https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ARJANTİN’DEN 24 SENE SONRA FİNAL TANGOSU

Okunması Gerekenler

eminnArjantin Hollanda’yı 120 dakikası 0-0 biten maçta, penaltılarda 4-2 mağlup ederek adını finale yazdırdı.

Çeyrek finaldeki Belçika maçında bacağından sakatlanan Di Maria dışında Arjantin’de önemli bir eksik yoktu.Hollanda’da da sakatlıktan yeni dönen De Jong bu maçta ilk 11’de başladı.

Oldukça kısır geçen ilk yarıda topun hakimi Arjantin’di.Yan toplarda zaman zaman ufak çaplı da olsa tehlike yaratmaya çalıştılar ancak sürekli Hollanda savunmasına takıldılar.Hollanda ise ilk yarıda sanırım sadece 1 şut attı rakip kaleye ve bu şutta kaleye isabet etmedi.Durum böyle olunca ilk yarı 0-0 sonuçlandı.

İkinci yarıya Van Gaal Janmaat hamlesiyle başladı.Martins Indi’yi kenara alarak Janmaat’ı oyuna sürdü.Janmaat’ı da bu maçta çok beğendim. Özellikle 2. yarı ve uzatmalar süresince sürekli orta sahada topları kesti, zaman zaman ileri çıktı pas dağıttı, savunmada kademeye girdi. Kısaca her şeyi yaptı.2 yarıda bu sefer topla daha çok oynayan Hollanda’ydı. Ama onlarda kalabalık Arjantin savunmasına takılıp durdular. İkinci yarının en büyük tehlikeleri Arjantin adına Higuain’in vuramadığı kafayla geldi.Hollanda adına ise 90+1’de Robben’in vurması gereken yerde topu ayağından açması sonucunda Mascherano’nun müdalesiyle karşılaştığı pozisyon oldu. Robben orada Sneijder’in müthiş pasıyla karşı karşıya kalabilirdi ancak vurmak yerine topu sürmeyi tercih etti ve belki de final şansını orada kaçırdılar.

Uzatma devrelerinde de görüntü pek farklı değildi.Uzatmanın ilk devresinde topla fazla oynayan yine Hollanday’dı ama yine pozisyon üretmekten oldukça uzaklardı.Bu arada uzatmanın ilk devresinde Van Persie oyundan çıkarak yerine Huntelaar girdi.Ama yan toplar da sorunlu olduğundan Huntelaar da çözüm olamadı.

Uzatmanın 2. devresinin son dakikalarında tempo biraz artar gibi oldu.İlk önce Messi’nin çevirdiği topta oyuna sonradan giren Rodriguez topa iyi vuramadı.Dönen topta Hollanda atağında yine tehlike oldu ama Kuyt’un vuruşu savunmadan döndü.

Penaltılarda ilk penaltı Hollanda’dan ve Vlaar’dan geldi. İlk penaltı kaçınca bu durum Arjantin’i moralmen yukarı çekti.Sneijder’in de kaçırdığı penaltıdan sonra Hollanda’nın şansı mucizelere kalmıştı ve son penaltıyı da Arjantin gole çevirince 1990’dan sonra ilk, tarihinde de 5. kez finale çıktı.

emin.kazdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

KAVUKLU ile PİŞEKAR

Bayern Münich’in 2006 senesinde batmak üzere olan, o dönemki en büyük rakibi Borussia Dortmund’u, faizsiz ve kefilsiz olarak verdiği...

Benzer Konular