler ya da basketi engelleyen bloklara pik yapan spor dalının en önemli soru işareti güvenlik konusu çünkü sakatlığa çok müsait bir oyun.

Basketbol’un SMACKDOWN’u diyebileceğimiz veya Amerikalıların deyişiyle NBA WRESTLING, ülkemizde daha bilinmiyor ama son aylarda Avrupa’ya sıçrayan bu akım, başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’de de yavaş yavaş yayılacaktır.

Hokeyin sertliğini ve basketbolun estetiğini birleştiren, İNSANLARA İLGİNÇ GELECEK ama EVET! sert ve aynı zamanda estetik  bir spor..

Adeta bir PLAY STATION oyununu, Street Hoop’u andıran bu spor dalının kendine ait ligleri de var. Özellikle sıçrama yeteneği kısıtlı basketbolcular için bire bir, çünkü trambolin sayesinde havada saniyelerce kalabilme şansları doğuyor.

Dışarıdan bakıldığında basketbola benzese de farklı. Amerikan Futbolu gibi rakibi fiziksel olarak engelleme var. Ayrıca Buz Hokeyindeki gibi de penaltı atma olayı var ve geriye kalan her şey de basketbol. Bunları toplayınca ortaya çıkan oyunun adı SLAMBALL oluyor.

MASON GORDON icadı olan ve onun tarafından gelitirilmiş bu oyunda her takımda 8 oyuncu var ve bunların 4’ü sahada oluyor. 4 periyottan oluşuyor ve her periyot 5 dakika. Smaçlar 3, normal şutlar ise 2 olarak sayılıyor.

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular