https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BARBAROS ÇIDAL İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

kaan ilhan resimBu sektöre nice spikerler yetiştiren sevgili Barbaros Çıdal. İleriki dönemde benimde hocam olacağını hatırlamakta fayda. Sevgili Barbaros abiyle geçtiğimiz haftalarda ligimize dair çok önemli bir sohbet gerçekleştirdik kendisine ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.

Önemli

  • Röportajı yaptığımızda daha Hamza Hamzaoğlu görevinden ayrılmamıştı.

Ligin 10 haftalık periyotu itibariyle Galatasaray’ı geçen sezona kıyasla değerlendirirseniz bizlere neler anlatırsınız?

Bu sezon Galatasaray’ın geçen sezondan bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Artılara bakarsak takıma Podolski eklendi aslında çokta transfer yapılmadı bu Galatasaray’ın parası olmadığından değil medyada böyle bir yanılgı var ama Galatasaray’ın parası var. Fair Play Kriterlerinde artıya geçmek istediği için bu sezon pek fazla transfer yapmadı. Ünal Aysal döneminden kalan borçlar, çok yüksek harcanan meblağları Galatasaray kulübü daha yeni yeni ödüyor.

Merak edilen en önemli konu Ünal Aysal döneminde yapılan transferlerde scout ekibinin aktifliği var mı?

Mancini’nin olduğu dönemde hiçbir transferi scout ekibi yapmadı.

Galatasaray için doneleri ortaya koyduğunuzda sizce başarılı mı?

Evet başarılı. Taraftara bir şeyleri beğendirmek çok zordur. Biraz olsun yönetim bazı şeyleri anlattı ama belli noktadan sonra tıkandılar. Örneğin Beşiktaş aynı hatayı Feda diye yaptı bu olay hiçte sempatik durmadı. Galatasaray yönetimi bu sezon için Feda yapıyoruz demedi. Senin dediğin çok doğru Kaan, Galatasaray yönetimi çok da profesyonellerden oluşmuyor.

Galatasaray’ın oynadığı futbolu beğeniyor musunuz?

Ben Türkiye’de hiçbir takımın oynadığı futbolu beğenmiyorum.

Fenerbahçe için neler söylersiniz?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Fenerbahçe taraftarı Brezilya taraftarı gibidir. Hücum futbolu ve bol pozisyonlar ister. Perreira ’da sezon başında bunları yapacağını söyledi ancak tam tersi bir kadroyla karşı karşıya kaldı. Perreira yaptığı açıklamalarda 1-0’lık skorların iyi olduğunu söylüyor tamam bu kabul edilebilir ama taraftarda oynanan futboldan tatmin olmak istiyor.

Fenerbahçe taraftarı maça gelmek için çok ciddi paralar harcıyor. Maça gelen taraftarda haklı olarak güzel futbol izlemek istiyor. Fenerbahçe sezon başından beri Celtic maçının ikinci yarısı ve Ajax maçının büyük bir kısmında iyi top oynadı başkada yok zaten.

Peki, Vitor Perreira ile bu işin gidebileceğini düşünüyor musunuz?

Ben gideceğini zannetmiyorum Kaan. Perreira’nın tecrübesi Fenerbahçe takımı için yeterli değil. Fenerbahçe’deki bir başka sorunda sportif direktör Terraneo. Van Persie olayı, işine karışılıp karışılmaması, Aziz Yıldırım’ı kulağından tutup atarım demesi bunlar çok yanlış.

Şunu belirtmek isterim; Sezon ortasında eğer Mourinho Chelsea ile yollarını ayırırsa Mourinho’nun Türkiye’ye geleceğini düşüyorum.

Fenerbahçe başarılı mı başarısız mı?

Başarısız çünkü çok büyük paralar harcandı, önemli transferler yapıldı, Fenerbahçe’nin yedek kulübesine baktığınızda diğer takımlarda banko oynayacak oyuncular var ama Fenerbahçe takımı hala kimseyi tatmin edemiyorsa başarısızdır.

Mourinho ile görüşüldü mü?

Görüşüldü.

Van Persie devamlı sorun yaşatıyor. Neler söylerseniz bu durumla ilgili?

Evet, Van Persie sorun çıkartıyor ama bence en büyük sorun Nani. Nani eski formunda değil. Ben Nani’nin Türkiye ligini çok ciddiye aldığını düşünmüyorum. Her topu ayağına istiyor ama ben yıllardır Nani’nin maçlarını anlatıyorum böyle bir özelliği yok.

Bence Van Persie ve Nani transferleri kâğıt üzerinde çok iyi gibi gözüken ama pratikte istenileni veren transferler değil. Şunu da belirtmek gerekir bu oyuncuları oynatacak teknik adam lazım. Perreira o yapıda olan bir teknik adam değil.

Aziz Yıldırım sezon sonunda bırakıyor mu?

Kesin olarak bırakıyor.

Aziz Yıldırım – Alex gerginliği için neler söylersiniz?

Aziz Yıldırım bu konularda geri vitesi olmayan bir adam. Alex ’in Brezilya’da laf olsun diye söylediği ‘Sevilla maçının primini almadık’ sözü adli olaya gitti. Fenerbahçe’den ayrılan adı biraz duyulan efsane isimler Fenerbahçe’den hep sorunlu ayrılmıştır. Van Hoojdong, Ortega vs. Yani Fenerbahçe’de kim kafayı çıkartırsa o isim gidiyor. Ama şunu da söylemek gerekir Alex ‘inde her yaptığı doğru değil. Alex ’inde artık susması lazım.

Beşiktaş için neler söylersiniz?

Beşiktaş bence bu sezon şampiyon olur. Geçmişte yaşanılan sonunu getirememe sendromu bu sezon yaşanmaz çünkü futbolcular iki senedir tecrübe kazandı. Şenol Güneş’inde farkını kesinlikle göreceğiz. Gomez yılın transfer. Takıma yapılan takviyelere baktığımızda hepsi nokta atışı yani Beşiktaş’ın şampiyon olmaması için hiçbir şey yok.

Kaos içinde olan Trabzonspor için neler söylersiniz?

Trabzonspor’dan bu sezon hiç kimse bir şey beklemesin. Maalesef çok kötü yönetiliyor, bunun yanında takım içinde çok ciddi sorunlar var herkes birbiriyle kavgalı. Yönetimden başlayan sorun en alt kademeye kadar sirayet etmiş durumda.

Trabzonspor’un çok iyi kadrosu var yeter ki iyi yönetilsin.

Türk futbolundaki sorun sizce nedir?

Futbolda herkes antrenmanın ya da teknik direktörün maç öncesi verdiği taktiğin en önemli şey olduğunu düşünüyor. Hâlbuki en önemli şey sezon başı çalışmadır, kadronun kurgulanmasıdır, kadroya her mevkii için doğru oyuncuların seçilmesidir. Scout bu ülkede daha yeni yeni değeri bilinen bir olay, bununda çok iyi algılatılması gerekiyor.

Şunu eklemek istiyorum; Sorun hala Türk futbolcusunun haftada iki maç yapamaması bununda aşılması lazım.

Son olarak Euro 2016’da yer alacak milli takımımız için neler söylemek istersiniz?

Milli takımımızın Fransa’da çok ciddi şansı var. Fatih Terim bu tip turnuvaları sever, ben milli takımın eleme maçlarında başarısız olmasını doğal karşıladım çünkü konsantre olamadılar ama bunu üzerlerinden çabuk attılar. Motivasyon üzerinden gidersek Fatih Terim’in yaptığı en iyi şeylerden biridir motivasyon. Fatih hoca takımı bu turnuvaya çok iyi hazırlar.

Yarı final oynarsak başarıdır, çeyrek final oynayamazsak milli takım başarısızdır.

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail : kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @sinyorrkaan

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular