https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BANVİT SEZON DEĞERLENDİRMESİ

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Banvit Dimitris Itoudis’le geçirdiği tek sezonu lig haricinde hayal kırıklığıyla tamamladı diyebiliriz. Türkiye Kupası’nda sekizli finale kalamayan Banvit, Eurocup’ta da ikinci tur grubunu geçemedi.
            Sezon başı
            Banvit Orhun Ene’nin ayrılmasından sonra koçluk görevine Itoudis’i getirdi. Takımın önemli parçaları olan Mejia-Simmons-Chuck Davis takımda kalırken, EJ Rowland kadroya dahil edildi, Cevher Özer-Ermal Kurtoğlu-Erkan Veyseloğlu da yerli rotasyonunun önemli isimleri oldular. Banvit sezon başındaki Türkiye Kupası grubunda Pınar Karşıyaka-MP Trabzonspor’un gerisinde kalarak elendi.
            Eurocup
            Banvit Eurocup’ın ilk turunda hayal kırıklığı yarattı diyebiliriz. Deplasmandaki beş maçın dördünü kaybeden Banvit grubunu ancak üçüncü olarak bitirildi, Riga deplasmanında da elenmeyi başarıyorlardı, sadece 5 sayıyla turladılar.
            Banvit ikinci turda ise iç sahada tüm maçlarını kazandı, deplasmanda tüm maçlarını kaybetti. Deplasmandaki kötü performans tura mal oldu, önceki yılda olduğu gibi yine Budivelnik Kiev’in arkasında kalarak Eurocup’a veda ettiler.
            Türkiye
            Beko Basketbol Ligi’nde ise normal sezonu fırtına gibi geçen bir Banvit vardı. Normal sezonda Euroleague temsilcilerimizle oynadığı tüm maçları kazanan Banvit ligde sadece Pınar Karşıyaka ve Beşiktaş IF deplasmanlarında kaybetti.
            Play-off ilk turunda Tofaş’la eşleşen Banvit iki maçta da çok zorlandı ama son saniyelerde biraz da şansının yardımıyla iki maçı da kazandı. Yarı finalde Galatasaray’la eşleşen Banvit saha avantajını ilk maçtan kaybetti, İstanbul’daki iki maçta ilk yarıları iyi oynadılar ama ikinci yarılarda Rowland’ın da raydan çıkmasıyla elendiler.
            Koç Dimitris Itoudis
            Daha önce yıllarca Panathinaikos’ta Obradovic’in yardımcılığını yapmış olan Itoudis ilk koçluk deneyiminde iyi bir sınav verdi diyebiliriz. Sezon başında ülke basketboluna ve takımına uyum sağlamakta zorlanan Itoudis sezonun ikinci yarısında çok başarılı oldu. Birçok maçta takımı geriye düşmesine rağmen doğru hamleler yapan Itoudis play-off döneminde ise çok başarılı olamadı. Yine de Türkiye Ligi’ndeki performansı onu Moskova’ya taşıdı, gelecek yıl CSKA Moskova’yı çalıştıracak olan Itoudis’in daha ciddi bütçesi olan takımda başarılı olacağına inanıyorum.
            Oyuncular
            Banvit Rowland-Mejia-Chuck üçlüsünden istediğini alırken, diğer yabancılar konusunda sürekli sıkıntı çıktı. Sezon başında Drew Gordon kadrodaydı, o gittikten sonra Stefan Markovic ve Alade Aminu kadroya dahil edildi. Markovic-Aminu play-off döneminde iyi oynarken, sezon genelinde vasatta kaldılar. Klemen Prepelic ise sezon boyunca bekleneni vermekten uzaktı, vasatın altında kaldı diyebiliriz. Yerli rotasyonundaki oyunculardan Dusan Cantekin sezonun ilk yarısında çoğu maça ilk beşte başladı ki bence başarılıydı ama Itoudis sonrasında o sistemden vazgeçti. Ermal adeta kadro dışı olduğu Efes döneminden sonra kendini buldu. Cevher Özer inişli-çıkışlıydı ama genel olarak performansı iyiydi. Erkan Veyseloğlu da vasatın üzerinde bir sezon geçirdi. Son iki sezondur devşirme statüsünde olan Keith Simmons gelecek sezon bu statüsünü kaybedecek. Simmons’ın özellikle maçların kritik anlarında ön plana çıktığını, çok iyi bir sezon geçirdiğini söyleyebilirim.
            Gelecek sezon
            Banvit gelecek sezon da kemik kadrosunu koruyacak. Itoudis’in yerine geçtiğimiz sezon Novgorod’da çalışan Zoran Lukic’i getirdiler ki bence çok iyi bir hamle oldu. Banvit’in iki yabancı transferi bekleniyor, bu da muhtemelen önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular