https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AZİZLER AKADEMİSİ, SOUTHAMPTON ALTYAPISI!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENBRİTANYA dendiğinde tabii ki 5 ülke içindeki, ekonomik, popülarite ve spor olarak en öne çıkanı İngiltere’dir dediğimizde hiçbir Allahın kulu buna itiraz etmeyecektir.

Futbolun beşiği İngilizlerin kulüp takımlarında elde ettikleri AVRUPA BAŞARILARI büyük takdir toplasa da, Milli takımlarının 1966 Dünya Şampiyonluğu harici kayda değer bir başarısı olmaması ve yaklaşık yarım asırdır hiçbir büyük turnuvada final bile oynayamamış olmaları ise üzüntü kaynağı..

SOUTH2Bunu ligdeki yabancı sayısının çokluğu, altyapılardan iyi oyuncu çıkmaması, star oyuncu sayısı azlığı veya Old School tarzı İngiliz futbolunun demode olması gibi birçok örnekle açıklanıyor. Hangisi veya hangileri doğrudur, ya da bütün şıklara eveti işaretleyip başka nedenler de sıralayanlar da mevcut.

SOUTHAMPTON dendiğinde tüm şehrin aklına gelen ilk 3 şey; bu limandan demir almış Efsanevi Titanik gemisi, kulübün sembol ismi Alan Ball ve de dünyaca ünlü altyapıları, yani Azizler Akademisi ‘The Saints’.

BUGÜNKÜ KONUMUZ, bu şıklardan biri olan ALTYAPI.. ve altyapı dendiğinde ülkede hemen herkesin tek bir ağızda birleştiği SOUTHAMPTON SAINTS (Azizler) AKADEMİSİ!

Sadece ülkenin değil tüm adanın gıptayla baktığı bu okulu diğer altyapılardan farklı kılan özellik; çalışma sistemleri..

SOUTH3Adeta ASKERİ DİSİPLİN gibi eğitilen öğrenciler.. Öğrenci kelimesi bilerek kullandım çünkü OYUNCU OLMAKTAN evvel iyi, disipinlinli, çalışkan ve zeki olmayı öğrendikleri çok çok önemli bir tedrisat..

MESELA U-14 dahil bütün takımlar maçlara takım elbiseyle gider, gelir. A TAKIM’ın kopyası şekilde hareket ederler. Bu ritüel istisnasız her sezon ve her maçta devam eder. Eş dost torpiliyle kulübe yerleşmiş değil, gerçekten YETENEK AVCISI isimler tüm Ada’yı karış karış tararlarken, ALTYAPI antrenörleri de laf olsun diye değil, her zaman A takıma teknik direktör seçersine titizlikle irdelenir.

50 Milyon Euro’ya malolacak yeni tesisler geçenlerde basına tanıtılmıştı. İçinde yok yok desek yeridir. BİRÇOK kalburüstü Avrupa kulübünün A takım tesislerinde olmayan birçok şey bu yeni yuvalarında yer alacak. Teknoloji donanımlı yuvada, hepsi farklı çimlerden oluşan 10’larca antreman sahası, spor salonları, kapalı, açık havuzlar ve eşsiz özellikleri ile ölüyü bile diriltecek donanımda tesisler.

SOUTH6ELEŞTİRİLECEK tek yanları, Britanya dışından oyuncu almamaya özen göstermeleri denebilir ve bu ülke genelinde muhafazakar kesimden ok’i alsa da , Ada genelinde IRKÇI damgası yemeye kadar tepki çektikleri de olmuyor değil!

PEKİ BU AKADEMİDEN kimler çıktı, en meşhur isimler kim diye soracak olursanız; İlk aklımıza gelenleri yazalım.

GARETH BALE, THEO WALCOTT, ALAN SHEARER hepimizin bildiği isimler ama bence en önemlisi ‘LE GOD’ lakaplı MATTHEW LE TISSIER.. Neden en önemli olduğu konusuna gelirsek, bu oyuncuların hepsi aynı yuvadan çıkmış da olsa diğer 3 oyuncu başka kulüplerde YILDIZ oldular ama LE GOD 17 yaşında geldiği kulüpte TAM 17 sene oynadı ve 443 maçta forma giyip 161 de gol attı!

SOUTH5EN SON ÇIKAN İSİMLERE bakarsak da, bu sene Manchester UNİTED’a, 19 yaşındaki bir bir sol bek için inanılmaz bir rakam olan 30 Milyon Paund’a satılan LUKE SHAW, İngiltere’nin yeni Gerard’ı denilen orta saha merkez ve sağ kanat oyuncusu JAMES WARD PROWSE ile Shaw’un yerini kısa sürede dolduracakmış gibi gözüken yeni yıldız sol bek adayı MATT TARGETT..

Bu 3 oyuncu için adeta BURDA DOĞMUŞLAR desek abes olmaz,  8-9 yaşından beri kulübün içinde olduklarını belirtmiş olalım!

Bu arada liste sadece bu isimlerle sınırlı sanmayın. Futbolcu fabrikası demenin az geleceği kulüp altyapısından, Chelsea’den hepimizin hatırlayacağı sol bek Wayne Bridge’inden, bu sene Liverpool forması giyen Adam Lallana’sına ve ismini say say bitmeyecek  Ada ülkelerinin milli takımlarında forma giymiş onlarca oyuncu bulunuyor.

SOUTH4NE diyelim; darısı 3 Milyon Türkün bulunduğu Almanya’dan 10’larca kalburüstü Türk Futbolcu çıkarken, 80 Milyonluk ülkemizde 8 kişiyi çıkartamayan ama ATTI MI MANGALDA KÜL BIRAKMAYAN, yönetici, teknik direktör ve sözde eğitmenlerin başına!!!

burak.belgen@abcspor.com

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular